Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 23.05.2013r.

Karczma pod Gołębiem – Nidzica (niem. Neidenburg) przy trasie nr 7: Warszawa – Gdańsk

Nidzica - trasa nr 7: Warszawa - Gdańsk. Karczma pod Gołębiem. Nidzica - trasa nr 7: Warszawa - Gdańsk. Karczma pod Gołębiem.

Karczma pod Gołębiem mieści się w dużym drewnianym domu  po prawej stronie szutrowego parkingu tuż przy krajowej siódemce. Uwagę podróżnych zwraca, usytuowany przed chatą sporych rozmiarów gołębnik z siedzącymi na nim gołębiami. 

 

Wyglądające jak żywe figurki gołębi widać tutaj zresztą wszędzie: na dachu i podcieniu budynku, na kominach, przy oknach, a we wnętrzu ich motyw wykorzystano w witrażowym oknie w jednej ze ścian.     Karczma pod Gołębiem - sala restauracyjna.                                                 

 

W środku lokalu znaleźć można też inne elementy zdobnicze: figurki aniołów rozstawione na parapetach okien, zawieszone na ścianach kolorowe obrazki, kinkiety rzucające nastrojowe światło, przepiękne płaskorzeźby koni na drewnianych filarach.  A nad jednym ze stolików dostrzec można nawet zabawnego klowna (gitarę) i ciekawską gęś (mandolinę).

Piękną dekoracją lokalu jest duży, wykonany z ręcznie malowanych kafli piec - kominek, z którego w chłodniejsze dni po sali roznosi się przyjemne ciepło. Sielską atmosferę prostego drewnianego wyposażenia:  stołów i ław do siedzenia, burzą trochę kontrastujące z nim nowoczesne krzesła okryte niebieskimi pokrowcami.                                            

 

Warmińsko – mazurska kuchnia wita

Menu karczmy jest zróżnicowane. Dość długa lista dań, także klasycznych polskich: żur polski (14 zł, w chlebku -17 zł), pomidorowa z makaronem, gołąbki, placki ziemniaczane z pieczarkami lub śmietaną, pierogi. Wśród bardziej wykwintnych, można wybrać: kaczkę (połowę) z jabłkami, otuloną sosem wiśniowym za 45 zł lub befsztyk z polędwicy wołowej z grilla lub patelni, specjalnie doprawiony za 30 zł. Mniej wybredni zadowolić się mogą: kotletem mielonym  jak w domu za 16 zł; udkiem kurczaka w sosie pikantnym, zapiekanym z serem za 13 zł czy kotletem schabowym za 17 zł. Do tego dodatki - do wyboru: frytki, ziemniaki z wody bądź zapiekane, ryż, kasza gryczana – od 6 do 8 zł za porcję.  

Pierogi z kurkami po mazursku, podsmażane.Wśród specjałów kuchni mazurskiej znalazłam tylko jedną pozycję: pierogi z kurkami po mazursku, podsmażane (kurki, kapusta, biały ser, cebulka). Zamówiłam. Danie okazało się niezbyt obfite, ale smaczne. Pierogi małe, w sam raz na dwa kęsy. Ciasto miękkie, lekko podsmażone. Farsz łagodny z wyczuwalnym charakterystycznym smakiem leśnych kurek wymieszanych z białym serem i lekko zrumienioną cebulką. Świeże.

Mój obiad zawsze musi zawierać akcent warzywny – nawet w tak nielogicznym zestawieniu jak z pierogami. Z długiej listy surówek wybrałam surówkę z marchewki. Koszt zestawu: 28 zł (pierogi 22 zł, surówka 6 zł). 

Lody w opałach

Pierogami, a raczej pierożkami się nie najadłam, dlatego postanowiłam dobrać deser. Mój wybór padł na lody, bo - zachęciły mnie ich osobliwe nazwy.  Poprosiłam o pozycję: ananas nadziewany (lody śmietankowe o smaku ananasowym, w owocu ananasa). I … Najchętniej bym napisała, że lody godne pochwały, smaczne itd. Ze wszech miar jednak odradzam – przynajmniej pozycję, pod nazwą której kryje się ten deser. Deser lodowy: ananas nadziewany (lody śmietankowe o smaku ananasowym, w owocu ananasa).

Bowiem, autentycznie zamarłam, gdy na podanym mi talerzu – nie powiem, bardzo gustownie i szykownie –zaserwowano mi …wydłubaną, zamrożoną 1/8 część skóry ananasa z najwyżej dwiema gałkami rozprowadzonych lodów.

Moje deserowe szaleństwo nie trwało długo. Wyraźnie zawiedziona, niewielką porcję lodów zjadłam bez większego smaku. Za 20 zł spodziewałam się rzeczywiście czegoś oryginalnego, tym bardziej że w karcie deserów lodowych, do ich degustacji  zachęcał nagłówek: Lody w oryginalnym wydaniu.

Trochę drogo jak na przydrożną restaurację, której głównym zadaniem powinno być dobrze i za niewygórowaną cenę nakarmić zmotoryzowanych turystów. 

Jedyne, co zrekompensowało mi kuchenne rozczarowanie, to miła i szybka obsługa.  

    

          

 

 

 

 

 

 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy