Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 02.04.2014r.

Restauracja Zamkowa – Gołuchów, woj. wielkopolskie

Gołuchów. Restauracja Zamkowa. Gołuchów. Restauracja Zamkowa.

Lokal położony jest przy drodze nr 12 z Kalisza do Pleszewa. Dobra lokalizacja naprzeciwko okazałego zespołu zamkowo – parkowego z XIX wieku, w pobliżu malowniczej doliny rzeki Trzemnej i na trasie do największego w Wielkopolsce głazu narzutowego – reliktu epoki lodowcowej czyni z restauracji dobry punkt na posiłek po turystycznej wycieczce.

Na włościach hrabiny  Zamek w Gołuchowie.

Będąc przejazdem przez Gołuchów, skorzystałam z zaproszenia i odwiedziłam gołuchowską rezydencję hrabiny Izabeli Działyńskiej z Czartoryskich. Historyczne założenie, które stanowią dwie główne budowle: zamek pełniący kiedyś jednocześnie funkcję rezydencji właścicielki i muzeum, zaadoptowana na cele mieszkalne oficyna po byłej gorzelni (zwana „drugim domem” hrabiny) oraz urządzony w stylu angielskim 160 ha park zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

Część 160 ha parku z pięknymi drzewami i krzewami przy jednej z alejek.Cudowną scenerię niczym z Disnejowskich animacji mogłam podziwiać przez kilka godzin. Niczym malarz pędzlem na płótnie, otoczenie kreśliło przede mną bajkowe widoki. Najprawdziwsze skarby ukryte w jednym z największych w Polsce arboretum trudno opisać  w kilku słowach. Trzeba po prostu tu być i zobaczyć na własne oczy ogromne bogactwo gatunków drzew i krzewów, z licznymi pomnikami przyrody, zabytkowe budowle wraz z mauzoleum – dawną kaplicą, w której pochowano hrabinę Działyńską, zbiory muzealne, które zostały zgromadzone w zamku, znajdującą się w sąsiedztwie parku Pokazową Zagrodę Zwierząt ze stadami żubrów, danieli, dzików i koników polskich.  

Nic dziwnego, że po długim spacerze po – jak posiadłość nazywała sama hrabina – jej „ziemskim raju” zrobiłam się głodna.  

Restauracja z kusząca nazwą 

Jako przybyszowi do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce nie wypadało zjeść gdzie indziej jak w restauracji, której nazwa („Zamkowa”) wskazywała na kontynuację fantastycznych przeżyć. Zamek. Wnętrze leżącego w amfiladowym układzie jednego z pokoi.

Z moim kompanem podróży udaliśmy się więc do lokalu mieszczącego się w skromnym budynku przy głównej drodze biegnącej wzdłuż parkanu okalającego historyczne założenie.

W utrzymanym w klimacie sal zamkowych wnętrzu panował półmrok. W wystroju widać było wykorzystanie wzorców z zabytkowych pomieszczeń położonego naprzeciwko zamku: ciemne meble i boazerie, lustra, obrazy i naczynia. Atmosferę dawnych lat podkreślały nastrojowe lampy ustawione na blacie baru i szafkach.

Gołuchowska założenie zamkowo - parkowe, stawy na rzeczce Trzemnej.Już u wejścia zaskoczyło nas …wielkie sprzątanie. Główna sala restauracji była bowiem we władaniu odkurzacza w rękach kelnerki po skończonym przyjęciu. Dużego wyboru miejsca nie mieliśmy - do dyspozycji gości była tylko mała salka tuż obok baru. Schludnie urządzony kącik nasunął jednak prosty wniosek  – siadamy przy jednym z czterech stolików i zamawiamy posiłek.

Naprawdę kuchnia (staro)polska

Oferta kulinarna restauracji jest prosta, choć wszechstronna - na obiad każdy znajdzie w niej coś odpowiedniego dla siebie.

Od zup: pomidorowa z makaronem, żurek na kiełbasie z ziemniakami, flaki z chlebem, barszcz czerwony (czysty lub z pasztecikiem), bulion – w cenach od 5 do 8 zł przez dania główne – np. takie zestawy jak:  kotlet schabowy z ziemniakami lub frytkami i surówkami; kotlet wieprzowy saute z ziemniakami lub frytkami i surówkami; filet z kurczaka: saute, w sosie pieczarkowym, w panierce, w sosie bolońskim z ziemniakami lub frytkami i surówkami; rolada z kurczaka z dodatkiem ziemniaków lub frytek i surówek;  rolady wołowe z warzywami w sosie i z dodatkami; pieczeń wieprzowa w sosie z ziemniakami lub frytkami i zestawem surówek; polędwice wołowe w sosie do wyboru z ziemniakami lub frytkami i zestawem surówek; golonka; sery panierowane z ziemniakami lub frytkami i zestawem surówek (w cenach 18.00 do 27.00 zł) po dania rybne – jak np.: stek z łososia lub halibuta do wyboru z ziemniakami lub frytkami i surówkami, tuszka pstrąga z ziemniakami lub frytkami i zestawem surówek (od  19.00 do 29 zł) i desery: naleśniki, sernik (sam lub z lodami), szarlotka (sama lub z lodami), puchary lodowe, bita śmietana (od 8 do 13 zł za porcję). Gołuchów. Skrzyżowanie dróg, przy którym jest z jednej strony parkan zespołu zamkowo - parkowego, z drugiej restauracja Zamkowa.

Jak widać restauracja obrała sobie za cel promocję kuchni staropolskiej, w której zadowoli się i mięsożerca, i ichtiwegetarianim.

Mój współtowarzysz wycieczki zawarł przymierze z mięsem, więc wycelował na pieczeń wieprzową w sosie (karkówka wieprzowa) z ziemniakami i surówką.

Zapowiadała się więc smakowita degustacja, bowiem mięso - choć jego przyrządzenie wymaga trochę czasu  - czy to pieczone, smażone, grillowane czy duszone jest  znakomite i pożywne.

Ja, jako że ryby dobre są o każdej porze roku i dnia, wybrałam tuszkę pstrąga z ziemniakami i surówką z marchewki.

Gołuchów. Reklama restauracji przy drodze Kalisz - Pleszew.Jedzenie z przyjemnością

Zaserwowana pieczeń wyglądała na profesjonalnie przyrządzoną: dobrze dopieczona, soczysta, polana sosem pieczeniowym. Dodatek gotowanych ziemniaków i surówki z marchwi był delikatnym uzupełnieniem dania. Obiad został zjedzony z apetytem.

Zamówionego przeze mnie pstrąga efektownie podano na kwadratowym talerzu w towarzystwie gotowanych ziemniaczków i sporej porcji surówki z marchewki. Restauracja Zamkowa - maleńkie pomieszczenie ze stolikami przy barze. 

Wymiarowa tuszka (ok. 30 dag) miała niezwykle chrupiącą, z dodatkiem przypraw do ryb, skórkę. Mięso było miękkie i smaczne. Pstrąg z patelni osiągnął swój efekt – przekonał mnie, że oprócz tych przyrządzanych klasycznie (na parze, pieczonych w folii, pergaminie lub piekarniku) można od czasu do czasu pokusić się na smażonego. Jedyne co czyniłoby go bardziej wybornym, to wypełniony brzuszek np. natką pietruszki, ząbkiem roztartego z odrobiną soli czosnku wymieszanego z łyżeczką masła, ewentualnie plastrem cebuli.

Restauracja Zamkowa - pieczeń wieprzowa z dodatkami.Uwaga na brzuch

Restauracja zaspokoiła nasze apetyty. Degustacja dań była znakomitym dopełnieniem ciekawej wycieczki. Jednak … Nie wdając się w szczegóły – dobrze, że przy autostradach są MOP-y z WC.  

Podczas drogi powrotnej mojego współtowarzysza podróży dopadły bowiem dolegliwości jelitowe.

Mnie przykra niespodzianka ominęła, ale i tak mam powód do mrocznych przypuszczeń, co do jakości skonsumowanych wcześniej dań.

I tak jakoś wyszło, że - jakby nie było fajny obiad - zepsuł końcowy opis. Restauracja Zamkowa. Tuszka pstrąga z dodatkami.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy