Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 16.01.2014r.

Kawiarnia Carska Wieża - Spała, woj. łódzkie

Spała. Kawiarnia Carska Wieża. Spała. Kawiarnia Carska Wieża.

Spała - wieża ciśnień z 1890 roku.W lokalach, które otacza aura przeszłości można dokonać niezwykłych odkryć, zaznać wyjątkowego klimatu dawnych lat.

Sceptycy powiedzą, że nic szczególnego w takich miejscach nie znajdą. To, że kawałek oryginalnej wiekowej ściany albo nawet zabytkowa budowla stanowią element lub całość pomieszczenia, w którym się jada to jeszcze nie powód, żeby zaprzątać sobie głowę nim na dłużej.

Jednak takie miejsca mają też swoich entuzjastów. To w nich czują dreszczyk emocji, doświadczają niecodziennych przeżyć. Panujący w nich specyficzny nastrój pozwala im odkrywać tajemnice,  pobudzać wyobraźnię, a nawet skłaniają do głębszego zainteresowania się historią. Historią, której poznawanie może doprowadzić czasem do niesamowitych tajemnic, odsłonić  chlubne lub smutne fakty.  

A gdy do tego stare mury architekt połączy  z innowacyjną nowoczesnością,  to mamy miejsce o niespotykanej mieszance stylistycznej.  Lokal, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

Dawna wieża ciśnień z przylegającym do niej parterowym budynkiem pompowni wraz z nową oszkloną bryłą kawiarni jest przykładem, dobrze to obrazującym.

Niech historia będzie z tobą

Baśniowy mały park z placem zabaw przed wejściem do wieży ciśnień.Wieża jest pamiątką z czasów zaboru rosyjskiego ziem dawnej Rzeczypospolitej. Górująca nad Spałą  36-metrowa ceglana budowla powstała w 1890 roku. Stanowiła ona jeden z elementów zespołu rezydencjalnego  cara Aleksandra III.  Rosyjski władca zauroczony bowiem terenami położonymi nad rzeką Pilicą, zlecił wybudowanie w spalskich lasach kompleksu wypoczynkowego dla rodziny carskiej. Wodociągowa wieża, wybudowana na potrzeby rezydencji nie jest jedynym zabytkiem, który przetrwał do naszych lat. Niedaleko niej znajdują się dawne hotele, w których zatrzymywali się i odpoczywali carscy goście. Obecnie znajdują się w nich domy wczasowe. Informacji o budynkach kryjącymi się pod nazwami „Rogacz” i „Dzik” można zaczerpnąć  z tablicy mieszczącej się obok wejścia prowadzącego do kawiarni. Tablica informacyjna z historią wieży i  budynków wchodzących niegdyś w skład rezydencji carskiej.

Po powrocie do domu z miejscowości z historią w tle, do której zalicza się Spała, warto zajrzeć na sstrony jej poświęcone.  To  z  nich można wiele dowiedzieć się o intrygujących zdarzeniach, osobach, dziejach. Zawarte na nich opowieści bywają nieraz bardzo ciekawe. Jak na przykład ta mówiąca o tym, że, aby carowi, jego rodzinie i gościom nic nie zakłócało spokoju podczas pobytów w Spale, wysiedlono mieszkańców z kilku okolicznych wsi. Tereny po nich zalesiono i zabroniono do nich wstępu zwykłym ludziom. A rozległy obszar rezydencji był chroniony i pilnowany przez straż kozacką. Ślad po kozakach można odnaleźć podobno w pobliskiej wsi Glinnik, gdzie stoi drewniany domek, w którym urzędowali  strażnicy carskiej posiadłości.

To ta smutna dla Polaków część historii związanej ze spalską wieżą ciśnień. A jak jest dzisiaj?    

Добро пожаповать, czyli – powitanie

Taki napis w języku rosyjskim, a w tłumaczeniu na język polski „powitanie”, umieszczony nad szykownym wejściem do kawiarni zaprasza  gości do wnętrza. Na tym jednak nie koniec. W środku, przybyłym wyraz towarzyszy także na wycieraczkach przed drzwiami.  Na środku sali króluje futurystyczny bar. Po obu stronach lady barowej ulokowano chłodziarki. W jednej widać słodkie łakocie, a w drugiej miejsce zajmują pojemniki z lodami. Lody w kawiarni serwuje się w kolorowych kompozycjach lub na gałki. Jak informuje strona kawiarni, mrożone delicje są własnej produkcji, co powoduje, że mają wyjątkowy smak.  Rzeczywiście – spróbowana przeze mnie porcja lodów bakaliowych miała swój charakter. Bakalie wykorzystano nie tylko w nazwie, ale sporo z nich (choć wg mnie brakowało kilku rodzajów) Kawiarnia Carska wieża - wnętrze lokalu. znalazło się w lodowej masie. Całość była nieprzesłodzona i delikatna. Oprócz lodów,  w menu znajdują się pozycje z napojami, począwszy od różnego rodzaju kaw po wyśmienite drinki.  Podaje się też pizze (naliczyłam 25 w cenach od 17 do 28 zł), makarony (tagliatelle z: borowikami i polędwiczką, z wędzonym łososiem lub spaghetti w sosie pomidorowym) po 29 zł. Amatorzy kuchni włoskiej mogą jeszcze wybrać  takie specjały, jak: bruschettę trioo za 24 zł, carpaccio z polędwicy czy łososia po 29 zł porcja, krewetki i naleśniki ze szpinakiem i serem feta lub z łososiem wędzonym po 29 zł za porcję.  Wycieraczka z rosyjskim napisem przed drzwiami kawiarni.

Podczas degustacji lodów mogłam dokładniej przyjrzeć się wnętrzu.

 Oto znalazłam się w  jednym z najciekawszych i chyba najbardziej szalonych miejsc, które zdołałam odwiedzić do tej pory.  Wysokie, przestronne pomieszczenie prezentowało się wyjątkowo szykownie. Minimalistyczną stylizację przełamywała jedynie biel krzeseł i stolików.  

 Zszokowała mnie precyzja, z jaką dzisiejsi architekci dokonali powiązania z dawną sztuką architektoniczną.  Jak zgrabnie dołączyli nowoczesną budowlę do zabytku, zachowując przy tym lekkość  i wspaniałe proporcje. Jak po mistrzowsku wpletli w istniejący krajobraz drewniane konstrukcje i szkło stanowiące bazę dla wnętrza kawiarni udającej letnią oranżerię.  Jak stworzyli dzieło sztuki oddające dynamizm współczesnego życia, a jednocześnie  będącego w zgodzie z duchem minionej, technicznej cywilizacji.

Przy odbudowie i przystosowaniu wieży na cele gastronomiczne nie zapomniano też o jej otoczeniu. Tuż przy ulicy, na niewielkim fragmencie terenu  przy wieży urządzono malutki park. Jego  baśniową scenerię współtworzą kowalskiej roboty drzewa, plac wysypany śnieżnobiałym piaskiem, romantyczne latarnie i minizjeżdżalnia dla najmłodszych.   W karcie Carskiej wieży, m.in. propozycje drinków o intrygujących nazwach: Czarny Rosjanin i Biały Rosjanin. 

Przez lata wysoka wieża nie zwracała uwagi. Dzisiaj robi niezapomniane wrażenie. Podoba się wszystkim.

I tak historia zatoczyła koło. Jak widać, w wolnej Polsce są miejsca dowodzące na to, że umie się w nich połączyć historię z nową koncepcją życia.  

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy