Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

piątek, 06 grudzień 2013 14:36

Oberża Ostoja – Paprotnia k. Teresina, woj. mazowieckie

Oberża Ostoja. Sala kominkowa - widok z sali na wyższym poziomie. Oberża Ostoja. Sala kominkowa - widok z sali na wyższym poziomie.

Oberża Ostoja - neonowy napis na elewacji chaty.Obiad pośrodku drogi, czyli jak najeść się do syta.

Wyjątkowy traf

Obierając posiłek w oberży (przy trasie nr 92: Warszawa – Sochaczew), trafiłam do miejsca niezwykłego.

Szybko zapadający jesienny zmrok nie przeszkodził mi dostrzec rozłożystego drewnianego budynku z neonowym czerwonym napisem naprzeciwko stacji paliw. Machinalnie nacisnęłam na pedał hamulca. Nie zastanawiając się skręciłam na parking przed restauracją. Przejmujący zimny wiatr, szybko przegonił mnie do środka. Sala kominkowa - drugi kominek w rogu pomieszczenia.

Ogromne wnętrze przywitało mnie przyjemnym ciepłem z kominka. Trzaskające polana drewna wesoło migotały czerwono-pomarańczowym ogniem. Zachęcona przyjęciem, usiadłam w rogu sali za ciężkim drewnianym stołem.

Drewniane arcydzieło - poręcz.W środku jaskini

Ogromna sala z kominkiem pośrodku zawiera wszystkie elementy wystroju typowego dla drewnianych chat. Drzwi, okna, ławy do siedzenia, wielkie stoły. Stylowy barek, a nawet drabiniasty wózek z suszonymi roślinami i wiązką słomy. Innym wyjątkowym fenomenem są ściany. Pomalowane w sceny przedstawiające historię powstania świata i człowieka stwarzają aurę tajemniczości. A mury łączące czerwoną cegłę z kamieniem oraz lampy oświetlające pomieszczenie na kształt pierwotnych maczug kuszą surowym, jaskiniowym pięknem. To widok, jakiego nie doświadczy się w typowych zajazdach. 

Jest coś jeszcze. Poręcz przy schodach prowadzących do sali na wyższym poziomie. Imponujące dzieło wykonane z naturalnie poskręcanych, obdartych z kory konarów drzew.

Zbójnicki dominator

Jeżeli odwiedzamy jaskinię z zamiarem jedzenia, trzeba wybrać coś, co tak jak przed wiekami dawało ludziom sytość i zadowolenie na długi czas. W karcie oberży takich dań nie brakuje. Szczególnie godne polecenia są: Placek po zbójnicku. Typowo polski kotlet schabowy. Różnego rodzaju golonki: w piwie, po bawarsku. Kapusta zasmażana.

Musiałam poczuć tę kulinarną zapowiedź, aby wyraźniej wczuć się w jaskiniową atmosferę. Nie było rady – obrałam za cel degustacji placek po zbójnicku (780g za 22 zł).  Placek po zbójnicku.

Czas oczekiwania (standardowy – ok. 20 min, jeśli potrawa przygotowywana jest na miejscu, a nie odgrzewana) mógł mi upłynąć na pochłanianiu zaserwowanego najpierw smalczyku z kiszonym ogórkiem i ciemnym pieczywem. Spróbowałam – pycha! Wolałam jednak nie przesadzić z podjadaniem przystawki i pokornie wybrałam wariant dalszego na nią patrzenia.

Rekomendowana potrawa, rzeczywiście pozwoliła mi zasmakować „zbójnickiego” uroku. Wielki, zwinięty na pół placek wymagał ode mnie nie lada odwagi, aby objąć go wzrokiem, a co dopiero, aby go zjeść.  Wybierając wariant zjedzenia wszystkiego, trochę się jednak przeliczyłam w ocenie moich możliwości. Pozostawiając połowę porcji i tak zdołałam  przeżywać, czuć, smakować. Nie tylko wybornego ciasta ziemniaczanego, wspaniałego gulaszu z rozpływającymi się w ustach miękkimi kawałkami mięsa, ale i …

To już proponuję każdemu spróbować.      

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool