Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 09.12.2017r.

Restauracja Zakątek w Sochaczewie. Zupa cebulowa dobra na... kaca

Restauracja Zakątek - Sochaczew. Restauracja Zakątek - Sochaczew.

Sochaczew to miasto położone w centralnej Polsce nad rzeką Bzurą, w województwie mazowieckim. Do Warszawy z Sochaczewa jest 55 km, a do Łodzi 80 km.

Na prawym brzegu Bzury znajdują się ruiny zamku. Pomiędzy połową XIV wieku a 1476 rokiem zamek był siedzibą książąt mazowieckich, a w jednym z pomieszczeń przechowywano księgi sądowe, grodzkie i ziemskie. W czasie najazdu szwedzkiego zamek uległ zniszczeniu, a podczas powstania kościuszkowskiego został ostatecznie zrujnowany przez Prusaków. Około 1815 roku zawaliły się pozostałości dwóch zamkowych baszt.

12 grudnia 2012 roku burmistrz miasta podpisał umowę na rewitalizację ruin zamku. Obiekt odnowiony został w ramach projektu pod nazwą: „Zagospodarowanie nadbrzeża Bzury wraz z zabytkowymi ruinami zamku książąt mazowieckich oraz parkiem Podzamcze w Sochaczewie – etap I – Zabezpieczenie i umocnienie Wzgórza Zamkowego”.

W Sochaczewie znajdują się ponadto dwa muzea: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej.

W niedalekiej Żelazowej Woli  jest  Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (muzeum), a w Brochowie - kościół o charakterze obronnym, w którym mały Fryderyk był ochrzczony.

„Ząkatek” położony jest poza centrum, przy ulicy Partyzantów, która prostopadle łączy się z ulicą Warszawską - jedną z głównych ulic miasta. Przy ulicy Warszawskiej nie ma informacji o restauracji. Wiedzą więc o niej głównie mieszkańcy Sochaczewa.  

z2

Restauracja mieści się w wysokim, piętrowym budynku. Na dole jest duża sala urządzona w klimacie leśnym. Jego mottem przewodnim są plastry z drewna. Widać je wszędzie: dekorują bar i ściany, nawet bieżniki na stołach mają ich motyw. Na piętrze jest mniejsza sala przeznaczona na uroczystości. Restauracja pod tą nazwą działa od stycznia tego roku (nowy właściciel), wcześniej była tu restauracja „Przy Partyzantów”. Co ciekawe, zmieniali się właściciele, a szef kuchni pozostał ten sam - osoba barwna i znana w Sochaczewie (więcej: Marcin Frank FRANIO – kucharz i kelner https://e-sochaczew.pl/n/marcin-frank-franio/53895).

z3

z6

Menu (wybrane pozycje)

Przekąski zimne:

- Tatar z polskiej wołowiny z tradycyjnymi dodatkami oraz żółtkiem i masełkiem – 25,00 zł

- Delikatny śledzik bałtycki podany na złocistej cebulce z dodatkiem cytryny – 12,00 zł

Przekąski ciepłe:

- Szaszłyki drobiowe z miodem i curry (3 szt.) – 15,00 zł

Zupy:

- „Smakowity Zakątek” z boczniakami i pikantną wołowiną – 16,00 zł

- Rosół wołowo-drobiowy z makaronem zakątkowej produkcji – 10,00 zł

Dania drugie:

- Soczysty stek z rostbefu wołowego z dodatkiem masełka czosnkowego lub sosu z zielonego pieprzu w towarzystwie sałat z sosem winegret oraz solidnych frytek belgijskich – 39,00 zł

- Aromatyczna pierś z kurczaka z grilla podana na sosie z suszonych pomidorów lub sosie kurkowym oraz ryżem ziołowym i sałatka z sosem winegret – 25,00 zł

- Delikatny filet z pstrąga łososiowego podany z ryżem ziołowym oraz bukietem surówek – 28,00 zł

- Placek po węgiersku – 20,00 zł

Desery:

- Eton Mess, czyli bezowy deser z owocami – 12,00 zł

- Czekoladowe brownie z gałką sorbetu gruszkowego – 13,00 zł

Inne propozycje

Makarony naszej produkcji:

- Tagliatelle z boczkiem, pieczarkami i serem pleśniowym posypane świeżą natką pietruszki – 24,00 zł

Sałatki:

- Sałatka z burakiem pieczonym, migdałami, serem pleśniowym w przepysznym sosie miodowym – 20,00 zł

Pizza:

- Ostre pepperoni (sos pomidorowy, mozarella, pepperoni, jalapeno, chilli) – 23,00 zł / 26,00 zł

Weekendowy specjał:

- Tatar po naszemu z kaparami, anchois i czarnymi oliwkami – 29,00 zł

Zamówiłam: Zupę francuską cebulową z serem i grzankami za 10,00 zł oraz sałatkę: Kurczak grillowany z suszonymi pomidorami, cebulką czerwoną, pomidorkami koktajlowymi z sosem czosnkowym i orzechami w cenie 22,00 zł

I tu ciekawostka dotycząca zupy cebulowej. Okazuje się, że była słynnym „specjałem Paryża” sprzedawanym zwykle wczesnym rankiem z kociołków na ulicy. Ugotowana cebula jest łatwostrawna i jak twierdzą paryscy znawcy „cudownie uwalnia żołądek ze skutków nocnego picia i życia”. Stąd ta moda na wędrówki wczesnym rankiem do dawnych paryskich hal targowych na zupę cebulową. (Mimo że w 1969 r. hale te zlikwidowano, zupa cebulowa była tam nadal sprzedawana).

A jak się ją robiło w Paryżu? Półtora filiżanki posiekanej cebuli udusić, nie rumieniąc, na 2 łyżkach tłuszczu (oliwie, oleju, margarynie). Włożyć do 1 l rosołu (może być z koncentratów), dodać soli, pieprzu do smaku i gotować 20 minut. Wlać łyżkę porteru lub ciemnego piwa, a – jeśli – po polsku – to śmietany. Można też rozbić śmietanę z jednym żółtkiem. Do tej zupy podaje się grzanki z bułki paryskiej zapieczone z kawałeczkiem żółtego sera. W Paryżu zwykle takie grzanki pływają w zupie, ale można też jadać je oddzielnie.

Ta podana w „Zakątku” miała kremową konsystencję, była delikatnie słodko-ostra, znakomicie rozgrzała i nasyciła. W zupełności wystarczyłaby za główne danie. I właśnie dlatego sałatki nie zdołałam zjeść w całości. Mimo że była pyszna: z miksem chrupiących sałat, aromatyczna, podana w miseczce z tortilli.

z4

z5

A na koniec była jeszcze „herbata zimowa” z rozmarynem i pomarańczą (za 8,00 zł). Rozkosznie pachnąca - idealna, gdy za oknem plucha.  

Obsługa kulturalna, sympatyczna i uśmiechnięta.

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 8,4.

 

 

Opis zupy cebulowej pochodzi z książki „od Ananasa do Ziemniaka”, Ireny Gumowskiej. 

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy