Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 04.03.2014r.

Restauracja Portretowa, Warszawa - staropolski smak

Restauracja Portretowa, Warszawa - Stare Miasto. Restauracja Portretowa, Warszawa - Stare Miasto.

Pewnego popołudnia, będąc z wizytą w stolicy, podczas przechadzki po Starym Mieście uległam przekonaniom jednego z jegomości przebranego w historyczne szaty. Mężczyzna  zaprosił mnie do knajpki mieszczącej się na rogu kamienicy przy ulicy Piekarskiej.

   Stolica Polski zaciekawia nowością, ale też starsza część miasta o wspaniałej historii, o wielu zabytkach budzi zachwyt dawnym charakterem i niepowtarzalnym klimatem. Urokliwe uliczki, stare kamienice, Zamek Królewski, zabytkowe budowle, pomniki – to wszystko można znaleźć na Starym Mieście.

I tutaj, jak nigdzie indziej w Warszawie, o względy turystów konkuruje wiele lokali gastronomicznych.

Jednym z takich zabiegów o klienta są panowie ubrani w starodawne szaty, którzy spacerując ulicami warszawskiej Starówki namawiają turystów  do wizyty w restauracji, którą reprezentują.

Trzeba przyznać, że pomysł z historycznie odzianymi postaciami, które można oglądać zwykle na obrazach, robi duże wrażenie. Barwne sylwetki znakomicie bowiem wpisują się w krajobraz i podkreślają atmosferę dawnych lat. Stwarzając efektowny klimat, stały się jeszcze jedną atrakcją turystyczną.

Do odwiedzin w lokalu podeszłam jednak z wielkim dystansem. Nie to, żeby akurat do tego, ale dlatego, że od dłuższego czasu omijałam warszawskie restauracje. Jakoś chyba nie miałam do nich szczęścia. Zawsze takie odwiedziny równały się u mnie z poczuciem niedosytu i rozczarowania ich poziomem kulinarnym. Aż do tej pory. 

Warszawa - przy Starym Mieście na posiłek można być zaproszonym przez jegomościa przyodzianego w starodawne szaty.

Przyjemne miejsce

Restauracja Portretowa - sala. Do restauracji Portretowa weszłam po kilku kamiennych stopniach. W maleńkiej sali znajdowało się zaledwie kilka stolików. Od razu zauważyłam, że ich nogi to podpory od zabytkowych maszyn do szycia. Umieszczone przy każdym z nich ławeczki wyściełane czerwoną materią, służyły za siedzenia dla gości. Wystrój przypominał mi trochę wyglądem buduar. Lokal urządzony na wzór dawnego wytwornego pokoju kobiety z wyższych sfer, pełen był bibelotów, ozdób, fotografii i obrazów, że pewnie tylko kobieta potrafiła na tak małej przestrzeni zgromadzić ich tak wiele. Jednak, co ciekawe, nie zagracały pomieszczenia, a nadawały mu osobliwego, mieszczańskiego klimatu. I tak jak kiedyś pokój, który najczęściej położony był pomiędzy salonem i sypialnią pełnił funkcję gotowalni oraz służył do odpoczynku i przyjmowania zaufanych gości, tak i to pomieszczenie doskonale służyło do przyjmowania klientów restauracji.  

Nie mogłam się oprzeć

Poza bogatą ofertą dań mięsnych, np.: golonki marynowanej z ziemniakami, tradycyjnego polskiego schabowego, panierowanej piersi z kurczaka z ziemniakami, karkówki z grilla z ziemniakami, żeberek z opiekanymi ziemniakami, olbrzymiego placka ziemniaczanego z gulaszem, blin z kawiorem, to restauracja potrafiła zaspokoić i moje - nieco lżejsze wymagania.Sałatka z kawałkami mięsa kaczki. Wybrałam najbardziej typową dla mnie pozycję, bo …sałatkę. Warto było ją wybrać, gdyż zaserwowana na ogromnym talerzu w piękne róże i przyozdobiona półplasterkami pomarańczy, oprócz sałaty w jej skład wchodziło dawno niepróbowane przeze mnie mięso kaczki. Potrawa oznaczała się nieco ostrzejszym smakiem w stosunku do tych przyrządzanych z serem czy kurczakiem. Sprawcą była oczywiście kaczka. Miękkie pasemka mięsa o przyjemnym aromacie były najwyższej klasy. Doskonale komponowały się z warzywami, których nie poskąpiono. W sałatkowej mozaice znalazły się jeszcze kiełki brokułów i świeża natka pietruszki. Sałatka okazała się na tyle wyśmienita, że nie mogąc się jej oprzeć - zjadłam jej całą dużą porcję. 

I tak oto uczta w maleńkiej Portretowej zmniejszyła trochę mój niekorzystny wizerunek stołecznych restauracji. Wprawdzie wiem, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale może? … 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy