Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 16.02.2018r.

Centrum Pasterskie w Koniakowie (Beskid Śląski). Kózki i owce żywymi eksponatami

Centrum Pasterskie - Koniaków. Centrum Pasterskie - Koniaków.

Koniaków to wieś w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, w gminie Istebna. Wraz z Jaworzynką i Istebną tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. Wizytówką wsi są koronki koniakowskie. Tradycja ich tworzenia sięga tutaj ponad 100 lat. Przy głównej drodze prowadzącej z Wisły do Koniakowa znajduje się powstałe w 2015 r. Centrum Pasterskie, które działa w ramach ogólnopolskiej sieci zagród edukacyjnych. Celem działania sieci jest przede wszystkim podniesienie prestiżu zawodu rolnika i upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności. 

1cp

Zagroda edukacyjna jest przedsięwzięciem prowadzonym przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich, gdzie realizowane są przynajmniej dwa cele edukacyjne z podanych poniżej:

- edukacja w zakresie produkcji roślinnej,

- edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,

- edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,

- edukacja w zakresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej,

- edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.

2cp

Obiekt powinien posiadać zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie.

3cp

4cp

W koniakowskim Centrum oprócz zwierząt pasterskich: owiec, kóz i krów można zobaczyć wystawę pasterską. Na wystawie prezentowane są: czerpaki, puciery, ferule, kotły, formy drewniane na sery  i wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich.

W Centrum jest także interaktywna ścieżka edukacyjna - przeróbka runa owczego oraz wełny. Tutaj można dotknąć narzędzi do obróbki wełny, spróbować swoich sił w gręplowaniu, przędzeniu, zwijaniu, tkaniu na krosnach, filcowaniu czy robótkach ręcznych. Odbywają się tu także prelekcje pasterskie, pokazy wyrobu serów.

5cp

6cp

7cp

8cp

9cp

Wstęp do Centrum jest bezpłatny, ale większość zwiedzających i tak wspomaga to miejsce, kupując w sklepie góralskim owczą wełnę, stroje górali śląskich oraz całą gamę wyrobów z owczego mleka (oscypki. sery gazdowskie, redykołki (sery w kształcie zwierzątek), bundz i bryndzę oraz ser dojrzewający.

10cp

11cp

 

Sami o sobie

- Nasza współpraca z pasterzami i ludźmi mieszkającymi w Karpatach ma bardzo osobisty charakter - nie bazuje na międzynarodowych porozumieniach, umowach, czy projektach. Znajdujemy wspólny język wszędzie tam, gdzie są jeszcze żywe tradycje pasterskie, bądź sentyment do starodawnych tradycji, zwyczajów i obrzędów. Pasterze to ludzie wolni, swobodni, ślebodni - kultywujący tradycje, ale też i umiejący znaleźć swoje miejsce we współczesnym świecie. Mamy świadomość wspólnych korzeni wołoskich i dbamy o zachowanie dziedzictwa kulturowego, dlatego razem zorganizowaliśmy REDYK KARPACKI-TRANSHUMANCE 2013 historyczną wędrówkę pasterzy z owcami łukiem Karpat.

REDYK KARPACKI - TRANSHUMANCE

W 2013 roku z inicjatywy bacy Piotra Kohuta z Koniakowa został zorganizowany Redyk Karpacki Transhumance 2013. Pasterze z 300 owcami przeszli górami przez Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Od 11 maja do 14 września 2013r. pokonano trasę ok. 1200 km. Redyk był uczczeniem wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia terenów górskich i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty.

W ten społeczny projekt włączyli się bezinteresownie ludzie gór oraz ponad 200 partnerów instytucjonalnych.

13cp

 

Centrum czynne jest codziennie:

- od maja do września w godz.  9:00 – 19:00

- od października do kwietnia  10:00 – 18:00

 

Warto wiedzieć

- Co to jest: Bundz

W pobliżu warto zobaczyć:

- Galerię „Chata na Szańcach”

- Największą koniakowską koronkę na świecie w Istebnej

- Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Muzeum Jana Wałacha

W pobliżu można zjeść w:

Karczmie Kopyrtołka w Koniakowie

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy