Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 30.09.2018r.

Drzewa: Ludwika i Tadeusz w Sosnowicy (Polesie). Symbol romantycznej miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej

Drzewa: Ludwika i Tadeusz - Sosnowica. Drzewa: Ludwika i Tadeusz - Sosnowica.

Sosnowica to wieś (dawniej miasto) położona w północnej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Sosnowica, na Polesiu. Polesie to kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy, a także częściowo Polski i Rosji. Po wojnie Polsce zwrócono jedynie niewielki skrawek byłego województwa poleskiego, tzw. Polesie Zachodnie, którego głównym miastem jest Włodawa.

Dzieje Sosnowicy związane są z rodem Sosnowskich herbu Nałęcz, których najbardziej znanym przedstawicielem był wojewoda smoleński i hetman polny litewski Józef Sosnowski.

W Sosnowicy miały miejsce także wydarzenia związane z Tadeuszem Kościuszko, który przybył w 1775 r. do sosnowickiego dworu na zaproszenie wojewody Józefa Sosnowskiego. Młody kapitan Kościuszko uczył hetmańskie córki: rysunku, malarstwa, matematyki i historii powszechnej, zaprojektował także park dworski i altanę. Część założenia dworsko-parkowego Sosnowskich z zabytkową dworską oficyną (w której mieszkał Kościuszko) zachowała się do dzisiaj. 

d1

W 1774 r. T. Kościuszko wrócił z Francji, gdzie jako stypendysta królewski pogłębiał swoją wiedzę. W kraju nie mógł znaleźć żadnego zajęcia. Mając dużo czasu postanowił odwiedzić rodzinę i znajomych. Wstąpił również do Sosnowicy, by podziękować hetmanowi J. Sosnowskiemu, dzięki któremu 10 lat wcześniej dostał się do Szkoły Rycerskiej. Hrabia Sosnowski zaproponował 28-letniemu Tadeuszowi posadę nauczyciela swoich córek. Wkrótce Kościuszko zakochał się z wzajemnością w piękniej pannie Ludwice. Miłość była wielka, ale idylla trwała dopóty, dopóki Tadeusz nie poprosił o rękę Ludwiki. Wówczas dumny magnat odrzekł: „synogarlice nie dla wróbli a córki magnackie nie dla drobnych szlachetków”.

Nie powiodła się również próba porwania panny. Młodzi zostali dogonieni przez konny pościg hetmański i rozdzieleni. Sponiewierany i pozbawiony perspektyw Kościuszko emigrował do Ameryki, a jego ukochana została zmuszona do poślubienia księcia Lubomirskiego.

d2

Drzewa: Ludwika i Tadeusz

Sosnę i dąb - symbolizujące romans, zakochani mieli posadzić w parku. Drzewa przywarły mocno do siebie. Jednak sosna („Ludwika”) uschła, i kilkanaście lat temu runęła na ziemię.

Drzewa można zobaczyć w sosnowickim parku leśnym (Lasku) przy ul. Mickiewicza.

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Sosnowicę oraz dworską oficynę, w której mieszkał Tadeusz Kościuszko i stawy

Cerkiew Świętych Pierwszych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół pw. Świętej Trójcy

- Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu 

 

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji Sosnowicki Gościniec

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

 

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy