Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 20.09.2014r.

Parowozownia Skierniewice, czyli ponad 100 jednostek taboru kolejowego w jednym miejscu

Skierniewice. Parowozownia - muzeum dawnej kolei. Skierniewice. Parowozownia - muzeum dawnej kolei.

 

Parowozownie od początku istnienia kolei żelaznych stanowiły nieodzowny element ich zaplecza technicznego. To w nich przygotowywano lokomotywy parowe do drogi, a po skończonej służbie dokonywano ich obrządzenia, regulacji, koniecznych przeglądów i napraw. 

 

 

Z historii

Parowozownia w Skierniewicach należy do najstarszych w Polsce. Jej powstanie związane było z przebudową pałacu w Skierniewicach oraz uporządkowaniem parku (ogrodu arcybiskupów gnieźnieńskich), któremu nadano charakter krajobrazowy oraz budową kolejowej odnogi cesarskiej ze Skierniewic do Łowicza.

Pierwsze zachowane wzmianki o skierniewickiej parowozowni pochodzą z roku 1858, kiedy dokonywano tu już poważnych modernizacji, a szlak dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej zyskał znaczenie linii tranzytowej, i w ten sposób parowozownia miała kluczowe znaczenie.

Po zakończeniu  II wojny światowej parowozownia była jednym z najwcześniej odbudowanych obiektów w mieście, w tym z wzniesioną w 1861 roku wachlarzową halą parowozową.

Jednak z biegiem lat jej znaczenie zaczęło maleć. W końcu, w dniu 1 października 1991r. po 146 latach parowozownia przestała istnieć jako jednostka organizacyjna.

Od 1994r. obiekt użytkuje Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, ale dopiero w 2002r. parowozownia została przekazana Stowarzyszeniu przez Skarb Państwa.  Także 1994r. zespół parowozowni został wpisany do rejestru zabytków architektury i budownictwa ówczesnego województwa skierniewickiego.

Więcej o historii: http://www.psmk.org.pl/pl/

Obecnie

W Parowozowni – muzeum dawnej kolei  znajduje się ponad 100 jednostek taboru kolejowego, w większości czekającego na remont lub odbudowę.  Funkcjonuje także wystawa historycznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz można zapoznać się z pracą zabytkowej automatycznej centrali telefonicznej systemu Siemensa. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest akumulatorowy zespół trakcyjny systemu "Wittfeld". Wagon oznaczony na kolejach pruskich jako AT 543/544, wyprodukowany w 1913r., jest ostatnim istniejącym z całej serii tych zespołów, liczącej pierwotnie 178 sztuk. Ozdobą skierniewickiej kolekcji jest wagon "fakultatywny" - osobowy 4 klasy o konstrukcji wagonu towarowego, mogący służyć jako wagon pasażerski, bagażowy lub towarowy. Pojazd zbudowano w 1889 roku w wytwórni wagonów  L. Steinfurt w Królewcu.

W ciągu roku w Parowozowni organizowane są Dni Otwarte. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa co najmniej 1,5 h. Podczas oglądania można dowiedzieć się nie tylko o historii Parowozowni, ale także o budowie lokomotyw parowych oraz, co najciekawsze, poznać historię poszczególnych eksponatów.

Mnie szczególnie spodobała się opowieść o lokomotywie parowej, która obsługiwała po wojnie linię kolejową Łódź-Warszawa. Było to połączenie ekspresowe łączące te miasta, a skład osobowy ciągnięty przez lokomotywę pokonywał trasę w godzinę i 10 min. Tak się złożyło, że muzeum  zwiedzałam z grupą turystów z Łodzi. Nie mogli uwierzyć w ten czas, bo współcześnie taka podróż - jak mówili - trwa 2 godziny.

Z ciekawostek

Kolekcja taboru kolejowego wykorzystywana jest także przy okazji organizacji różnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych. W Parowozowni miała miejsce np. inscenizacja historyczna: Pociąg z ochotnikami na Bitwę Warszawską 1920, zaś jeden z pociągów wziął udział, w 2010 roku, w odsłonięciu pomnika Wokulskiego na peronie skierniewickiego dworca. 

Gdzie można zjeść i co warto zobaczyć w pobliżu:

- Park Rozrywki Kołacinek - miejsce dla milusińskich:

http://www.polaneis.pl/miejsca/item/1646-park-rozrywki-kolacinek-miejsce-dla-milusinskich?highlight=WyJrb2xhY2luZWsiLCJtaWVqc2NlIiwiZGxhIiwia29sYWNpbmVrIG1pZWpzY2UiLCJrb2xhY2luZWsgbWllanNjZSBkbGEiLCJtaWVqc2NlIGRsYSJd

- Restauracja Fregata – Rochna k. Brzezin:

http://www.polaneis.pl/gastronomia/item/1591-restauracja-fregata-rochna-k-brzezin-woj-lodzkie

- Karczma Strzelna k. Łodzi:

http://www.polaneis.pl/gastronomia/item/2884-karczma-strzelna-k-lodzi-niestety-wypadla-gorzej

W Skierniewicach:

- Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw:

http://www.polaneis.pl/miejsca/item/1623-skierniewickie-swieto-kwiatow-owocow-i-warzyw

W Rawie Mazowieckiej:

- Co roku w lipcu odbywa się w Rawie Maraton Pływacki im. Pawła Pioruna:

www.polaneis.pl/wydarzenia-i-kalendarz-impreez/item/309-rawa-mazowiecka-na-sportowo

- Niedaleko aquparku można zjeść w restauracji Klimaty - Restauracja Klimaty w Rawie Mazowieckiej:

www.polaneis.pl/gastronomia/item/308-restauracja-klimaty-w-rawie-mazowieckiej

Warto wiedzieć:

Rozkład jazdy kolejki wąskotorowej w Rogowie:

http://www.polaneis.pl/wydarzenia-i-kalendarz-impreez/item/2815-rozklad-jazy-kolei-waskotorowej-rogow-rawa-maz-biala-rawska

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy