Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

Utworzono: 12.01.2015r.

Rumszyszki - jedna z najpiękniejszych osad na Litwie

Rumszyszki - muzeum. Rumszyszki - muzeum. Autor: Źródło: http://www.lithuania.travel/pl/obiekty/rumszyszki/20263

Mimo że Litwa jest niewielkim krajem, posiada bogatą historię, obejmującą zwyczaje i tradycje ludzi, niegdyś zamieszkujących te ziemie. Skansen w pobliżu Rumszyszek jest największym muzeum etnograficznym pod odkrytym niebem na Litwie, prezentuje on życie dawnych mieszkańców tych terenów, a wiele domów przypomina nam o codziennej pracy, radościach i świętach tych ludzi.

Odbudowa zatopionego miasta z największym muzeum

Na miejscu starych Rumszyszek znajduje się obecnie Zatoka Kowieńska. W wyniku budowy kowieńskiej elektrowni wodnej, stare miasto zostało zatopione, ale jego najważniejsze zabytki – Kościół Świętego Michała Archanioła wraz z dzwonnicą i kaplicą, które stoją na cmentarzu miejskim obecnych Rumszyszek – zostały przesunięte. Obecne Rumszyszki są uważane za najpiękniejszą osadę na Litwie.

Skansen etnograficzny w pobliżu Rumszyszek to muzeum pod gołym niebem posiadające najbogatszą kolekcję eksponatów etnograficznych w Europie. Warto zwiedzić skansen i poznać życie litewskich chłopów i mieszczan w okresie od XVIII w. do pierwszej połowy XX w., ich pracę i zwyczaje. Gospodarze muzeum towarzyszą podczas podróży przez niemal zapomniane dzieje kraju i eksplorowania artefaktów starożytnej architektury, kultury i gospodarstw domowych.

Możliwość poznania historii i kultury Litwy

Ekspozycję podzielono pomiędzy regiony etnograficzne Litwy – Dzukię, Auksztotę, Suvalkiję, Żmudź oraz Litwę Mniejszą. Każdy sekcja prezentuje typowe dla danego obszaru domy, stodoły, spichlerze, stajnie, obory i młyny. Zachowano ich wyjątkowe wnętrza z typowymi sprzętami domowymi, narzędziami i ozdobami, używanymi na Litwie w dawnych czasach. W niektórych budynkach mieszczą się warsztaty przedstawiające rzemiosła dawnych Litwinów, instrumenty pracy oraz stare narzędzia rolnicze.

Oddzielna sekcja muzeum jest poświęcona deportacjom i ruchowi oporu. Zobaczyć tu można jurtę zamaskowaną darnią, zwierzęcy wagon deportacyjny, dobrze wyposażony partyzancki bunkier zakamuflowany pod nachylonym strumieniem, przypominające o bolesnej historii Litwy w czasach radzieckich.

Rumikės – święto wszystkich Litwinów

Po dzień dzisiejszy na Litwie obchodzone są wszystkie święta kalendarzowe i religijne zgodnie ze starymi zwyczajami. Pragnący uczestniczyć w autentycznych litewskich uroczystościach, powinni udać się do Rumszyszek, gdzie w Muzeum Folkloru Litwy wszystkie święta są obchodzone zgodnie z najważniejszymi tradycjami.

W lutym, w ostatnim dniu karnawału, bawi się tu nawet 40 000 osób. Uczestnicy przebierają się za czarownice i demony, żądające podarków, organizują różnorodne konkursy, tańczą, następnie spalają kukłę Morė (Marzanny), by ostatecznie przegnać zimę, zajadając się przy tym tłustymi plackami.

Podczas obchodów Wielkanocy wszyscy, duzi i mali, dekorują jajka: malują je i wydłubują w nich wzorki lub kolorują z użyciem wosku – nigdzie nie można spotkać równie pięknych wzorów. Tradycyjne wielkanocne zawody z jajkami dostarczają wiele radości dzieciom, ale też ich rodzicom.

W najkrótszą noc roku, w wigilię św. Jana, w Rumszyszkach płoną ogniskach, a tańce i zabawy trwają po świt.

Pod koniec lipca, w dzień św. Anny, obchodzone jest święto żniw. Obchody obejmują wypiek chleba ze świeżego żyta, ubijanie masła, a później zjadanie ich ze smakiem.

W Rumszyszkach przez cały rok można poznawać stare litewskie tradycje.

Wiadomość prasowa: http://www.lithuania.travel/pl/obiekty/rumszyszki/20263

Więcej: http://llbm.lt/

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool