Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 02.10.2014r.

Moszna - pałac zwany zamkiem

Zamek i park w Mosznej. Zamek i park w Mosznej.

Jeszcze nie tak dawno do zamku w Mosznej, położonego przy drodze z Krapkowic do Prudnika, nie było dostępu. Funkcjonował tu szpital - Centrum Terapii Nerwic. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Centrum zostało przeniesione w 2013 roku do nowo powstałego gmachu w parku, niedaleko zamku.

Zamek odwiedziłam w czerwcu tego roku. Podczas pobytu zwiedziłam park, zamek i zjadłam obiad w zamkowej restauracji.

Zamek

Zamek składa się z trzech części różniących się stylem i charakterem. Jego najstarszą częścią – środkową jest odbudowany po pożarze (w 1896 roku) pałac barokowy. Dwa przylegające do niego skrzydła boczne łączy od strony parku ogromny kamienny taras. Budowlę charakteryzują  liczne wieże, szczyty, iglice i mnogość elementów dekoracyjnych.

Zamek ma 365 pomieszczeń – tyle, ile jest  dni w roku. Ogólnodostępna jest dawna jadalnia (obecnie restauracja), mała palmiarnia i dwukondygnacyjny hall (kawiarnia). Pozostałe pomieszczenia można zwiedzać z przewodnikiem. W zamku mieści się także hotel.

Opis komnat znajdziesz tu: http://odkrywajacslask.wordpress.com/2011/12/18/zamek-tiele-wincklerow-w-mosznej/

Park

Park jest w stylu krajobrazowym nie mającym sprecyzowanych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Główną osią parku jest aleja lipowa, która prowadzi do marmurowego cokołu – pozostałości pomnika Huberta von Tiele-Wincklera (protoplasty rodu Tiele-Wincklerów – dawnych właścicieli Mosznej). Po obu stronach alei biegną XIX-wieczne kanały. Kanały jeszcze przed II wojną światową stanowiły dużą atrakcję parku, gdyż, połączone w jeden system wodny z okolicznymi stawami, pozwalały z łodzi podziwiać park i jego ciekawą roślinność. W parku szczególnie pięknie wyglądają stare azalie i różaneczniki, które rosną wzdłuż kanałów. Malowniczo prezentuje się też wysepka (nazwana przez byłych właścicieli Wyspą Wielkanocną) na stawie, na którą prowadzi mostek w stylu chińskim. Mnie spodobała się także biegnąca między drzewami ... ścieżka zdrowia z przyrządami do ćwiczeń.

Więcej na temat parku: http://www.zamek-moszna.info.pl/park_w_mosznej.htm

Fascynująca historia rodu

Historia rozpoczyna się od nabycia majątku przez Huberta von Tiele- Wincklera. Wpierw niezbyt bogatego pruskiego szlachcica, który poślubiając majętną nowobogacką Valeskę Winckler - córkę Franza Xaviera Wincklera (który w połowie XIX wieku był jeszcze zwykłym górnikiem, a historykom znany jest przede wszystkim jako twórca Katowic, który umożliwił rozwój i wzrost malej wioski do rangi miasta przemysłowego) zyskał fortunę. Hubert okazał się zręcznym przedsiębiorcą i fortunę tę pomnożył. Łącząc herby i rody obojga małżonków, powstała rodzina von Tiele-Winckler, która zajęła się poszukiwaniem „rodowego gniazda”. Miała ona dodać młodej rodzinie „koniecznej powagi”. W tym celu Hubert nabył m.in. Mosznę. Po śmierci Huberta, majątek odziedziczył jego syn Franz Hubert. I to właśnie jemu przypisuje się rozbudowę zamku w obecnym kształcie. Prace budowlane rozpoczęto w 1896 roku (niedługo po wybuchu pożaru, który w znacznym stopniu zniszczył dotychczasowy barokowy pałac), a zakończono w 1913. Zaczerpnięte z przeszłości style miały budowli nadać wrażenie rezydencji rozbudowywanej przez wieki, doścignąć przepychem okazałe siedziby starych rodów. Zamierzenie zostało zrealizowane, gdyż zamek wzbudzał zachwyt już u współczesnych, fascynuje i dzisiaj.

Więcej na temat rodziny: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/historia

Polecam także szersze  opracowanie „Moszna zamek i park – przewodnik”, autorstwa Anny Będkowskiej – Karmelity (którego niektóre fragmenty wykorzystałam w artykule). 

Lokomotywa turystyczna

Takiego obiektu od wielu lat brakowało Opolszczyźnie, by promować ten piękny zakątek kraju. Zamek w Mosznej ma aspiracje bycia nie tylko ośrodkiem turystycznym, ale i kulturalnym. To tutaj organizowany jest co roku na przełomie maja i czerwca festiwal „Święto Kwitnących Azalii”, a od 2013 w zamku odbywają się przedstawienia Teatru Muzycznego. Gdy byłam tu w czerwcu, repertuar na ten miesiąc wyglądał bardzo interesująco. Wystawiano m.in. „Operetkę z humorem” i „Księżniczkę Czardasza”. I jak mi powiedziano, teatr ma już swoich stałych bywalców, którzy na spektakle przyjeżdżają nawet z bardzo daleka.

Poza tym Moszna jako miejscowość, otwiera się na aktywny wypoczynek. Organizowane są  tutaj rajdy piesze, rowerowe i przejażdżki konne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej: http://moszna.info/

PS

Co roku w maju w zamku odbywają się festiwale muzyczne pn. „Święto Kwitnących Azalii” – na temat festiwalu czytaj: http://www.polaneis.pl/wydarzenia-i-kalendarz-impreez/item/2731-muzyczne-swieto-kwitnacych-azalii-zamek-moszna

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy