Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 12.02.2018r.

Centrum Nauki i Techniki na terenie dawnej elektrowni. Centrum kolejną wizytówką Łodzi

Centrum Nauki i Techniki EC1 - Łódź. Centrum Nauki i Techniki EC1 - Łódź.

9 stycznia 2016r. miały miejsce pierwsze pokazy w najnowocześniejszym (tak przynajmniej się reklamuje) planetarium w Polsce. Planetarium powstało w dawnych budynkach najstarszej łódzkiej elektrowni.

Więcej na temat planetarium i EC1 Wschód i Zachód: Planetarium w EC1 Wschód w Łodzi. Kolejna cegiełka w budowaniu turystycznej pozycji miasta

Po dwóch latach, 7 stycznia bieżącego roku, oddano do użytku imponujące Centrum Nauki i Techniki, mieszczące się również na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej.

ec2

 

Łódzka energetyka

Początki elektryczności w Łodzi datuje się na koniec XIX w. 23 grudnia 1898 r. na łódzkie ulice wyjechały tramwaje elektryczne zasilane z elektrowni zbudowanej na ul. Tramwajowej. Do 1914 r. w Łodzi powstało sześć elektrowni fabrycznych, a największą z nich była elektrownia K. Scheiblera.

Budowa miejskiej elektrowni ruszyła w 1906 r. Rok później wytwarzała już energię elektryczną. Budowa tej elektrowni miała bardzo duże znaczenie gospodarcze. Zalążek elektrowni zrodził się w niemieckiej firmie Siemens & Halske z Berlina, która otrzymała koncesję na budowę, lecz jej nie sfinalizowała. W 1906 roku odstąpiła koncesję petersburskiemu Towarzystwu Elektrycznego Oświetlenia z 1886 roku. Spółka ta, eksploatująca już elektrownie w Petersburgu i Moskwie, wyasygnowała 10 mln rubli i przystąpiła do budowy elektrowni na uprzednio przydzielonym terenie przy ul. Targowej 1.

Przez wiele lat Elektrownia Łódzka była druga pod względem wielkości w Polsce (po warszawskiej). Na Elektrownię składały się dwie części: Wschód i Zachód. Łącznie teren całej elektrowni to około 5 hektarów. Produkcja energii elektrycznej odbywała się przez blisko sto lat i została zakończona w roku 2000. 

ec3

Nie tylko elektrownia

Największą atrakcją Centrum jest historyczna ścieżka „Przetwarzanie energii”, czyli od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Zaczyna się na placu węglowym, następnie  wiedzie przez kotły produkujące parę wodną, później obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Na końcu ścieżki w rozdzielni, zwiedzający mogą zarządzać dystrybucją energii elektrycznej.

ec4

ec5

ec6

ec7

ec8

ec9

ec10

ec11

EC1 to także strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie „Mikroświat – Makroświat”. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

ec12

W Centrum jest też kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach.

Centrum w liczbach

- wartość inwestycji: 45,5 mln zł

- powierzchnia całkowita powierzchni wystawienniczej - 8.355 m2

- powierzchnia zabudowy zrewitalizowanej - 11.921 m2 i obejmuje następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia, chłodnia, zmiękczalnia

Aby zwiedzić wszystkie atrakcje Centrum – w mojej ocenie – potrzeba minimum 4 godz. Niestety moją wizytę zaplanowałam na 2 godz. i muszę tu jeszcze powrócić. Przyznam, że nowa atrakcja Łodzi zaskoczyła mnie swoim rozmachem i różnorodnością oferty.

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Nowy dworzec Łódź Fabryczna

Muzeum Kinematografii

- Fotoplastikon w Muzeum Kinematografii

-  Muzeum Pałac Herbsta

-  Muzeum Miasta Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum Kanału Dętka”

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

 

 

***************************************************************************************************

Miło mi poinformować, że 

Centrum Nauki i Techniki EC1

przyznałam (jak najbardziej subiektywne)

wyróżnienie:

Muzeum Miesiąca lutego 2018 roku

za rozmach oraz połączenie historii miejsca z zabawą i nauką

 

 muzeum miesiaca luty 2018 polaneis

 

Wyróżnienie Muzeum Miesiąca otrzymuje muzeum, spośród wszystkich, które w danym miesiącu odwiedziłam.

Pola Neis

 

 

***************************************************************************************************

 Centrum Nauki i Techniki EC1

zdobyło

tytuł:

Muzeum 2018 roku

Muzeum 2018 roku

wyróżnienia muzea

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy