Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 02.05.2014r.

Dziwna natura źródeł – rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła” – Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie

Rezerwat Niebieskie Źródła. Wywierzysko z drgającym piaskiem o turkusowym zabarwieniu. Rezerwat Niebieskie Źródła. Wywierzysko z drgającym piaskiem o turkusowym zabarwieniu.

Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła” położony jest na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego przy drodze na Smardzewice, naprzeciwko Skansenu Rzeki Pilicy.  

Wejście do rezerwatu. To wyjątkowy teren, na którym ochroną objęto źródła krasowe o błękitnym zabarwieniu i liczne gatunki ptaków.

 

Tak było dawniej

Pierwsze pisemne informacje o „Niebieskich Źródłach”, nazywanych w przeszłości także: „Modrym Stokiem”, „Modrymi Wodami”, Źródłem Niebieskim”, „Błękitną Wodą”, „Jeziorem Błękitnym”, „Kolorowymi Źródłami” i „Błękitnymi Źródłami” pochodzą już z połowy XVIII wieku.

Były miejscem, w którym chętnie przebywali dostojnicy i władcy – wśród nich car Mikołaj II. Na ich temat powstawały utwory poetyckie i legendy. Ciekawiły wielu podróżników i badaczy przyrody.

Źródlanej wodzie przypisywano też właściwości zdrowotne, co wiązało się z planowaniem powstania tutaj na początku XX wieku kurortu leczniczego.

W latach 30. XX wieku „Niebieskie Źródła” zaczęto przekształcać w park turystyczno – przyrodniczy. Przystąpiono do modernizacji terenu, usypano groblę i wykopano sztuczne kanały oddzielające trzy duże wyspy. Prace te przerwał wybuch II wojny światowej.

Ścieżka dydaktyczna, taras widokowyŚcieżka dydaktyczna wzdłuż kanału.

Rezerwat utworzono w 1961 roku na obszarze 29 hektarów.

W basenach wywierzyskowych można zaobserwować jak w każdym pulsuje obok siebie po kilkanaście źródeł, a drgający piasek widziany przez taflę wody przybiera niepowtarzalną barwę o różnych odcieniach, zależnie od warunków pogody i wysokości słońca.

Każdy turysta, który miał okazję zobaczyć „Niebieskie Źródła”, może sam przekonać się o ich urodzie.

Jest to możliwe dzięki dobremu zagospodarowaniu miejsca: od ścieżki dydaktycznej, przez alejki  i miejsca odpoczynku, aż po taras widokowy.

Ścieżka dydaktyczna biegnie bowiem wzdłuż kanału łączącego trzy wywierzyska (miejsca wypływu wód ze szczelin w skałach wapiennych) z oddzielającą je wyspą.

Źródła dla miasta

To wszystko dla odwiedzających. Ale nie tylko. Wodę z „Niebieskich Źródeł” człowiek wykorzystał także dla własnych potrzeb.

Wiadomo jest, że już dawniej zaopatrywano w nią znaczną część ludności Tomaszowa Mazowieckiego dowożąc ją konnymi beczkowozami do miasta. Natomiast w roku 1955, obok źródeł zbudowano ujęcie wody, czerpanej dla Łodzi z rzeki Pilicy.  

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy