Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 24 marzec 2014 16:03

Obiad w sportowej stołówce – COS w Spale, woj. łódzkie

Centralny Ośrodek Sportu - Spała, budynek Champion. Centralny Ośrodek Sportu - Spała, budynek Champion.

Uaktualnienie recenzji, kwiecień 2019:  Skromniejszy obiad w COS Spała (woj. łódzkie). Jest już źle

Moją ocenę na liście rankingowej restauracji w Polsce z 7,2 obniżam na: 2,2.

--------------------

Wpis archiwalny.

Odkąd pamiętam zawsze kusiło mnie poznanie kuchni, która specjalizuje się w przyrządzaniu posiłków dla sportowców. Ciekawiło mnie jak wygląda menu, które zaspokaja organizmy potrzebujące więcej energii i witamin. Jak wygląda dieta, która jest dobrze zbilansowana i dobrana do potrzeb ludzi uprawiających sport wyczynowo. A co za tym idzie, jak z takim wyzwaniem radzi sobie kucharz, który musi zaspokoić duże apetyty z jednoczesną dbałością o dostarczenie cennych składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania i zdrowia sportowych organizmów bez zbędnego ich obciążania.

Od lat sama na własnej skórze eksperymentuję i stosuję nowatorskie odżywianie przy uprawianiu różnych form aktywności fizycznej. Jeśli oczywiście za nowatorskie można uznać jedzenie warzyw i owoców, białego sera, ryb, rozmaitych kasz, orzechów, stosowania oleju roślinnego do smażenia i pieczenia czy jako bazy do sałatkowych sosów, nieuwzględnianie białego pieczywa i niezdrowych ciasteczek i batoników, picie gorzkich ziołowych herbat.

Moją ciekawość, co do sportowego jadłospisu miałam okazję zaspokoić w pierwszą wiosenną sobotę  w stołówce Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.COS - hol recepcyjny w budynku hotelowym Champion.

Jedzenie w Championie

W Polsce jest siedem Centralnych Ośrodków Sportu. Ośrodek w Spale (przeczytaj także: Opłaty w COS w Spale za korzystanie z infrastruktury sportowej), w centrum kraju, usytuowany jest na skraju miejscowości w ładnym paśmie leśnym. Poza ofertą sportową oferuje także pobyty hotelowe i zdrowotne. Odwiedzający mogą skorzystać poza tym z wyżywienia w sportowej stołówce. Jest to o tyle ciekawe, że posiłki jada się razem ze sportowcami z całego kraju, a nawet świata.

W budynku hotelowym (Champion), na parterze znajduje się stołówka. To w niej stołują się sportowcy i goście.

Charakter pomieszczenia przypomina bar szybkiej obsługi, i taki zresztą jest. Przestronny, jasny za sprawą dużych przeszkleń, pastelowych ścian, z ustawionymi w rzędy stolikami przedzielonymi nowoczesnymi parawanami z mnóstwem zielonych kwiatów, kolorowymi krzesłami, z ladą ze sztućcami i talerzami, barami: sałatkowym i daniami na ciepło, stanowiskami z napojami – różnymi sokami owocowymi, wodą mineralną.

 Stołówka.Aby dostać się do środka, w recepcji hotelu zaraz obok wejścia do stołówki trzeba wykupić przepustkę. W jej ramach można skorzystać z całodziennego wyżywienia lub jednego posiłku, np. obiadu - 22 zł.

Do wyboru do koloru

Polska tradycja kulinarna nakazuje, by podczas głównego posiłku w ciągu dnia – obiadu, na stole pojawił się bogaty i urozmaicony zestaw dań. Wskazane jest, żeby zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pozwolą organizmowi na sprawne funkcjonowanie. Obowiązkowo powinien zawierać zupę, mięso lub rybę, kaszę bądź ziemniaki, no i oczywiście zieloności. Jak z tymi ważnymi grupami produktów poradził sobie sportowy kucharz?

W obiadowym jadłospisie do wyboru były; zupy: pieczarkowa, krem brokułowy  z groszkiem ptysiowym; mięso: kotlet z kurczaka, bitki wołowe; ryby: smażona, parowana; surówki: selerowo – marchwiowa, z warzyw mieszanych, buraczki zasmażane; ciasto: keks.

Z proponowanych ciepłych pozycji wybrałam rybę, gotowane ziemniaki (była też kasza mazurska), buraczki. Z sałatkowego baru dobrałam: surówkę selerowo – marchwiową i zieloną sałatę, którą polano mało słodkim sosem na bazie soku cytrynowego, z patery z owocami wzięłam kiwi.

Ja poprzestałam na tych dodatkach, ale jak zauważyłam dużą popularnością wśród innych cieszyły się też: ogórki (kiszone), oliwki, mandarynki, plasterki cytryn. A więc sporo witaminy C. Akurat to mnie nie zdziwiło. Bowiem, jak należało przypuszczać, takie jej bogactwo w sportowym menu ma za zadanie nie tylko przyczynić się do wzrostu przyswajalności przez organizm wapnia i żelaza z i innych składników odżywczych dostarczanych z pokarmem, ale  także utrzymać  odpowiednią krzepliwość krwi, ułatwić proces gojenia się ran. Ponadto ma nie pozwolić na osadzanie się w tętnicach cholesterolu i innych szkodliwych substancji, i - co nie jest bez znaczenia podczas wielogodzinnych treningów i rywalizacji sportowej -  ma przyczynić się do zwiększenia szybkości reakcji i koncentracji oraz ułatwić relaksację i  pozytywne nastawienie.Stołówka - bary: sałatkowy i z daniami na ciepło.

Smak surówek warzywnych można było urozmaicić sosami jogurtowymi, które w dzbankach stały na ladzie baru, a także posypać przygotowanymi w miseczkach siekanym koperkiem lub szczypiorkiem.

Bez zbędnych kalorii

Wybrany przeze mnie zestaw był naprawdę dobry. Ziemniaki kruche, pachnące. Ryba miękka w symbolicznej panierce. Buraczki, choć w jadłospisie było, że są  zasmażane, to jednak pozbawione były ciężkiej konsystencji - pomyślałam nawet, że po prostu starte na tarce tylko zostały podgrzane. 

Na obiad zjadłam więc sporo białka, zaopatrzyłam organizm w kwasy tłuszczowe omega 3, błonnik, witaminy i mikroelementy, dostarczyłam mało węglowodanów. Przy tym usprawniłam spalanie tłuszczów za sprawą ogromnej porcji witaminy C, której źródłem były surówki i owoc kiwi i sok grejpfrutowy.

Jedyne co mogło zburzyć mój lekkostrawny obiad, to kawałek ciasta. Nie mogłam mu się jednak  oprzeć. Moja ciekawość  jak poradził sobie sportowy kucharz z ciastem, na który przepis znano już w starożytnym Rzymie – zwyciężyła. Musiałam się przekonać, czy w keksie, który swój niezwykły smak zawdzięcza bakaliom nie zastosowano jakichś zamienników.

Obiad z deserem.Istotnych modyfikacji jednak nie wykryłam poza tym, że w odróżnieniu od tradycyjnych: rodzynek, suszonych moreli, daktyli, orzechów i migdałów wyczułam gotową mieszankę owoców kandyzowanych i dużo suszonej żurawiny.  Jej dodatek sprawił, że znów w roli głównej była witamina C.  Ogólnie ciasto było dobre - aromatyczne i miękkie (może bardziej puszyste i suche niż to zwykle bywa) z lekko polukrowanym wierzchem.

Finał?

Jak się przekonałam kucharz w sportowej stołówce  sięgnął po starą, sprawdzoną receptę. Zastosował  dania proste, ograniczył tłuszcze, zaserwował dużo warzyw i owoców – głównych reprezentantów zdrowego żywienia.  W efekcie zjadłam dużo, smacznie, zdrowo i …tanio. 

Nota na liście rankingowej to: 7,6.

 

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Ciekawe zabytki

Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich

W Konewce i Jeleniu:

Tajemnicze schrony

W Smardzewicach:

Ośrodek Hodowli Żubrów

W Inowłodzu:

Zamek Kazimierza Wielkiego

Romański kościółek

W Anielinie:

Szaniec majora Hubala

W Tomaszówku:

Panteon Opiekunów Łowiectwa

W Wincentowie:

Miniskansen „Niebowo”

W Opocznie:

Zamek z czasów Kazimierza Wielkiego – Muzeum Regionalne

W Drzewicy:

Ruiny zamku

Skwer im. Drzewickich Olimpijczyków i tor do uprawiania kajakarstwa górskiego

W Przedborzu:

- Muzeum Ludowe

W Starej Wsi:

Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo

W Tomaszowie Mazowieckim:

- Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

- Skansen Rzeki Pilicy

- Arenę Lodową

- Podziemną Trasę Turystyczną "Groty Nagórzyckie"

W Białaczowie:

Pałac

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool