Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 10.07.2014r.

Restauracja Chrząszcza - Szczebrzeszyn, woj. lubelskie

Szczebrzeszyn. Drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach. Szczebrzeszyn. Drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach.

Szczebrzeszyn to ciche miasteczko położone na Roztoczu nad rzeką Wieprz. W jego pobliżu znajdują się jedne z ładniejszych Parków: Roztoczański Park Narodowy i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.

Świerszcz wizytówką 

Sercem miejscowości jest rynek z ratuszem z 1840 roku. Przy uliczkach rozchodzących się od rynku, stoją jeden przy drugim kolorowe domy. Pośród nich kryją się zabytkowe budowle – barkowe kościoły: św. Katarzyny i św. Mikołaja, cerkiew o obronnym charakterze z XV wieku, synagoga.  W Szczebrzeszynie znajdują się też inne pamiątki historyczne: ruiny zamku, cmentarz żydowski, młyn wodny, szkoła z 1819 roku. Wizytówką miasta jest drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach. Umieszczony za centrum przy malowniczym źródełku, należy do najpopularniejszych motywów fotograficznych Szczebrzeszyna. Oprócz tego świerszcz, o którym mówią słowa w wierszu Jana Brzechwy: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie, ma jeszcze pomnik na placu przed ratuszem i …restaurację.

Restauracja Chrząszcza

Lokal mieści się w kamienicy naprzeciwko Urzędu Gminy i Miasta Szczebrzeszyn. Zabytkowe wnętrza  ok. 300-letniego budynku zaadoptowano na sale: restauracyjną, do gry w bilard oraz bar. W korytarzu na jednej ze ścian wisi tablica z napisanym fragmentem wiersza o chrząszczu i autografami klientów restauracji. Z korytarza schodami można zejść do podziemia budynku. Znajdują się tu dwa pomieszczenia, w których panuje stała temperatura powietrza, ok. 15 st. C. W nich organizowane są większe przyjęcia i spotkania. W sezonie czynny jest letni taras na tyłach budynku. Restauracja Chrząszcza ma klasyczny wystrój, oszczędny w dodatki. W lokalu da się odczuć miłą atmosferę będącą  zasługą właściciela – kelnera i barmana w jednej osobie. To od niego, w czasie oczekiwania na zamówiony posiłek można usłyszeć wiele ciekawostek na temat miejscowości. Jak się okazuje bolączką Szczebrzeszyna jest emigracja jego mieszkańców w poszukiwaniu pracy. Z tego powodu centrum miasteczka przez większość dni w roku świeci pustkami. Ulice ożywają dopiero w okresie świąt, podczas rodzinnych odwiedzin. To jednak ma ulec zmianie, gdyż w mieście czynione są starania w kierunku rozwoju turystyki. Pierwsze zmiany jest już widać. Zaniedbany do niedawna rynek w wyniku  przeprowadzonych prac odzyskuje powoli swój dawny charakter placu miejskiego. W zamyśle ma być miejscem skupiającym życie społeczne i przyciągającym turystów. Wracając do restauracji.  Serwowane są tutaj dania à la carte kuchni polskiej, włoskiej i regionalnej. Wśród propozycji kulinarnych są takie, które mogą  usatysfakcjonować  zarówno osoby szukające tradycyjnych smaków, jak i zwolenników lokalnych smakołyków. Ja zatęskniłam za tradycją  - flakami (12 zł porcja).  

Polskie flaki

Kiedyś za nimi przepadałam. Zawsze spełniały się jako jednodaniowe pożywne danie. Nic dziwnego, że ta gęsta zupa znana była Polakom już w XIV wieku i uwielbiał ją podobno sam król Władysław Jagiełło. A jak smakowały te w Chrząszczu? Potrawa była niezła, przyrządzona na bazie wywaru z mięsa wołowego i włoszczyzny. Co flakom mogłam zarzucić, to brak odrobiny wołowiny z rosołu. Wtedy byłyby jeszcze smaczniejsze. Zupa była ładnie podana w dużej czarce i dobrze doprawiona, z solidną szczyptą majeranku. Jego dodatek uczynił danie aromatycznym i rozgrzewającym. W sumie flaki były apetyczne, jednak nie wybijały się ponad przeciętność.

Dla ciekawych historii

Badania naukowe przeprowadzone na terenie miasta wykazały, że już ok. 5 tys. lat temu istniał tu gród (nazywany wzgórzem zamkowym) zamieszkiwany przez neolityczny lud trudniący się rolnictwem i hodowlą. Potem gród zapisał się w historii jako ważne miejsce gospodarcze, kulturalne i oświatowe. Sprzyjało temu jego dogodne położenie na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych: bursztynowego i między Kijowem a Krakowem. W XIV wieku na wzgórzu zamkowym wybudowano zamek  - wieżę mieszkalno-obronną strzegącą przepraw na Wieprzu. W tym samym stuleciu Szczebrzeszyn uzyskał   prawa miejskie nadane mu przez króla Kazimierza Wielkiego. Przez kolejne stulecia miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli. Było zamieszkiwane przez  ludzi o różnych narodowościach, co było powodem ścierania się w nim różnych kultur i religii, m.in.: katolickiej, żydowskiej, prawosławnej. Było też często niszczone podczas najazdów na Polskę przez Kozaków, Szwedów, Turków i Tatarów, a także  w okresie późniejszym pod rządami różnych zaborców. W czasie II wojny światowej miasteczko po raz kolejny zostało zniszczone, a prawie wszyscy jego  mieszkańcy zostali wysiedleni. Przez cały okres swojego istnienia, aż do dnia dzisiejszego Szczebrzeszyn pełni rolę ośrodka administracyjnego i rolniczo – handlowego.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy