Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 12.01.2015r.

Rumszyszki - jedna z najpiękniejszych osad na Litwie

Rumszyszki - muzeum. Rumszyszki - muzeum. Autor: Źródło: http://www.lithuania.travel/pl/obiekty/rumszyszki/20263

Mimo że Litwa jest niewielkim krajem, posiada bogatą historię, obejmującą zwyczaje i tradycje ludzi, niegdyś zamieszkujących te ziemie. Skansen w pobliżu Rumszyszek jest największym muzeum etnograficznym pod odkrytym niebem na Litwie, prezentuje on życie dawnych mieszkańców tych terenów, a wiele domów przypomina nam o codziennej pracy, radościach i świętach tych ludzi.

Odbudowa zatopionego miasta z największym muzeum

Na miejscu starych Rumszyszek znajduje się obecnie Zatoka Kowieńska. W wyniku budowy kowieńskiej elektrowni wodnej, stare miasto zostało zatopione, ale jego najważniejsze zabytki – Kościół Świętego Michała Archanioła wraz z dzwonnicą i kaplicą, które stoją na cmentarzu miejskim obecnych Rumszyszek – zostały przesunięte. Obecne Rumszyszki są uważane za najpiękniejszą osadę na Litwie.

Skansen etnograficzny w pobliżu Rumszyszek to muzeum pod gołym niebem posiadające najbogatszą kolekcję eksponatów etnograficznych w Europie. Warto zwiedzić skansen i poznać życie litewskich chłopów i mieszczan w okresie od XVIII w. do pierwszej połowy XX w., ich pracę i zwyczaje. Gospodarze muzeum towarzyszą podczas podróży przez niemal zapomniane dzieje kraju i eksplorowania artefaktów starożytnej architektury, kultury i gospodarstw domowych.

Możliwość poznania historii i kultury Litwy

Ekspozycję podzielono pomiędzy regiony etnograficzne Litwy – Dzukię, Auksztotę, Suvalkiję, Żmudź oraz Litwę Mniejszą. Każdy sekcja prezentuje typowe dla danego obszaru domy, stodoły, spichlerze, stajnie, obory i młyny. Zachowano ich wyjątkowe wnętrza z typowymi sprzętami domowymi, narzędziami i ozdobami, używanymi na Litwie w dawnych czasach. W niektórych budynkach mieszczą się warsztaty przedstawiające rzemiosła dawnych Litwinów, instrumenty pracy oraz stare narzędzia rolnicze.

Oddzielna sekcja muzeum jest poświęcona deportacjom i ruchowi oporu. Zobaczyć tu można jurtę zamaskowaną darnią, zwierzęcy wagon deportacyjny, dobrze wyposażony partyzancki bunkier zakamuflowany pod nachylonym strumieniem, przypominające o bolesnej historii Litwy w czasach radzieckich.

Rumikės – święto wszystkich Litwinów

Po dzień dzisiejszy na Litwie obchodzone są wszystkie święta kalendarzowe i religijne zgodnie ze starymi zwyczajami. Pragnący uczestniczyć w autentycznych litewskich uroczystościach, powinni udać się do Rumszyszek, gdzie w Muzeum Folkloru Litwy wszystkie święta są obchodzone zgodnie z najważniejszymi tradycjami.

W lutym, w ostatnim dniu karnawału, bawi się tu nawet 40 000 osób. Uczestnicy przebierają się za czarownice i demony, żądające podarków, organizują różnorodne konkursy, tańczą, następnie spalają kukłę Morė (Marzanny), by ostatecznie przegnać zimę, zajadając się przy tym tłustymi plackami.

Podczas obchodów Wielkanocy wszyscy, duzi i mali, dekorują jajka: malują je i wydłubują w nich wzorki lub kolorują z użyciem wosku – nigdzie nie można spotkać równie pięknych wzorów. Tradycyjne wielkanocne zawody z jajkami dostarczają wiele radości dzieciom, ale też ich rodzicom.

W najkrótszą noc roku, w wigilię św. Jana, w Rumszyszkach płoną ogniskach, a tańce i zabawy trwają po świt.

Pod koniec lipca, w dzień św. Anny, obchodzone jest święto żniw. Obchody obejmują wypiek chleba ze świeżego żyta, ubijanie masła, a później zjadanie ich ze smakiem.

W Rumszyszkach przez cały rok można poznawać stare litewskie tradycje.

Wiadomość prasowa: http://www.lithuania.travel/pl/obiekty/rumszyszki/20263

Więcej: http://llbm.lt/

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy