Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 23.06.2014r.

Karczma Zamkowa w Czersku, woj. mazowieckie

Czersk. Karczma Zamkowa. Czersk. Karczma Zamkowa.

Czersk to miejscowość położona na wschód od Warszawy, niedaleko od drogi nr 50 będącej obwodnicą stolicy.

Niegdyś jeden z najstarszych grodów na Mazowszu, który został wzniesiony w XI wieku na miejscu wcześniejszej osady słowiańskiej.

Dziś w miasteczku położonym nad Wisłą, w rejonie słynącym z sadownictwa znajdują się ruiny gotyckiego Zamku Książąt Mazowieckich z XIV – XVI wieku Czersk - rynek.i starorzecze wiślane – pomnik przyrody Jezioro Czerskie u podnóża ruin zamku.

W miejscu, gdzie mieli swoją siedzibę książęta mazowieccy i przez pewien czas królowa Bona nie może zabraknąć też starej gospody. I taka jest.

Miejsce na apetyt

Przy jednej z uliczek biegnących wokół małego rynku znajduje się karczma. O jej długim istnieniu informuje drewniana tablica z wyrytym na niej napisem: Karczma Czerska a.d. 1865 z herbem i ruinami zamku umieszczona nad wejściem do lokalu.  

To do niej przychodzą na posiłek turyści zgłodniali po zwiedzaniu zamkowego wzgórza.  

Prostokątny budynek karczmy na tle innych w rynku wyróżnia się odkrytą drewnianą werandą, która w sezonie pełni funkcję letniego ogródka restauracji.

Środek skromny. Jedno pomieszczenie na kilka stolików z niewielką ladą barową. Wewnątrz panuje nastrojowy półmrok charakterystyczny dla dawnych budynków drewnianych.

Obsługa miła i fachowa.  W jednej osobie - kelnerka i kucharka.

Co zjeść?

Karta dań, jak przystało na jedyny lokal w miasteczku jest dosyć bogata. W menu (nazwanym inaczej niż mówi nazwa nad wejściem  - Karczmy Zamkowej) znalazłam swoje ulubione propozycje – sałatki (grecką, z pomidorów – po 10 zł porcja, wiosenną – 4 zł). Są także surówki: zestaw za 5 zł i z kiszonej kapusty za 4 zł, nie brakuje też ogórków – kiszonego za 1 zł sztuka i mizerii za 4 zł.

Spis dań obiadowych i mącznych zawiera takie pozycje, jak m.in.: pierogi z mięsem lub z kapustą i grzybami (16 zł), bądź ruskie (14 zł) podawane  z wody lub zasmażane; naleśniki z serem, krokiety mięsne  (2 szt. po 15 zł porcja); kotlet schabowy z zestawem surówek i z dodatkami do wyboru (frytki lub ziemniaki, pieczarki, ser, cebula) od 22 zł do 24 zł; pierś kurczaka i karkówka z rusztu także z dodatkami - po 22 zł porcja; zrazy wołowe, i tu zamiast ziemniaków można wybrać kaszę gryczaną (z zestawem  surówek – 28 zł); gulasz, z którym z kolei serwowane są kopytka lub kasza gryczana bądź ziemniaki – z zestawem surówek, cena wynosi 20 zł. I dalej: golonka zapiekana (100 g za 5 zł), bigos (10 zł), żeberka, a także ozory wołowe w sosie chrzanowym z dodatkami za 24 zł porcja.

Dla amatorów  zup czekają: rosół  i pomidorowa z makaronem, barszcz czerwony z uszkami (7 zł porcja), żurek wiejski z kiełbasą i jakiem (8 zł), flaki lub chłodnik (po 10 zł).

Moja obiadowa decyzja była dosyć śmiała i prawdę mówiąc, sama siebie zaskoczyłam.  

Tym razem, nie wiedzieć czemu, odeszłam od mojej sałatkowo – rybnej (w karcie jest – jak mi powiedziano bardzo smaczny - wędzony pstrąg  za 5 zł/100 g) rutyny. Poprosiłam o ostatnią pozycję z listy dań obiadowych - ozory wołowe z sosem chrzanowym. Ozory wołowe z sosem chrzanowym.

Czerskie (zamkowe) ozory

Chwile oczekiwania na zamówienie upłynęły mi w niepewności, co do trafności wyboru dania. Bo nie wiedziałam jak zareaguję na potrawę, której nie jadłam …, od bardzo dawna. Ich sposób przyrządzenia też mógł być zagadką i nie spełnić wymogów, jakimi kieruje się przygotowanie ozorów do konsumpcji. Bo z jednej strony trzeba je najpierw porządnie ugotować (najpierw przez 20 – 30 min obgotować) w dobrym wywarze warzywnym, co nie jest procesem krótkim (jeśli w szybkowarze, to ok. 1,5 godz., jeśli tradycyjnie, to o wiele dłużej), później, gdy wystygną należy je obrać z zewnętrznej warstwy, potem pokroić na kawałki najlepiej o grubości ok. 3-4 cm, następnie włożyć je z powrotem do wywaru warzywnego i podgrzać.     

Po 30 minutach moje obawy zostały w mig rozwiane. Zaserwowane ozory okazały się mięciutkie i wprost rozpływały się w ustach. Jak należało przypuszczać, jak to robi się w dobrej kuchni, ozory zostały ugotowane do miękkości dzień wcześniej i doskonale „przeszły” warzywnym aromatem.  Jedynie sos miał trochę do życzenia – dla mnie był zbyt zawiesisty i czuć było w nim wyraźnie mąkę. Spodziewałam się jego bardziej wyostrzonego smaku – podkręconego większą ilością chrzanu. Za to podana do ozorów, zamiast klasycznie ziemniaków, kasza gryczana biła wszelkie rekordy smakowitości. Szczerze mówiąc zastanawiałam się, czy nie zamówić jeszcze jednej jej porcji.

Z karczmy wyszłam najedzona i zadowolona.

Jeszcze raz okazało się, że nieraz to, co proste może być znakomite.  

Karczma Zamkowa na liście rankingowej restauracji w Polsce otrzymuje notę: 6,9

    

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy