Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 14.07.2014r.

Żelazowa Wola – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola. Dworek - muzeum Fryderyka Chopina. Żelazowa Wola. Dworek - muzeum Fryderyka Chopina.

Żelazowa Wola to mała wioska leżąca niespełna 60 km od Warszawy, w której urodził się jeden z najwybitniejszych geniuszy, jakich miała ludzkość – Fryderyk Chopin.

Miejscowość na początku XIX wieku była własnością rodziny hr. Skarbków. Wychowaniem dzieci  właściciela dworu (obecnie muzeum F. Chopina) zajmował się przybyły w 1802 roku z Francji, Mikołaj Chopin. W 1806 roku Mikołaj poślubił poznaną na dworze Skarbków Justynę Krzyżanowską, a w 1810 roku Chopinom urodził się syn Fryderyk. Gdy mały Frycek miał 8 miesięcy, rodzice opuścili na stałe Żelazową Wolę zamieszkując w Warszawie. Jednakże Chopinowie pozostali w zażyłych stosunkach ze Skarbkami, spędzając chętnie w Żelazowej Woli wakacje. Fryderyk Chopin ostatni raz odwiedził miejsce swojego urodzenia w 1830 roku.    

Aby dostać się na teren parkowo – dworski trzeba przejść przez nowoczesny budynek nazwany Preludium. W nim znajdują się kasy (koszt wstępu do dworku i parku – bilet normalny 23 zł, w cenie jest audioprzewodnik), sala wystaw i sklepik z pamiątkami. Po wyjściu z obiektu szeroka aleja z kasztanowcami, topolami, świerkami, krzewami i kwiatami, których różne gatunki można spotkać w parku prowadzi do dworku.

Wprowadzający film  

 Zwiedzanie miejsca urodzenia Fryderyka Chopina warto jest rozpocząć od obejrzenia krótkiego filmu biograficznego o kompozytorze. Jest to możliwe w budynku znajdującym się przy głównej alei, niedaleko wejścia. Etiuda, bo tak z kolei nazwano budynek mieści salę kinową  i restaurację. W nim, widz w krótkim czasie (seans trwa ok. 20 min) ma możliwość poznania najważniejszych wydarzeń związanych z życiem i twórczością kompozytora. Film rozpoczyna się cytatem z Ewangelii św. Mateusza: "Gdzie skarb twój, tam serce twoje" umieszczonym na filarze w kościele św. Krzyża w Warszawie - gdzie spoczywa serce Chopina, następnie jest Żelazowa Wola – gdzie się urodził; kościół w Brochowie – gdzie był ochrzczony;  Warszawa - gdzie dorastał, pobierał nauki gry na fortepianie i dawał kameralne koncerty; Francja - gdzie jako dorosły człowiek zamieszkał, spotykał się ze znanymi pianistami i kompozytorami, zdobył sławę, komponował, koncertował, gdzie poznał swoją partnerkę życia, gdzie tęsknił za Polską  i wreszcie -  gdzie na łożu śmierci wyraził swoją ostatnią wolę: spalenia jego wszystkich niedokończonych utworów.

W szlacheckim dworku

W małym, parterowym domku z poddaszem zwiedzanie ma charakter multimedialny. Jest tu kilka gablot z ekspozycjami m.in. nut i listów, dwa fortepiany, na ścianach w przezroczystych tablicach prezentowane są stare fotografie i afisze z koncertów. W jednym z pokoi wisi galeria portretów rodziny Chopinów. Trochę szkoda, że porzucono dawny sposób ekspozycji, wystrój zabytkowych wnętrz. Jak pamiętam bowiem sprzed kilku lat – wyraźnie można było tutaj wyróżnić:  pokój z kominkiem, pokój stołowy, pokój, gdzie w małej alkowie na pamiątkę urodzin Fryderyka Chopina ustawiona była biała marmurowa waza z bukietem kwiatów, i wreszcie salonik muzyczny. Dzięki zgromadzonym wówczas w izbach meblom i przedmiotach z epoki zwiedzający  - moim zdaniem -  mogli bardziej wczuć się w specyficzny klimat miejsca i mieć lepsze wyobrażenie o minionych czasach.  

W malowniczym parku

Jeszcze nie tak dawno park nie zachęcał zbytnio do spacerów. Ładnie utrzymane było tylko najbliższe otoczenie dworku. Dzisiaj ponad 6-hektarowy teren zieleni to nie ten sam co kiedyś. Park nowe oblicze zyskał po przeprowadzonej tu rewitalizacji  - w 2010 roku z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. W jego aranżacji wykorzystano naturalne walory przyrodnicze terenu. Najokazalej prezentuje się fragment ze wzniesieniem, na którym stoi dworek, lekko opadającym do przepływającej w dole parku rzeczki Utraty. Zbocza wzniesienia przyozdobiono trawnikami, rabatami kwiatowymi i krzewami. U jego stóp urządzono staw z letnią sceną na jednym brzegu i  punktem widokowym po jego drugiej stronie. Przez park przebiegają ścieżki spacerowe z ławeczkami i tabliczkami informacyjnymi. Można też tu zobaczyć: pomniki, altany, kamienne mury, murki, schody, a także oczka wodne i ciche zakamarki. Całość uzupełnia …muzyka. Można jej posłuchać z nadajników umieszczonych na całym terenie muzeum. W parku organizowane są też w każdą sobotę i niedzielę od maja do końca września recitale chopinowskie.

 

 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy