Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 12.09.2014r.

Restauracja Fregata – Rochna k. Brzezin, woj. łódzkie

Rochna - zalew na Mrodze. Rochna - zalew na Mrodze.

Rochna to wieś leżąca około 25 km od Łodzi i 1 km na wschód od drogi krajowej Brzeziny-Koluszki, na terenie malowniczych Wzniesień Łódzkich.

Po II wojnie światowej chętnie wypoczywali w niej mieszkańcy Łodzi, Brzezin i Koluszek. Jej walory krajoznawcze doceniali  również przedwojenni łódzcy fabrykanci, którzy w sąsiedniej wsi Tworzyjanki budowali swoje letnie domy.

Dzisiaj trochę zapomniana przyciąga raczej miłośników spokoju. Wciąż uwodzi jeszcze rzeką Mrogą i utworzonym na jej spiętrzeniu zalewem (o pow. ponad 5 ha), starymi lasami (w samej wsi i jej sąsiedztwie rośnie kilkadziesiąt około 300 – 400 – letnich dębów – pomników przyrody), ścieżkami rowerowymi i pieszymi. A rozsypane po okolicy stare wille czy dawny pałac rodziny Silberstein  -    łódzkich przemysłowców (obecnie Dom Opieki Społecznej) w Lisowicach nadal kryją dużo wspomnień. 

 

Na rozdrożu

Restauracja położona jest nad brzegiem zalewu, u zbiegu ścieżek leśnych i drogi prowadzącej do wsi.

Budynek jest murowany, na wysokim parterze. Do lokalu prowadzą szerokie, zadaszone schody. Z nich jest także wejście na przylegający do jednej z zewnętrznych ścian budynku wielki taras. Na  tarasie jest kilka drewnianych stolików z ławami.

Prosty styl

Wnętrze stanowi dosyć obszerna sala z barem. Na jej środku jest filar dzielący pomieszczenie jakby na pół. Światło do środka wpuszczają duże okna i dwoje przeszklonych drzwi. Wystrój jest minimalistyczny: telewizor, kilka kwiatów w doniczkach, automat do gry, niewiele ozdób. Jeden stolik (pozostałe, wtedy, gdy ja byłam stały w jednym rzędzie i czekały na jakieś przyjęcie) nakryty białą serwetą. Na nim kamionkowe wazonik z kwiatami, cukierniczka. Wygodne tapicerowane krzesła. W oknach finezyjnie upięte firanki w odcieniu koralowej czerwieni.

Kulinaria

Co serwuje restauracja można dowiedzieć się z umieszczonej naprzeciwko lokalu tablicy jednego ze szlaków obszaru „Muzeum w Przestrzeni”: Dziedzictwo kulinarne znad Mrogi. – W menu znajdziemy  ok. 150 dań, pośród których wymienić warto przynajmniej pstrąga faszerowanego, zupę gulaszową, barszcz z kołdunami, kremy z borowików i kurek, befsztyk Fregata, morszczuka zapiekanego w sosie śmietanowo-czosnkowym czy marynowane polędwiczki drobiowe z salsą paprykową – czytamy.  Ponadto: Pośród bogactwa tradycyjnych produktów z regionu rzek Mrogi i Rawki oraz Wzniesień Łódzkich znajdują się różne rodzaje chlebów, ciast, serów, zup, pierogów, dań ziemniaczanych, potraw rybnych, kaszanek, kiełbas, wędzonych wędlin i nalewek. Potrawy te można skosztować  podczas różnego typu okazji, na które przygotowywane są i prezentowane przez  koła gospodyń wiejskich oraz osoby indywidualne. Niektóre z tych dań serwowane są  w barach i restauracjach. Przebywając w Rochnie warto wstąpić do restauracji Fregata – informuje muzeum.

  Restauracja oferuje także dania dla dzieci, np.: zupę pomidorową z makaronem lub ryżem, rosołek (po 5 zł porcja) czy zrazik mielony z ziemniaczkami (8 zł).

Obsługa miła i sprawna. Czas oczekiwania na posiłek ok. 25 min. Średnia cena obiadu, ok. 30 – 40 zł na osobę.   

Tradycyjnie

Pośród różnorodnych dań, w menu znajduje się spora lista potraw tradycyjnych. Postanowiłam skosztować pieczeni cielęcej w sosie śmietanowym. Jako dodatki dobrałam gotowane ziemniaczki oraz  surówkę z kalarepy i buraczki na ciepło.

   Porcje w sam raz – ani za duże, ani za małe. Mięso miękkie, soczyste. Sos o lekkiej konsystencji na bazie bulionu i śmietany, dobrze doprawiony. Ziemniaki jasne, kruche, posypane świeżym koperkiem. Smak surówki wspaniale orzeźwiający. Buraczki przyrządzone wg wypróbowanej receptury: ugotowane i starte na tarce o drobnych oczkach, zasmażone z odrobiną mąki i doprawione sokiem z cytryny, solą, cukrem i pieprzem.

Potrawy znane z rodzimej kuchni kucharz przyrządził ze znajomością tematu. Przypominać mi będą tradycyjne smaki regionów odwiedzanych podczas moich wojaży.  

Restauracja na liście rankingowej restauracji w Polsce otrzymuje notę: 5,6

 

Gdzie można zjeść i co warto zobaczyć w pobliżu:

- Park Rozrywki Kołacinek - miejsce dla milusińskich:

http://www.polaneis.pl/miejsca/item/1646-park-rozrywki-kolacinek-miejsce-dla-milusinskich?highlight=WyJrb2xhY2luZWsiLCJtaWVqc2NlIiwiZGxhIiwia29sYWNpbmVrIG1pZWpzY2UiLCJrb2xhY2luZWsgbWllanNjZSBkbGEiLCJtaWVqc2NlIGRsYSJd

- Karczma Strzelna k. Łodzi:

http://www.polaneis.pl/gastronomia/item/2884-karczma-strzelna-k-lodzi-niestety-wypadla-gorzej

W Skierniewicach:

- Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw:

http://www.polaneis.pl/miejsca/item/1623-skierniewickie-swieto-kwiatow-owocow-i-warzyw

- Parowozownia Skierniewice, czyli ponad 100 jednostek taboru kolejowego w jednym miejscu:

http://www.polaneis.pl/miejsca/item/1630-parowozownia-w-skierniewicach

W Rawie Mazowieckiej:

- Co roku w lipcu odbywa się w Rawie Maraton Pływacki im. Pawła Pioruna:

www.polaneis.pl/wydarzenia-i-kalendarz-impreez/item/309-rawa-mazowiecka-na-sportowo

- Niedaleko aquparku można zjeść w restauracji Klimaty - Restauracja Klimaty w Rawie Mazowieckiej:

www.polaneis.pl/gastronomia/item/308-restauracja-klimaty-w-rawie-mazowieckiej

Warto wiedzieć:

Rozkład jazdy kolejki wąskotorowej w Rogowie:

http://www.polaneis.pl/wydarzenia-i-kalendarz-impreez/item/2815-rozklad-jazy-kolei-waskotorowej-rogow-rawa-maz-biala-rawska

 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy