Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 21.05.2017r.

Dwie jaszczurki na rynku w Wąbrzeźnie (ziemia chełmińska). Co tam robią?

Wąbrzeźno - rynek. Wąbrzeźno - rynek.

Wąbrzeźno to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim. Miasto położone jest pomiędzy trzema jeziorami. Dwoma od zachodniej strony miasta: Zamkowym i Frydek oraz Sicieńskim od wschodu, na Pojezierzu Chełmińskim, w centralnym punkcie historycznej ziemi chełmińskiej. 

kosciol

Pierwsze centrum miasta wytyczone zostało na początku XIV w., po tym jak pod koniec lat siedemdziesiątych XIII w. spłonęła pierwsza osada Wambresin. Nowej wówczas osadzie, położonej na wzniesieniu naprzeciw grodziska i przy skrzyżowaniu lokalnych szlaków handlowych, nadano owalny kształt. Wytyczono też niewielki rynek, lokując w jego południowo-zachodniej części kościół parafialny. Wokół rynku stawiano prawdopodobnie niewielkie parterowe domy z gliny i drewna, pokryte strzechą. W XVI w. stały tu drewniany, przypominający wieżę, ratusz, kramy wokół niego oraz browar.

Liczne na przestrzeni wieków pożary miasta przyniosły ogromne straty i zniszczenia niemal wszystkich zabudowań. Po ostatnim, w 1792 roku, zmieniono założenia urbanistyczne. Wytyczono prostokątny kształt miasta z kwadratowym rynkiem pośrodku, przesuwając nieznacznie całość względem pierwszego centrum w kierunku południowo-wschodnim. Teren wokół rynku podzielono na wąskie i długie działki. Od frontu stawiano parterowe budynki mieszkalne, w podwórzu warsztaty, stajnie i budynki gospodarcze. Powierzchnia i wygląd rynku zmieniły się na przestrzeni XIX i XX w. Parterowe domy sukcesywnie zamieniano na urokliwe secesyjne kamienice, przy których stawiano oficyny czynszowe. W 1836 roku wybudowano tu kościół ewangelicki, w 1845 roku położono bruk, a pod koniec XIX wieku - chodniki.

Sercem Wąbrzeźna był i jest rynek. Od wieków to miejsce spotkań mieszkańców oraz centrum życia handlowego i społecznego. Już w średniowieczu odbywały się tu kwartalne jarmarki, które przyciągały handlujących i tłumy kupujących. To tu stanął pierwszy ratusz, w którym siedzibę miały władze miasta, i to tutaj witano znamienitych gości oraz organizowano uroczystości religijne i obywatelskie. Rynek był świadkiem wielu wydarzeń. Zaglądali tu m.in. król Władysław Jagiełło, dostojnicy Kościoła, znani pisarze i działacze polityczni. To tu wąbrzeźnianie wraz z gen. Józefem Hallerem świętowali powrót Wąbrzeźna do Macierzy.

Charakter tego miejsca nie zmienia się od XIV w. Dzisiaj rynek jest ładnie odrestaurowany. Królują na nim dwie jaszczurki, będące symbolem założonego w 1397 r. Towarzystwa Jaszczurczego - stowarzyszenia rycerstwa ziemi chełmińskiej. Była to organizacja szlachty z ziemi chełmińskiej założona 24 lutego 1397 w Radzyniu Chełmińskim jako bractwo rycerskie, które miało bronić członków przed wszelkim bezprawiem. Związek działał jawnie i był tolerowany oraz uznawany przez władze zakonne jako organizacja broniąca interesów rycerskich.

jaszczurki

Ciekawostka

Największy w mieście hotel Pod Białym Orłem w okresie międzywojennym mógł przyjąć 18 gości w 12 pokojach. Cena za noc w jednoosobowym pokoju z łazienką wynosiła 4 zł, a w dwuosobowym 6. O wysokim standardzie hotelu może świadczyć fakt, że prócz elektrycznego oświetlenia posiadał on również instalację centralnego ogrzewania.

rynek

Kto rządził miastem na przestrzeni wieków?

Pierwsze informacje o władzach miejskich Wąbrzeźna pochodzą z 1499 r. - m.in. jest to fakt kupna przez biskupa chełmińskiego 7 łanów ziemi we wsi Prusy, co zostało zarejestrowane w księdze ławniczej w obecności burmistrza, rajcy oraz sędziego i ławników. Odbyło się to w domu byłego burmistrza Stefana. Niewiele wiadomo o losach wąbrzeskiego ratusza, w którym siedzibę miały rada miejska i sąd ławniczy. Wzmianka o ratuszu w przywileju z 1534 r. oraz wiedza, że zawierano umowy w domu byłego burmistrza, pozwalają przypuszczać, że ratusz, zniszczony w 1464 r., odbudowany został dopiero po 1499 r. Mieścił się on w centrum rynku i był otoczony przez budy handlowe. Ostatecznie został zniszczony w 1655 r. i prawdopodobnie od tego momentu siedziba władz miejskich mieściła się w domach kolejnych burmistrzów.

18 września 1772 r. do Wąbrzeźna przybył pruski komisarz von Gaudi. Na jego polecenie akta magistratu i sądu zostały złożone w kościele i opieczętowane, a kilka dni później wąbrzescy burmistrzowie (Roch Jankiewicz i Szymon Klugiewicz) reprezentowali miasto w akcie hołdowniczym przed pruskim królem.

W latach 1807 - 1815 Wąbrzeźno wchodziło w skład Księstwa Warszawskiego. 21 czerwca 1815 r. ówczesny burmistrz Brodowski otrzymał polecenie zdjęcia polskich godeł i zastąpienia ich pruskimi.

W 1864 r. tylko 413 osób było uprawnionych do głosowania w wyborach do rady miejskiej, ale wyłącznie 1/3 z nich skorzystała z tego przywileju wybierając 12 swoich przedstawicieli.

W 1908 r. na etacie miasta zatrudnionych było 16 urzędników i funkcjonariuszy: burmistrz, sekretarz miejski, kamlarz (kierownik gospodarki i finansów miejskich), budowniczy miejski, kierownik rzeźni miejskiej, 8 niższych urzędników oraz 3 funkcjonariuszy, w tym 2 stróżów nocnych. Pensja burmistrza wynosiła 4000 marek rocznie, a np. stróża 600-700. Obecny neogotycki ratusz z wieżą zegarową wzniesiono w roku 1892, na wzór ratusza w niemieckiej Kilonii.

ratusz

W dwudziestoleciu międzywojennym niezwykle rzadko zdarzał się fakt pełnienia funkcji radnego przez kobietę. Taka sytuacja miała miejsce w Wąbrzeźnie. Po wyborach w 1933 roku radną została Helena Żuralska, żona kupca. W 1928 r. jedyną kobietą wśród urzędników Magistratu była maszynistka Gertruda Ogińska.

Ostatnie przed wybuchem II wojny światowej wybory samorządowe odbyły się 18 grudnia 1938 r. Mieszkańcy głosowali w 4 okręgach wyborczych i wybierali 16 radnych. Największe poparcie i 6 mandatów uzyskało Stronnictwo Narodowe.

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Miasto Zakochanych - Chełmno

Zamek w Brodnicy z jedną z najwyższych wież gotyckich w Polsce

- Muzeum w Brodnicy - Spichlerz

Regionalną Izbę Pamięci Marii Dąbrowskiej w Płonnem

Górę Modrzewiową w leśnictwie Płonne

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Kowalewo Pomorskie, czyli Piękne Jezioro

Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Osadę Karbówko koło Torunia 

- Ruiny gotyckiego zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim

 

W pobliżu można zjeść w:

- Barze u Madzi (niedaleko ratusza - na rogu ulic Wolności i Pruszyńskiego)

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy