Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 15.05.2014r.

Restauracja „U Barssa” – Warszawa

Warszawa - restauracja U Barssa. Warszawa - restauracja U Barssa.

Warszawski Rynek Starego Miasta. Przyciąga historią i architekturą. Jego klimat tworzą otaczające go kolorowe kamienice. Wśród nich znalazłam jedną z najstarszych warszawskich restauracji – „U Barssa”.

 Restauracja U Barssa - bar przy sieni.Skąd się wzięła nazwa „U Barssa”?

„Franciszek Barss był adwokatem, publicystą i działaczem politycznym. Był nobliwym członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Opracował zbiór dokumentów historyczno – prawnych uzasadniających prawa miast polskich do władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, a przed zwycięską Targowicą emigrował do Wiednia. W 1812 roku zginął jako uczestnik Kampanii Moskiewskiej. Warszawiacy po śmierci Barssa nazwali wschodnią część rynku jego imieniem, aby uczcić jego pamięć. A my nazwaliśmy restaurację jego nazwiskiem, aby nikt nie zapomniał o jego zasługach dla Warszawy i Polski” – takie słowa wyjaśnienia na temat nazwy znajdzie każdy gość na pierwszej stronie karty restauracji.

Położenie i wystrój

Lokal mieści się we wschodniej pierzei Starego Rynku.

Do środka restauracji z 1853 roku prowadzi wąska sień. Na jej ścianach wzrok przyciągają zdjęcia przedstawiające przedwojenne warszawskie Stare Miasto, rynek i dokumentację z przeprowadzanego remontu kamienicy po II wojnie światowej. Restauracja U Barssa - sala na piętrze kamienicy.

Z korytarza wejść można na piętro lub do podziemnej części kamienicy. Zasiąść też można w przyległym do niego pomieszczeniu z barem.

 Na górze, na którą wiedzie szeroka klatka schodowa z dekoracyjną reprodukcją dużego malowidła ściennego, kilimami i podświetlaną witryną na wino znajdują się dwie sale utrzymane w starodawnym klimacie. Ich wnętrza ozdabiają: drewniany Reprodukcja dużego malowidła ściennego na klatce schodowej prowadzącej na piętro restauracji.sufit, kryształowe żyrandole, malowidła na ścianach, rzeźbione krzesła, kredensy, witrażowe lampy, świeczniki, szkło, metalowe naczynia, ciężkie zasłony w oknach. W jednej z nich, na przeciwległych ścianach wiszą kolekcje obrazów.

W najniższej kondygnacji kamienicy urządzono klimatyczną piwniczkę. W jej surowych wnętrzach znajduje się barek i niewielka sala klubowa. Półmrok ceglanych pomieszczeń rozświetla światło z witrażowych kinkietów i świec z latarni ustawionych na schodach prowadzących do podziemia.

Menu

Oferta kulinarna restauracji to połączenie kuchni polskiej z lekką śródziemnomorską. Takie propozycje jak, m.in.: pierogi z mięsem i skwarkami, pierogi ze szpinakiem i serem feta oraz parmezanem, pierogi ruskie ze smażoną cebulką (po 29 zł porcja), krewetki z rusztu z papryką chili i grzankami (39 zł), carpaccio z polędwicy z oliwą truflową z chrzanem oraz rukolą i parmezanem (49 zł), kawior czerwony z plackami ziemniaczanymi i kwaśną śmietaną (69 zł), legendarna kaczka a'la Barss z ziemniakami z jabłkiem oraz buraczkami i pomarańczą (69 zł), golonka pieczona z kapustą zasmażaną (47 zł), tradycyjny kotlet schabowy z ziemniakami i koperkiem (37 zł), Sałata Cezar z grillowaną piersią kurczaka z sosem anchois i parmezanem.makaron negro z tuńczykiem i kaparami oraz oliwą (33 zł) czy ryby: tuńczyk z sosem z sałaty masłowej oraz limonką i ryżem jaśminowym (59 zł) bądź filet z łososia z sosem porowym i ryżem jaśminowym (49 zł) tworzą mozaikę  smaków i zapachów, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Restauracja U Barssa - barek w piwnicy.

Ja postanowiłam poznać sekrety jednej z serwowanych w restauracji sałat - sałaty Cezar z grillowaną piersią kurczaka z sosem anchois i parmezanem (31 zł).

Zielony ogród na talerzu

Na konsumpcję lekkiego dania wybrałam miejsce w czynnym już o tej porze roku ogródku letnim na Rynku Starego Miasta.

Jak każda sałatka, i ta zaserwowana „U Barssa” charakteryzowała się bogactwem składników. Bazą potrawy była sałata rzymska i czerwona. Tradycyjnie znalazły się w niej też zielone ogórki i pomidory. Kolorowy miks warzyw z umiejętnie upieczonymi kawałkami kurczaka zdobił kopczyk z kiełków brokuła. Natężenie poszczególnych smaków wyostrzył sos majonezowy doprawiony filecikami anchois i wiórkami parmezanu. Degustowana przeze mnie sałatka Cezar, za której twórcę uważa się Caesara Cardiniego, trafiła w mój gust. Okazała się aromatycznym i smacznym daniem.

Apetyczny posiłek uzupełnił barwny widok: pomnika Syrenki, dorożki, gołębi na płycie rynku, różnokolorowych kamienic i spacerujących turystów.

 W galerii - Rynek Starego Miasta i sień resturacji z ekspozycją zdjęć przedwojennej Starówki, rynku i dokumentacji z remontu kamienicy po II wojnie światowej.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy