Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 02.12.2018r.

Cielętniki (woj. śląskie) - historia miejscowości oraz najgrubsza i najstarsza lipa w kraju. Drzewo było obgryzane przez pątników!

Najgrubsza i najstarsza lipa w Polsce - Cielętniki. Najgrubsza i najstarsza lipa w Polsce - Cielętniki.

Cielętniki to wieś położona przy północno-wschodniej granicy województwa śląskiego, w powiecie częstochowskim, w gminie Dąbrowa Zielona. Przez wioskę przebiega droga wojewódzka numer 784, prowadząca ze Świętej Anny do Radomska. W tutejszym krajobrazie wzrok cieszą pola i lasy oraz stawy, utworzone nad Kanałem Lodowym. Miejscowość jest wspominana w źródłach historycznych już w XIV wieku. Nazwa Cielętniki zostaje wymieniona w przywileju lokacyjnym dla Przyrowa leżącego już w ziemi krakowskiej, na pograniczu z ziemią sieradzką w roku 1369. W dokumencie tym istnieje zastrzeżenie, „że w młynie wójtowskim nie mogą mleć willaniwillarum” (tj. Przyrowa) oraz kmiecie z królewskiej wsi Cielętniki.

Cielętniki były wsią królewska, gdyż od końca XII wieku utraciły swoje znaczenie stare okręgi kasztelańskie, wprowadzono urzędy starostw, województwa. W 1369 roku za Kazimierza Wielkiego były to Czenetniki, na przestrzeni lat i transformacji nazwa ulegała zmianie, od roku 1577 miejscowość nazywano Cielętnikami i nazwa ta obowiązuje po dzień dzisiejszy.

1l

Na przestrzeni stuleci Cielętniki pozostawały własnością wielu rodzin szlacheckich, m.in. Pukarzowskich, Majów czy Danielewskich. W XVII wieku władali już tutaj Bystrzanowscy, którzy wybudowali drewnianą kaplicę i wystarali się o utworzenie przy niej samodzielnej parafii. W latach 20. XVIII stulecia ci sami Bystrzanowscy postawili we wsi parterowy dwór, który przetrwał do naszych czasów. W połowie XIX wieku osiedli w nim Kołaczkowscy, jednak za udział w powstaniu styczniowym musieli go opuścić. Następnymi gospodarzami w Cielętnikach byli Lemańscy i Kobierzyccy. Po I wojnie światowej cielętnickie włości wystawiono na sprzedaż. Kupnem zainteresowany był ponoć sam Ignacy Jan Paderewski. Ostatecznie majątek nabył Stefan Steinhagen, syn Artura Steinhagena, właściciela zakładów papierniczych w Myszkowie. Przemysłowiec przebudował dwór, a folwark zmodernizował, budując m.in. gorzelnię i urządzając stawy. Stefan Steinhagen zginął w 1939 roku w Warszawie, podczas bombardowania. Jego spadkobiercy dobra utracili w wyniku reformy rolnej. Majątek przekazano pegieerowi, a w dworze funkcjonowały później Gminna Rada Narodowa, poczta, Klub Rolnika, biblioteka i kilka mieszkań. Od niedawna budynek posiada prywatnego właściciela i jest remontowany.

2l

W 1891 roku wybudowano kościół, ale konsekrowano go dopiero 24 VI 1920 roku przez sufragana włocławskiego biskupa Władysława Krynickiego mieszkającego w Częstochowie. Kościół jest jednonawowy w stylu neogotyckim. W kościele znajdują się trzy ołtarze, główny Przemienienia Pańskiego i dwa boczne - św. Józefa i Matki Boskiej. W 1859 roku spaliła się drewniana plebania. Na jej miejsce kolatorka Kołaczkowska własnym kosztem wybudowała nową plebanię z cegły. Ganek przy plebani wybudowano w 1871 roku.

Dwór - w XVIII wieku właściciele Cielętnik mieszkali we dworze murowanym, wzniesionym w 1725 roku. Przebudowany w 1939 roku. Dwór był parterowy z czterodiunowym gankiem, znajdującym się od strony podjazdu. Pośrodku elewacji frontowej znajduje się wejście poprzedzone portykiem, nad którym jest  ozdobny szczyt. Zaokrąglonymi szczytami zwieńczono także ściany boczne. W elewacji tylnej wyróżnia się ryzalit z kolumnami i szczytem trójkątnym. Dwór znajduje się w centrum parku dworskiego założonego w pierwszej połowie XVIII wieku na powierzchni 6 hektarów.

3l

Pomnik przyrody

Według legendy lipa w Cielętnikach zrosła się z kilkunastu małych lipek zasadzonych przez wojewodę. Lipa była wielokrotnie zabezpieczana przez specjalistów. W chwili obecnej lipa ma wysokość ok. 30 metrów i obwód 11 m 6 cm. Jest najstarszym drzewem z gatunku lipy w Polsce, liczy ok. 750 lat, a więc pamięta jeszcze czasy Jagiellonów.

 W 1937 r. konary spięto klamrami. W 1949 r. pień z prawej strony ścięto i założono plomby. Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed obgryzaniem przez pątników, którzy wierzyli, że kora lipy uśmierza i leczy ból zębów. Na wprost lipy widnieje obraz św. Apolonii - patronki od bólu zębów. Przez skojarzenie tego obrazu z lipą, która rośnie tuż za ołtarzem, powstało owo wierzenie.

4l

Po pewnym czasie plomby usunięto, konary spięto linami i na ich wysokości wykonano nowe ogrodzenie. Na początku października 2017 roku orkan Ksawery uszkodził prawie całą lipę, pozostał tylko niewielki jej fragment.

 

W pobliżu warto zobaczyć

W Przyrowie:

- Kościół pw. św. Mikołaja

- Plac Króla Kazimierza III Wielkiego

W Żarkach:

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie

Zespół zabytkowych stodół

Wyremontowaną synagogę, obecnie dom kultury

- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

- Kościółek św. Stanisława z XVIII wieku w miejscu dawnej osady Żarki

- Kuestę jurajską z widokiem na Śląsk

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy