Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 11.03.2014r.

Kontrowersyjny wystrój – restauracja „Pod Żubrem” w Spale, woj. łódzkie

Spała. Restauracja Pod Żubrem. Spała. Restauracja Pod Żubrem.

Budynek, w którym mieści się restauracja znajduje się prawie że na końcu miejscowości. Prowadzi do niego uliczka łącząca centrum z dwóch stron. Znakiem rozpoznawczym lokalu jest charakterystyczny napis: Pod Żubrem. Restauracja Pod Żubrem - wnętrze.

Restauracja i wystrój kontrowersyjny duet

Odwiedzając Spałę, można zjeść posiłek w wielu lokalach. O restauracji „Pod Żubrem” mówi się, że słynie z dobrej kuchni i zbiorów pochodzących z letniej rezydencji przedwojennego Prezydenta Polski Ignacego Mościckiego.

Miejsce jakby nie było warte wstąpienia ze względu na jedzenie i muzeum.

Postanowiłam spróbować tu deseru.

Deser lodowy.Restauracja  w niczym nie przystała jednak do moich wyobrażeń. Spodziewałam się tutaj zupełnie czegoś innego niż dziesiątek poroży zabitych leśnych zwierząt. Znalazłam się w jednym z najsmutniejszych muzeów, jakie widziałam.

Ekspozycja (o której przeczytałam dopiero po wizycie w restauracji): pochodzących ze spalskiego pałacu i myśliwskich trofeów będących pamiątkami związanymi z rosyjskim dworem carskim i prezydentem Polski Ignacym Mościckim - wg mnie - zupełnie nie pasowała do miejsca. Stylowe wnętrza restauracji pozostały bowiem w jawnym kontraście z przerażającym losem niewinnie uśmierconych zwierząt. Jeśli już miałyby tutaj być, to moim zdaniem raczej w jakiejś gablocie z napisem przestrzegającym przed tak fatalnym hobby, jakim jest zabijanie zwierzyny leśnej tylko dla własnej przyjemności.  

Wystrój lokalu wzbudził we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawiły mnie historyczne pamiątki po prezydencie (jak można przeczytać na stronie restauracji): stare, oryginalne meble pochodzące ze spalskiego pałacu, z drugiej odstraszała przerażająca galeria: kolekcja 160 poroży, a także wiele innych trofeów myśliwskich.

I mimo że w restauracji dla zbiorów stworzono przestrzeń i ciepłą oprawę sali kominkowej, to ta niesamowita kombinacja powodowała u mnie gęsią skórkę. Wzbudzała przerażenie i niesmak.  Krucha babeczka.

Zanim wyszłam

Wstępując tutaj miałam ochotę na pyszny deser. I taki otrzymałam. Zaproponowany przez sympatycznego kelnera puchar z lodami był wyśmienity. Jak mogłam się przekonać, lody przyrządzono z fantazją i ze znajomością tematu. Deser zawierał smakowitą mieszankę: tradycyjnych lodów, pysznych owoców, bitej śmietany i likieru. Degustację docenionego przeze mnie słodkiego deseru mlecznego zakończyła krucha babeczka szefa kuchni.

W pamięć zapadło mi jednak zupełnie co innego.       

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy