Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 02.02.2015r.

Kawiarnia Cafanca - Żyrardów, woj. mazowieckie

Kawiarnia Cafanca - Żyrardów. Kawiarnia Cafanca - Żyrardów.

Żyrardów to miasto położone w zachodniej części województwa mazowieckiego, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 km na południowy zachód od Warszawy i 90 km na północny wschód od Łodzi. Niewiele osób wie, że w rejestrze zabytków znajduje się aż 296 obiektów z Żyrardowa. Są to głównie budynki pochodzące z drugiej połowy XIX wieku oraz początków XX wieku. Większość zabytków miasta mieści się na terenie osady fabrycznej z XIX i początku XX wieku. Żyrardowska osada fabryczna jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z tego okresu. Większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej nadal pełni swoją funkcję. 

Osada fabryczna

Osada fabryczna w Żyrardowie, jako modelowy przykład organizacji przestrzennej XIX-wiecznego ośrodka przemysłowego, została uznana za pomnik historii w 2012 roku.

Tutejsze zakłady lniarskie pod koniec stulecia należały do największych w Europie. Żyrardów zaliczany jest do pierwszych nowoczesnych miast w Polsce, których układ urbanistyczny i typ architektury podporządkowane zostały konsekwentnie jego funkcji, tworząc w efekcie zwarty, kompletny i zintegrowany organizm. Kształt osady fabrycznej jest wynikiem przemyślanej koncepcji, zakładającej wydzielenie w jej obrębie stref jednorodnego zagospodarowania: pracy, odpoczynku, kultury i usług, z wyraźnym odseparowaniem części fabrycznej od mieszkalnej.

Jednorodna charakterystyczna zabudowa z nietynkowanej cegły, obsadzone drzewami ulice i dziedzińce wewnątrz kwartałów, bliskość rzeki – wykorzystywanej niegdyś w procesie produkcyjnym, a w części rezydencjonalnej stanowiącej malowniczy komponent kompozycji parkowej – czynią z Żyrardowa unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny.

Kawiarnia w dawnej fabryce

Fabryka wyrobów lnianych w Żyrardowie utworzona została w 1833r. z przeniesionej z Marymontu koło Warszawy do Rudy Guzowskiej (obecny Żyrardów) mechanicznej przędzalni lnu. Produkcja lnu zorganizowana została według metod opracowanych przez francuskiego inżyniera Filipa de Girarda, wynalazcę mechanicznej maszyny lniarskiej, od którego nazwiska osada wzięła swoją nazwę. Od 1934r. fabryka była pod zarządem państwowym. Po II wojnie światowej zakłady zostały znacjonalizowane jako Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego im. Rewolucji 1905 roku. W roku 1997 ogłoszono upadłość zakładów.

Część budynków po byłej fabryce lnu została wyremontowana i zaadoptowana na inne cele. W jednym z nich funkcjonuje od kilku lat kawiarnia ...

Cafanca

Otwarta w 2010r. kawiarnia znajduje się przy ul. Hiellego 2, wewnętrznej uliczce wśród zabudowań pofabrycznych. Lokal nie jest zbyt duży – jedno pomieszczenie, które umownie na dwie części  dzieli  różna jego wysokość. Goście mają do dyspozycji kilkanaście małych stolików, ustawionych bardzo blisko siebie. Taki wystrój nie stwarza niestety żadnej intymności.

Po lewej stronie, zaraz przy wejściu, znajduje się miejsce przyjmowania zamówień (w kawiarni  nie ma typowej obsługi kelnerskiej). W dwóch ladach chłodniczych wystawione są ciastka i lody. Specjalnością i dumą kawiarni są desery lodowe. Zresztą nieprzypadkowo, gdyż Cafanca należy do  właściciela sochaczewskiej cukierni „Lukrecja” (spółka jawna). Na stronie internetowej „Lukrecji” jest taka informacja: Cukiernia Lukrecja dwukrotnie zdobyła tytuł wicemistrza w Ogólnopolskich Zawodach Lodziarskich. Nasz zespół, pod kierownictwem prezesa Dariusza Makowskiego został doceniony za umiejętne połączenie tradycyjnego sposobu wytwarzania lodów z naturalnych surowców z nowatorskim podejściem do dekorowania i łączenia smaków swoich produktów.

A tak zachwalają swoje lokale (mają jeszcze kilka innych kawiarni): 

Każda wizyta w naszych kawiarniach, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Można tu wypić znakomitą włoską kawę Filicori i zjeść pyszny deser rodzimej produkcji. Naszą specjalnością jest torcik bezowy na musie truskawkowym. Oferta  jest jednak znacznie szersza. Znajdziecie w niej shake, smoothies, czy koktajle owocowe. Jak również zupy, lasagne i naleśniki na słodko i słono.

Smakowite zwieńczenie dnia

W zimowe popołudnie nie ma nic przyjemniejszego niż filiżanka dobrej kawy. Zwłaszcza gdy jest się po długim spacerze. Zamówiłam więc podwójną czarną z mlekiem, a do tego ciasto marchewkowe oraz egzotyczny deser lodowy.

Kawa była naprawdę pyszna, jak również „marchewka”. Ciasto było wilgotne, dwuwarstwowe, przełożone kremem, bardzo słodkie. Smak warzywa był w nim prawie niewyczuwalny. O tym, że jest w jego składzie, przypominała mała marchewka z lukru zdobiąca wierzch ciasta.     

Hitem był jednak puchar lodowy. Nie za bardzo słodki, z dużą ilością owoców. Perfekcyjnie przyrządzony, bez chmury bitej śmietany, która zniszczyłaby jego kompozycję. Natomiast doskonałym dodatkiem do lodów był syrop wiśniowy, który wzbogacił ich smak. 

Warto wpaść do tej kawiarni i przekonać się, jak smakują wyroby wicemistrzów Polski.

Nota dla kawiarni na liście rankingowej restauracji w Polsce: 8,00.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy