Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 12.08.2014r.

Restauracja Piwnica Świdnicka - Wrocław

Piwnica Świdnicka. Wrocław - Rynek. Piwnica Świdnicka. Wrocław - Rynek.

„Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu" takie zdanie było wypisane w jednej z sal w Piwnicy Świdnickiej – najstarszej restauracji w Europie. W Piwnicy gościli królowie, książęta, wybitni wojskowi, poeci, malarze i naukowcy. Byli tu m.in. Chopin, Słowacki, Wybicki, Goethe.

Lokal mieści się w podziemiach wrocławskiego ratusza, który od serwowanego tu w średniowieczu gatunku piwa, sprowadzanego ze Świdnicy, nosił nazwę Piwnica Świdnicka.

Piwo Świdnickie i Baran  

  Jęczmienne piwo Świdnickie w XV wieku było najpopularniejszym napojem w tej części Europy. Większe miasta, jak Wrocław, utrzymywały w Świdnicy stałych kupców, a w ich „Piwnicach Świdnickich” oprócz wyszynku piwa znajdowały się również punkty składowania tego trunku, przeznaczonego do dalszej dystrybucji. Podawano je także we wrocławskiej piwnicy ratuszowej.

  W drugiej połowie XVI wieku, we Wrocławiu zaczęto warzyć piwo pszeniczne o nazwie Baran. Nowe piwo szybko wyparło piwo Świdnickie z rynku, a także z Piwnicy.   

   Cenione do tej pory piwo jęczmienne wyszło całkowicie z mody z końcem XVI wieku.  

Biały Baran

Będąc gościem Piwnicy nie mogłam sobie odmówić skosztowania Białego Barana – piwa warzonego na specjalne zamówienie według historycznej receptury. 

   Zaserwowane w małej szklance piwo było przejrzyste, o miodowo-złotej  barwie. Wierzch przykrywała obfita piana. Dosyć lekkie, odpowiednio nagazowane. O przyjemnym  smaku, z lekką goryczką. Zapach bardzo świeży i orzeźwiający, z nutą pszenicy. Smaczne, niezbyt mocne.

Stare wnętrza

  Kiedyś wystrój Piwnicy był raczej skromny - tynkowane ściany, proste ławy i stoły. Charakter wnętrz nie uległ zmianie aż do połowy XIX w. Pierwsza gruntowna przebudowa nastąpiła w 1904 r. i wystrój zmieniono na secesyjny. Stworzono wtedy zaplecze kuchenne i założono oświetlenie elektryczne. Podczas kolejnego remontu w 1936 r. nowy wystrój wnętrz upodobnił Piwnicę do wielu innych piwiarni i winiarni na terenie Niemiec.  Po II wojnie światowej, choć Piwnica nie uległa w czasie jej trwania większym zniszczeniom, całe jej wyposażenie znikło i zmienił się jej charakter:  zaadoptowano ją na klub młodzieży pracującej. Powstała sala kinowa, restauracja, kawiarnia i salon gier. Część sal wykorzystywana była na cele wystawowe.

Powrót do tradycji

  W 1996 roku zaczęto jeden z najbardziej gruntownych remontów przeprowadzonych na przestrzeni 730-letniej historii Piwnicy Świdnickiej. Obecnie Piwnica, tak jak przed wiekami pełni swoją tradycyjną rolę reprezentacyjnej "gospody miejskiej" (cellario civitatis).

  W jej dziewięciu salach konsumpcyjnych jest 380 miejsc. Każda z nich jest inna. Sale różnią się nie tylko powierzchnią, ale i wystrojem. Począwszy od przedsionka Piwnicy, którego wnętrze rozjaśniają duże szklane drzwi umieszczone w połowie kamiennych schodów prowadzących do podziemia, przez obszerną prostokątną salę - niezwykle kolorową, z prostymi ławami, rzeźbieniami i żyrandolem z herbem Rady Miejskiej, aż po wytworną salę z wysokimi fotelami, złoconymi żyrandolami i ściennymi polichromiami ze scenami zaczerpniętymi ze średniowiecznych gobelinów. Wszystkie izby są unikalne, a ich nazwy nawiązują do czasów, kiedy użytkownicy Piwnicy zajmowali w niej ściśle określone miejsca - zgodnie z ich pozycją społeczną – np.: ławników, hanzy, książęca czy rajców. Są też inne. Jest Beczka z zacisznym wnętrzem ozdobionym późnorenesansowymi stołami i ławami oraz żyrandolami z orłami czy Loch – niewielka sala z kopią gobelinu ze scenami pasterskimi.  Jest też sala o wystroju klubowym, w której odbywają się koncerty pianistyczne.

Na obiad

Kuchnia Piwnicy Świdnickiej to głównie tradycyjne polskie potrawy. Menu dosyć bogate, zarówno pod względem propozycji dań , jak i cen. Dla przykładu: sałatki (3 rodzaje: z serem, z kurczakiem grillowanym, z warzyw grillowanych) od 22 zł do 28 zł/porcja, zupy (barszcz czysty, cebulowa, oliwkowa, rybna, gulaszowa)  od 12 zł do 26 zł/porcja, zestawy dań głównych rybnych (smażony filet z soli, stek z łososia pod ziołowym marscapone, sandacz  w sosie śmietanowym, pstrąg górski z grilla) od 38 zł do 45 zł. Aby było tradycyjnie i  po polsku - zamówiłam żurek w chlebie (14 zł/300g).

  Dosyć trudną w wykonaniu zupę podano dosyć szybko – za ok. 15 min, które minęło na sympatycznej konwersacji z obsługą i fotografowaniu wnętrz.

   Cieplutki chlebek był apetyczny i chrupiący, bo zupa do niego wlana była nie gorąca, co by mogło spowodować jego szybkie namoczenie, tylko lekko przestudzona. Żurek przyrządzono na własnej roboty zakwasie ze wszystkim przyprawami i dodatkami, które decydują o jego znakomitym smaku. Były więc:  grzybki suszone, ziele angielskie, listki laurowe, majeranek, sól i pieprz, czosnek, chrzan, ugotowane biała kiełbasa i na twardo jajka. Zupa była bardzo gęsta, zabielona śmietaną.

   Drugie danie mogłam więc wybrać mniej treściwe. Zaproponowano mi lekką sałatkę z sosem winegret. W zaserwowanej porcji wszystko było dobre (sałata lodowa, ogórki zielone, niebieska cebula, świeża papryka czerwona) oprócz …sosu winegret, na którym się tutaj widać nie znają. Bo sos winegret to mieszanka: musztardy, soku z cytryny, cukru, ziół (bazylii, tymianku) i oliwy, a przynajmniej: oleju, octu, soli i pieprzu – a nie tak jak było w tym przypadku  – sam olej. Nawet doprawienie sokiem z poproszonej przeze mnie cytryny też nie poprawiło smaku sałatki.

Historyczne wnętrza, tradycyjny żurek, dobre piwo, miła obsługa – oto obraz Piwnicy Świdnickiej, który zachowam w pamięci. A olej zamiast sosu winegret w sałatce przypisuję jednorazowemu - mam nadzieję - potknięciu szefa kuchni.     

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 6,0.

Przeczytaj także:

Coffee Planet - Wrocław

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy