Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 06.12.2013r.

Oberża Ostoja – Paprotnia k. Teresina, woj. mazowieckie

Oberża Ostoja. Sala kominkowa - widok z sali na wyższym poziomie. Oberża Ostoja. Sala kominkowa - widok z sali na wyższym poziomie.

Oberża Ostoja - neonowy napis na elewacji chaty.Obiad pośrodku drogi, czyli jak najeść się do syta.

Wyjątkowy traf

Obierając posiłek w oberży (przy trasie nr 92: Warszawa – Sochaczew), trafiłam do miejsca niezwykłego.

Szybko zapadający jesienny zmrok nie przeszkodził mi dostrzec rozłożystego drewnianego budynku z neonowym czerwonym napisem naprzeciwko stacji paliw. Machinalnie nacisnęłam na pedał hamulca. Nie zastanawiając się skręciłam na parking przed restauracją. Przejmujący zimny wiatr, szybko przegonił mnie do środka. Sala kominkowa - drugi kominek w rogu pomieszczenia.

Ogromne wnętrze przywitało mnie przyjemnym ciepłem z kominka. Trzaskające polana drewna wesoło migotały czerwono-pomarańczowym ogniem. Zachęcona przyjęciem, usiadłam w rogu sali za ciężkim drewnianym stołem.

Drewniane arcydzieło - poręcz.W środku jaskini

Ogromna sala z kominkiem pośrodku zawiera wszystkie elementy wystroju typowego dla drewnianych chat. Drzwi, okna, ławy do siedzenia, wielkie stoły. Stylowy barek, a nawet drabiniasty wózek z suszonymi roślinami i wiązką słomy. Innym wyjątkowym fenomenem są ściany. Pomalowane w sceny przedstawiające historię powstania świata i człowieka stwarzają aurę tajemniczości. A mury łączące czerwoną cegłę z kamieniem oraz lampy oświetlające pomieszczenie na kształt pierwotnych maczug kuszą surowym, jaskiniowym pięknem. To widok, jakiego nie doświadczy się w typowych zajazdach. 

Jest coś jeszcze. Poręcz przy schodach prowadzących do sali na wyższym poziomie. Imponujące dzieło wykonane z naturalnie poskręcanych, obdartych z kory konarów drzew.

Zbójnicki dominator

Jeżeli odwiedzamy jaskinię z zamiarem jedzenia, trzeba wybrać coś, co tak jak przed wiekami dawało ludziom sytość i zadowolenie na długi czas. W karcie oberży takich dań nie brakuje. Szczególnie godne polecenia są: Placek po zbójnicku. Typowo polski kotlet schabowy. Różnego rodzaju golonki: w piwie, po bawarsku. Kapusta zasmażana.

Musiałam poczuć tę kulinarną zapowiedź, aby wyraźniej wczuć się w jaskiniową atmosferę. Nie było rady – obrałam za cel degustacji placek po zbójnicku (780g za 22 zł).  Placek po zbójnicku.

Czas oczekiwania (standardowy – ok. 20 min, jeśli potrawa przygotowywana jest na miejscu, a nie odgrzewana) mógł mi upłynąć na pochłanianiu zaserwowanego najpierw smalczyku z kiszonym ogórkiem i ciemnym pieczywem. Spróbowałam – pycha! Wolałam jednak nie przesadzić z podjadaniem przystawki i pokornie wybrałam wariant dalszego na nią patrzenia.

Rekomendowana potrawa, rzeczywiście pozwoliła mi zasmakować „zbójnickiego” uroku. Wielki, zwinięty na pół placek wymagał ode mnie nie lada odwagi, aby objąć go wzrokiem, a co dopiero, aby go zjeść.  Wybierając wariant zjedzenia wszystkiego, trochę się jednak przeliczyłam w ocenie moich możliwości. Pozostawiając połowę porcji i tak zdołałam  przeżywać, czuć, smakować. Nie tylko wybornego ciasta ziemniaczanego, wspaniałego gulaszu z rozpływającymi się w ustach miękkimi kawałkami mięsa, ale i …

To już proponuję każdemu spróbować.      

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy