Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 20.02.2013r.

Łosoś z sosem mango - Zajazd Scarlett, Sycewice (7 km od Słupska), woj. pomorskie

Zajazd Scarlett w Sycewicach. Do restauracji zaprasza figurka kucharza Zajazd Scarlett w Sycewicach. Do restauracji zaprasza figurka kucharza

Podróżując samochodem na środkowe Wybrzeże, po kilku godzinach  jazdy i narzekania na niektórych kierowców, dla których jazda i życie wydają się komputerową grą, w dodatku głodna, niewiele myśląc zaparkowałam samochód przy przydrożnym zajeździe Scarlett (Sycewice, ul. Słupska 1, trasa nr 6: Gdańsk-Szczecin).

Zjazd z trasy nr 6 na parking przy zajeździe

Knajpa z zewnątrz właściwie niczym szczególnym od pozostałych zabudowań się nie różniła, poza ogromnym czerwonym napisem „Zajazd”, no i brzuchatą figurką kucharza u wejścia do restauracji. W środku przytulnie, gustownie, czysto. Na stołach schludne podkładki, ładne kolorowe świeczniki, kwiaty. W oknach zawieszone finezyjnie firanki z wiklinowymi ozdobami, na parapetach lampiony, kwiaty w doniczkach. Nastrojowo i spokojnie. Odetchnęłam z ulgą. Pomyślałam: dobrze się zaczyna. Strudzona, usiadłam za stołem na wygodnym krześle i prawie że czując zapach morza, z menu wybrałam typowo, bo rybę.

 Zajazd Scarlett - sala restauracyjna Każda dieta, i moja też, powinna być bogata w kwasy omega. Z tymi miałam ostatnio problem i widząc w menu ciekawie rozwiniętą propozycję:  Grillowany łosoś oblany sosem mango jalapeno podawany na szpinaku i placku rosti, wydawała mi się w sam raz dla mnie. Za jednym zamachem mogłam zjeść i rybę, i warzywa, i w dodatku z egzotycznym sosem. Ciekawa byłam połączenia jalapeno (jednego z najważniejszych warzyw w kuchni meksykańskiej,  najczęściej stosowanego chili w Meksyku i USA) ze słodkim „owocem młodości” mango i w dodatku na placku  rosti (tradycyjnym daniem szwajcarskim, służącym jako dodatek do dań mięsnych).

  W oczekiwaniu na potrawę z lekkim zdziwieniem dostrzegłam na szkle drzwi wejściowych nazwę zajazdu (na zewnątrz jakoś nie rzucała się w oczy za sprawą dyskretnej białej czcionki): Scarlett.

Od razu przyszła mi na myśl bohaterka Przeminęło z wiatrem - Scarlett O'Hara. W pamięci odtwarzałam sceny z filmu, szukałam, co mogła ona mieć wspólnego z jedzeniem, zajazdem? Moja kontemplacja co rusz była jednak przerywana czyimś wejściem do lokalu.


 Grillowany łosoś...Na dobre ją zarzuciłam, gdy postawiono przede mną talerz z pyszniącym się pomarańczowo-różowo łososiem, otulonym nitkami intensywnie żółtego sosu i płynnej czekolady. Wspaniały gruby kawałek tego rybiego króla spoczywał na piramidzie z ciemnozielonego szpinaku i ziemniaczanego placka. Z każdym kęsem odkrywałam inny smak dania. Słodko-kwaśna nuta sosów doskonale harmonizowała ze wspaniale przyrządzonym na grillu mięsem, aksamitnym szpinakiem (muszę przyznać, że wiele razy jadłam to warzywo  świetnie przyrządzone, ale to było mistrzowskie) i plackiem. Nie mogąc się przyczepić do jego struktury ani składników (od tradycyjnego różni się tym, że nie ma w swoim składzie mąki i jajek, a ziemniaki ścierane są na tarce o grubych oczkach z dodatkiem pokrojonej w drobną kostkę cebuli), nie pozostawało mi nic innego, jak wszystko z apetytem zjeść. Na koniec, mój wzrok znów zatrzymał się na drzwiach z nazwą. I być może, tak jak filmowa bohaterka nie pozwalała swojej rodzinie głodować, tak i tutaj dba się o rodzinę …turystów.

Kierowcy bowiem jeżdżą i głodnieją, marzą, żeby dobrze, szybko i bez zdrowotnych niespodzianek zjeść. Doświadczeni karczmarze wiedzą, że rodzina podróżnych źle karmiona, po prostu będzie takie miejsca omijać. Ja na pewno Scarlett nie ominę, jeśli znów zawitam w te rejony. 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy