Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 24.10.2014r.

Z wizytą w "Kawiarni u Tekli" w Wiosce czarownic i wiedźm

Wioska czarownic i wiedźm w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym Wioska czarownic i wiedźm w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym (Bałtów k. Ostrowca Świętokrzyskiego) jest takie miejsce nazwane Sabathówką, gdzie rządzą czarownice i wiedźmy. Sercem Sabathówki jest Chata Czarownicy - chata przykryta szpiczastą czapą.

To właśnie tutaj znajduje się Kawiarnia u Tekli, gdzie  można skosztować nie tylko magicznych wywarów i potraw, lecz także tradycyjnych wypieków i napoi. Ja zamówiłam „Zaczarowane ciasto” i „Przysmak duszkowy”. 

Pamięci zmarłego paleontologa

W Sabathówce można poznać obrzędy i rytuały sprzed lat oraz nauczyć się białej magii. Jest również miejscem odpowiednim do aktywnego spędzania czasu. Gry i zabawy prowadzone są przez animatorów (podczas mojej wizyty, co rusz jedna wycieczka szkolna wchodziła, a druga opuszczała Wioskę czarownic). Dużą atrakcją dla najmłodszych jest  wyprawa przez domki goblinów – małych złośników.

A wszystko to w atmosferze Halloween, demonicznych strojów, zabawek i dodatków.

   Sabathówka swoją nazwą przywołuje także pamięć zmarłego w 2007 roku Karola Sabatha, paleontologa współpracującego z JuraParkiem. Nic zatem dziwnego, że jedną z atrakcji Sabathówki są pochodzące z obrzeżenia Gór Świętokrzyskich bloki skalne, pokryte dużą ilością najprawdziwszych tropów pozostawionych przez jurajskie dinozaury. Ta jedna z największych kolekcji tropów w Europie znajduje się pod pieczą prowadzącego JuraPark Stowarzyszenia Delta, które chroniąc te niezwykłe zbiory stara się jednocześnie udostępniać je zwiedzającym.

Kraina czarownic i wiedźm

Rejon świętokrzyski to kraina, z którą od wieków wiąże się wiele niezwykłych opowieści. Najbardziej znane legendy dotyczą tajemniczych rytuałów, zwanych sabatami czarownic. Podczas pełni księżyca, na szczytach trudnodostępnych wzgórz odbywały się zjazdy diabłów i czarownic. Całymi nocami trwały uczty pełne tańców i obrzędów, o jakich zwykłym śmiertelnikom się nawet nie śniło. Niejednokrotnie miejsca pradawnych kultów związane są ze skamieniałymi śladami stóp dinozaurów. Najbardziej znanymi przykładami są "Czarcie Stopy" z Bałtowa i okolic Szydłowca. Tą ostatnią wspomina Oskar Kolberg w swym dziewiętnastowiecznym dziele "Lud. Jego Zwyczaje". W czasach Kolberga nie wiadomo  było jednak, którego miejsca dotyczy legenda.

Historia odżyła ponownie w XXI wieku, gdy 21 września 2007r. trójka młodych geologów w okolicach Szydłowca natrafiła na mnóstwo tropów dinozaurów. Następny rok przyniósł istną lawinę znalezisk w tamtym miejscu. To właśnie w Bałtowie odpowiednio zabezpieczone skamieniałości znalazły swój drugi dom.

Sprzed 200 milionów lat

Zgromadzone w Sabathówce tropy pochodzą z początków jury, sprzed 200 milionów lat. W tych odległych czasach rejon Szydłowca stanowił pas nadbrzeżnych wydm. W wilgotnych miejscach pomiędzy nimi oraz na rozległej nadmorskiej plaży swe ślady pozostawiły wędrujące dinozaury. Stąpały tam przede wszystkim małe drapieżne celofyzoidy. Nie brakowało też dinozaurów roślinożernych, wśród których były scelidozaury -  przodkowie dinozaurów pancernych i kolczastych.        

Co do "czarownych" wypieków

Wypieki w Kawiarni u Tekli są wyjątkowe nie tylko dlatego, że można ich skosztować w takim miejscu. Chodzi o to, że są bardzo dobre. W ciastkach, o ile poszczególne ich składniki mogą nic nie wnosić nowego dla podniebienia, to ich kompozycje już tak. Ich słodycz albo jest jeszcze bardziej wzbogacana, albo przełamywana na różne sposoby. Zaskakują delikatnym i …ulotnym smakiem.

Ktoś może powiedzieć: ciastka to ciastka, co w tym szczególnego. A jednak jest różnica! Podawane są przecież przez „prawdziwą” czarownicę. A przepisy na nie są najbardziej strzeżoną tajemnicą.

 

  Wioska czarownic czynna jest tylko od 3 października do 2 listopada, od piątku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 20.00. 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy