Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 05.07.2014r.

Pałac w Warce, woj. mazowieckie

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Duży salon - polskie losy Kazimierza Pułaskiego. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Duży salon - polskie losy Kazimierza Pułaskiego.

Pałac w Winiarach odzyskał dawną świetność

Warka, miejscowość położona na Mazowszu w powiecie grójeckim większości  z nas kojarzy się z piwem i sadami. Z turystyką raczej w ogóle. To postrzeganie miasta może jednak ulec zmianie za sprawą oddania dla zwiedzających po 5-letnim remoncie pałacu, w którym mieszkał Kazimierz Pułaski. Jeden z najzdolniejszych przywódców konfederacji barskiej, któremu sławę przyniosły obrona Częstochowy w 1771 roku i udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, gdzie nazywa się go „ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, objęty także rewitalizacją.        

Winiary - niezwykła dzielnica Warki

Biblioteka - oryginal Konstytucji  3 Maja z 1791 rokuZespół pałacowo – parkowy w Winiarach (obecnie dzielnica Warki) to dawna wieś słynąca już w XIV wieku z uprawy winorośli i wyrobu wina. Dużą  winnicę miała tu także królowa Bona.

Wioska należała do różnych właścicieli, z których wielu było starostami wareckimi. Około 1689 roku, starosta Stanisław Szczuka, współpracownik króla Jana III Sobieskiego, wystawił tu pałac wraz z folwarkiem. W XVIII wieku dobra należały m.in. do Józefa Pułaskiego, ojca Kazimierza, starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederackich. W drugiej połowie XVIII i w XIX wieku majątek często zmieniał właścicieli, a pałac kilkakrotnie przebudowywano. Ostatnim właścicielem Winiar (do1945 roku) był hrabia Godziemba – Dąmbski. Po II wojnie światowej Winiary przyłączono do Warki, a tradycje i winiarski charakter miejsca zachowały się do dzisiaj.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Pomysł powstania muzeum i nazywania go imieniem Kazimierza Pułaskiego a zarazem uczynienie z Winiar miejsca – symbolu więzi polsko- amerykańskiej narodził się  już w czasach przedwojennych, w gronie przyjaciół ostatniego prywatnego właściciela majątku.

Po wojnie w jego tworzeniu dużą rolę odegrali nauczyciele działający w zorganizowanym przez nich PTTK-owskim regionalnym muzeum, które działało tu w latach 1951 - 1961.

Zanim jednak to nastąpiło, w latach 1945 – 1953 w pałacu mieściło się Samorządowe Gimnazjum Ogólnokształcące wraz z internatem i mieszkaniami dla nauczycieli oraz Liceum Ogólnokształcące.   Ostatecznie, historyczno – biograficzne muzeum poświęcone polsko – amerykańskiemu bohaterowi i polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych otwarto w styczniu 1967 roku. W latach 2008 – 2013 obiekt w wyniku prowadzonych prac remontowych był nieczynny. Zwiedzającym został powtórnie udostępniony w maju tego roku.

Wnętrza  podzielone tematycznie

W pieczołowicie odremontowanym pałacu znajdują się  eksponaty pokazujące działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i na ziemi amerykańskiej oraz losy zasłużonych Polaków  uczestniczących w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych. Prezentowane są  w tematycznie podzielonych salach.  

Park - pomnik Kazimierza PulaskiegoI tak:

- w sieni, na jednej ze ścian wisi m.in. portret z XIX wieku patrona muzeum – Kazimierza Pułaskiego oraz mapa Polski  wykonana tuż przed rokiem 1733;

- w dużym salonie są zbiory poświęcone polskim losom Kazimierza Pułaskiego;

- w salonie małym z kolei zgromadzono pamiątki związane z legendą i pamięcią, która pozostała po Kazimierzu Pułaskim na ziemi amerykańskiej. Jest tu m.in. kopia proporca Legionu Pułaskiego oraz obraz pokazujący moment śmiertelnego zranienia Kazimierza w bitwie pod Savannah;

- w salonie Tadeusza Kościuszki  zgromadzono dosyć dużą kolekcję portretów i grafik przedstawiających słynnego Naczelnika, a na meblach wyłożono kopie amerykańskich dokumentów: Nominację Kongresu Amerykańskiego dla Tadeusza Kościuszki na inżyniera w stopniu pułkownika i faksymile jednego z listów Tomasza Jeffersona do Kościuszki oraz  jeden z rozkazów podpisanych w Warce, w czerwcu 1794 roku i oryginalny rozkaz Kościuszki z okresu insurekcji z 1794r.;

- w salonie Juliana Ursyna Niemcewicza na uwagę zasługują trzy francuskie litografie z 1826 roku przedstawiające portrety: Jerzego Waszyngtona, Thomasa Jeffersona i Benjamina Franklina, a także  kolekcja starych map amerykańskiego kontynentu – jedna z najciekawszych w Polsce;

- w saloniku Heleny Modrzejewskiej  jest kopia jej  kostiumu do roli Marii Stuart oraz kilka ciekawych i oryginalnych pamiątek po wielkiej aktorce, która w XIX wieku podbiła Amerykę.  Syn aktorki Rudolf był  cenionym inżynierem mostów w Ameryce;

- w salonie Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się fortepian z 1832 roku, na którym (będąc u szczytu sławy) grał sam Paderewski. Jest też  wiele pamiątek przekazanych przez Polonię USA, m.in.: fotografie, listy z oryginalnymi autografami pianisty czy bogata literatura;

- w bibliotece na poddaszu pałacu znajduje się  zbiór starych ksiąg, dawnych map i starodruków, wśród których jest jeden z nielicznych zachowanych oryginałów Konstytucji  3 Maja z 1791 roku;

- w gabinecie pana domu (Józefa Pułaskiego, ojca Kazimierza)  zgromadzono barokowe meble, m.in. szafę na ubrania, w której prezentowana jest część kolekcji pasów kontuszowych z XVIII wieku.

W pałacu są też dwie sale z wystawą dokumentującą historię miasta Warki (w trakcie realizacji), a w podziemiu budynku jest sala z ekspozycjami archeologicznymi i zaplecze sanitarno – socjalne.  

Park na skarpie

Park - kapliczka Najswietszej Marii PannyOtaczający pałac zabytkowy park z naturalną roślinnością, położony  jest na skarpie w zakolu starorzecza Pilicy. Park został założony w II połowie XVIII wieku i przekształcony w XIX i XX wieku.  Podobno był  ulubionym miejscem zabaw młodego Kazimierza Pułaskiego, a pod jedną z lip miał odpoczywać Tadeusz Kościuszko.  W centralnym punkcie górnego parku znajduje się pomnik Kazimierza Pułaskiego, odsłonięty w 1979 roku. Za nim stoi romantyczna kolumnada (fragment altany powstałej w XIX wieku) z ustawionym przed nią głazem z wyrytym napisem: Kazimierzowi Pułaskiemu 1747 - Winiary – Savannah 1779 – Społeczeństwo Warki 1959. U stóp budowli, w zboczu skarpy umieszczona jest kapliczka Najświętszej Marii Panny, miejsce owiane legendą, wg której podobno pod figurą było wejście do tunelu prowadzącego do zamku w Czersku.

Stąd, ścieżka w górę wiedzie do okazałych drzew - Kręgu kasztanów. Od niego, jedna z alei prowadzi do części północnej parku górnego. Stoi tu drewniana (wykonana w starym jesionie, którego zniszczyło uderzenie pioruna) Kapliczka przedstawiająca Chrystusa Frasobliwego.

Zwiedzanie parku można zakończyć chwilą odpoczynku na polanie piknikowej, na której co roku w lipcu organizowany jest Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy