Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 06.10.2014r.

Gościniec w pobliżu legendarnej przeprawy rycerstwa polskiego

Gościniec Legenda - Wyszogród. Gościniec Legenda - Wyszogród.

Między miejscowościami Wyszogród i Czerwińsk n. Wisłą (droga krajowa nr 62 Płock - Nowy Dwór Mazowiecki) od półtora roku działa Gościniec Legenda. Gości restauracji wita olbrzymi rycerz wykonany ze złomu i z tego co zostało po budowie obiektu.

Nazwa gościńca (Legenda) nawiązuje do przeprawy wojsk w pobliskim Czerwińsku na przełomie czerwca i lipca 1410 roku pod dowództwem króla Władysława Jagiełły. Przeprawa mostem łyżwowym umożliwiła szybkie przerzucenie wojsk na prawy brzeg Wisły, połączenie wojsk polskich z nadciągającymi od strony Pułtuska siłami litewskimi, uzyskanie elementu zaskoczenia, a w konsekwencji zwycięstwa pod Grunwaldem. 500-metrowy most postawiono w 8 godzin z elementów spławionych Wisłą spod Kozienic. W około 48 godzin przeprawiono 18 tysięcy jazdy, 4 tysiące piechoty, około 30 dział i około 8 tysięcy wozów z zaopatrzeniem.

Miejsce

Jak przystało na gościniec, budynek jest duży i o ciekawej architekturze. Otacza go ładnie zagospodarowany teren z ogrodem. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w nim strumyk wijący się wzdłuż zadaszonego letniego tarasu. Urozmaicają go oczko wodne i mała kaskada wodna. Kompozycję uzupełniają żwirowe rabaty, podkreślające urodę roślin. W ogrodzie nie zapomniano też o wygodnych miejscach do odpoczynku i spożywania posiłków. A dla dzieci urządzono duży plac zabaw (na tyłach budynku). Do środka restauracji prowadzą wejścia przez drewniane mostki przerzucone przez  strumyk. Na placu przed budynkiem jest boisko do gry w piłkę plażową i parking. W gościńcu mieści się też kilka pokoi hotelowych 

Wnętrze restauracji to jedno przestronne pomieszczenie. W jego aranżacji, podobnie jak na zewnątrz, wykorzystano kamień i drewno. Obudowę z tych materiałów mają otwarty kominek i bar. Wszystko łączą meble i dodatki z drzewa.

Jadłospis

Kuchnia serwuje głównie dania kuchni polskiej. W karcie jest m.in. żurek staropolski, flaki, golonka, kotlet schabowy. Są też  pierogi, kluski i placki ziemniaczane. Zjeść też można pizze. Z lżejszych potraw proponuje się sałatki z różnymi sosami oraz ryby. Na liście deserów – standardowo jak w większości restauracji – szarlotka, sernik, lody i naleśniki z serem. Ceny od 10 – 12 zł (zupy i desery), dań głównych: 17 – 30 zł.

Szef kuchni poleca

Z dań polecanych przez szefa kuchni wybrałam typowo, bo rybę – pieczonego pstrąga.  

W trakcie oczekiwania na posiłek skorzystałam z okazji, by z tablicy informacyjnej przy parkingu przeczytać o atrakcjach turystycznych w niedalekim Wyszogrodzie i jego okolicy. Zatytułowana „Szlakiem Mazowieckich Skarbów” prezentuje 10 miejsc wartych zobaczenia. Tak np. w samym mieście jest to zespół sakralny franciszkanów (klasztor i kościół z 1406 roku) czy wczesnośredniowieczne grodzisko zwane Górą Zamkową. 

Czas upłynął szybko i zajęta czytaniem nie zauważyłam kiedy do stolika przyniesiono obiad. Pstrąga podano z ziemniakami opiekanymi, które są znakomitą alternatywą np. dla frytek. Do tego buraczki na ciepło i surówka z marchewki. Porcje duże, prawie że nie mieściły się na talerzu. Ziemniaczki  były chrupiące, bez zbędnego tłuszczu. Marchewka i buraczki – bez zarzutu, przyrządzone tak jak lubię, czyli słodko-kwaśne. Wierzch ryby - co było dla mnie ciekawym doświadczeniem smakowym - polano aromatycznym ziołowo-czosnkowym sosem. Mięso smaczne, zwarte. Jednak musiałam uważać na ości, które nie wszystkie odeszły wraz z usunięciem kręgosłupa.  

Do gościńca warto było wstąpić. Zaoferował mi dobre jedzenie, miłą obsługę, spokojny odpoczynek. Mogłam też zaczerpnąć informacji o pobliskich atrakcjach turystycznych.

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 7,9.

Ocena z ostatniej wizyty w marcu 2017r. to: 9,2. 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy