Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 27 listopad 2017 10:25

Restauracja Inny Wymiar w Warszawie-Śródmieściu. W pobliżu kilkunastokilogramowa sztaba złota, którą można podnieść

Restauracja Inny Wymiar - Warszawa-Śródmieście. Restauracja Inny Wymiar - Warszawa-Śródmieście.

Ulica Świętokrzyska to jedna z ważniejszych ulic w Warszawie-Śródmieściu, której nazwa została potwierdzona urzędowo w 1770. Przed wojną ulica była wąska, i nie kursowały nią ani tramwaje, ani autobusy. Podczas odbudowy Warszawy zadecydowano się poszerzyć jezdnię. W 1948 w rejonie ulic Świętokrzyskiej, Wareckiej i placu Powstańców Warszawy rozpoczęto, prowadzoną etapami, budowę kompleksu budynków Narodowego Banku Polskiego (siedziba NBP jest pod numerem 11/21). W czerwcu 2011 roku rozpoczęto pod ulicą budowę linii M2 warszawskiego metra. Na czas budowy ulica na odcinku od Nowego Światu do ronda ONZ została zamknięta dla ruchu kołowego. Ponowne otwarcie po modernizacji nastąpiło 30 września 2014.

W 2015 roku w siedzibie NBP otworzono bardzo ciekawe muzeum - Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. W skarbcu Centrum jest prawdziwa sztaba złota o wadze 12,5 kg, którą można  dotknąć, a nawet spróbować podnieść. Muzeum zwiedzałam prawie 3 godziny i poczułam się głodna. Na szczęście daleko szukać nie musiałam, gdyż vis a vis NBP (pod numerem 14) znajduje się restauracja o trochę intrygującej nazwie: Inny Wymiar.   

1i

Restauracja tak się reklamuje: „Jedzenie z Innego Wymiaru to krajowa, naturalna kuchnia bez molekularnych pretensji, ale z delikatnym powiewem nowoczesności, który sprawia, że tutejsze dania mogą stać się wizytówką polskiej kuchni, którą z dumą można pokazywać zagranicznym gościom. Nie było w stolicy do tej pory restauracji serwującej jednocześnie jedzenie domowe, od serca, z drugiej strony zaskakujące swoim profesjonalnym sznytem. Restauracja jest podzielona na dwie części: dużą salę z głównym barem oraz ekskluzywną antresolę. W sezonie zapraszamy do umeblowanego ogródka”.

Wystrój wnętrza jest nowoczesny i dość surowy, ale przyjemny i przytulny dla oka. Główną rolę w aranżacji odgrywają tutaj duże okna. Dzięki nim pomieszczenie jest dobrze doświetlone i jasne, a co za tym idzie ma się wrażenie przestronności oraz wygody.

W kolorystyce przeważają barwy bieli, szarości i czerni. Dużo tu surowej cegły, betonu oraz widocznych rur instalacyjnych.

Najważniejszym i zarazem najbardziej efektownym elementem wystroju jest bar, który udekorowano miedzianą blachą. Z surowością i chłodem wnętrza dobrze korespondują stylowe dodatki - kryształowe żyrandole i gięte wieszaki na ubrania.

2i

3i

5i

4i

6i

8i

Menu (wybrane pozycje)

Przekąski zimne:

- Befsztyk tatarski, solone żółtko, bułka tymiankowa – 26,00 zł

- Filet ze śledzia w śmietanie, chrzan, jabłko, koperek – 16,00 zł

 Przekąski ciepłe:

- Pieczony kalafior, rodzynki, liście sałat, żółtko – 26,00 zł

- Gołąbek z dzika - pęczak, rydz, napar grzybowy, śliwka – 28,00 zł

Zupy:

- Kapuśniak – wędzonka, majeranek – 16,00 zł

- Zupa rybna – bulion z suma, kawałki ryby, zioła – 21,00 zł

 Dania drugie:

- Kotlet mielony podany w bułce,  marmolada z czerwonej cebuli, ser pleśniowy, chrzan, sałata rzymska, domowe frytki – 27,00 zł

- Babka ziemniaczana, pieczarki portobello, szpinak, ser pleśniowy – 24,00 zł

- Antrykot wołowy – puree kalafiorowe, borowik, krokiet z polika wołowego, sos winny – 69,00 zł

- Filet z suma, placek gryczany, kapusta kiszona z kminkiem, pralina orzechowa – 42,00 zł

 Desery:

- Jabłko lubelskie – lody z antonówki – 19,00 zł

- Gruszka – czekolada, wino, lody jogurtowe – 21,00 zł

Inne propozycje

Podpłomyki:

- Polski pieróg - creme fraiche, kaszanka, kiełbasa, pieczarki, natka – 27,00 zł

- Szałwia z dynią - creme fraiche, ser kozi, orzechy – 26,00 zł

Zamówiłam: Smażoną troć z kwaśnym burakiem, szpinakiem i ciepłym creme fraiche za 44,00 zł

O tym, że ryby są pierwszorzędnym źródłem białka (może nawet lepszym od mięsa zwierzęcego, jako że białko ryb jest lżej strawne), są bogate w wapń, fosfor, magnez (a jeśli chodzi o ryby morskie także w jod) i mają witaminy A i D (niektóre mają witaminy z grupy B, tylko witaminy C nie mają wcale) wiedzą chyba wszyscy. Także to, że ryby nie tuczą.

Kiedy pytano pewnego Japończyka, skąd się bierze „okrągła szczupłość” i piękne, gęste włosy u Japonek, odpowiedział: „Bo żywią się głównie rybami morskimi i innymi „owocami morza”.

A do ryb morskich należą łososiowate, w tym *troć.

Podana w Innym Wymiarze troć miała różowawe mięso, średnio tłuste, zwarte, bardzo smaczne. Świetnie komponowała się z lekko kwaskowatym crème fraîche (gęsta, tłusta śmietana zakwaszona maślanką, kefirem lub jogurtem naturalnym). Do tego ugotowane na półtwardo, pokrojone w kosteczkę buraki, których smak zaostrzono odrobiną chrzanu. No i należący do tej samej rodziny co buraki – szpinak (usmażone całe liście, delikatnie doprawione solą, cukrem i czosnkiem).  

7i

Obsługa bardzo miła i fachowa.

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 8,6.

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Muzeum Pieniądza NBP

- Ogród Saski

- Ogród Krasińskich

- Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

*Jak podaje Wikipedia: Troć ze względu na podobieństwo fizyczne przez długi czas uważano za łososia, zaś obecną nazwę – troć – nadano w 1864 r. W polskich wodach troć występuje w trzech zasadniczych odmianach ekologicznych podgatunku nominatywnego: troć wędrowna (Salmo trutta morpha trutta) żyjąca w wodach przybrzeżnych Atlantyku, Morza Północnego i Bałtyku, od ujścia rzeki Douro w Portugalii do dalekiej północy; osiadła, słodkowodna forma rzeczna – pstrąg potokowy oraz troć jeziorowa (Salmo trutta morpha lacustris) osiadła, słodkowodna forma jeziorowa.

 

W artykule wykorzystałam teksty (o wartościach odżywczych ryb i o Japonkach) z książki Ireny Gumowskiej „od Ananasa do Ziemniaka”.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool