Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 21.10.2014r.

Zabite zwierzęta "promują" Spałę

Rozkładówka gazety COS się dzieje.  Rozkładówka gazety COS się dzieje.

Kilka dni temu byłam w Tomaszowie Mazowieckim. Między innymi zwiedziłam Groty Nadgórzyckie, warte zresztą zobaczenia. W kasie poprosiłam o kilka folderów dotyczących tego miejsca. Wśród licznych reklamówek dostałam także lokalną gazetą "COS się dzieje” (format A-3, druk gazetowy). Jest to miesięcznik, który promuje głównie walory turystyczne Tomaszowa Mazowieckiego i okolicznych gmin. Na rozkładówce gazety  jest artykuł: XV Jubileuszowy Hubertus Spalski, a pod nim zdjęcie zabitych jeleni. Wokół zabitych zwierząt widoczny jest na zdjęciu tłum ciekawskich ludzi.  Na tej samej rozkładówce wójt gminy Inowłódz, na terenie której leży Spała, nie kryje zadowolenia z faktu, iż w Spale swoje ogólnopolskie święto mają myśliwi.  

Przyznam - dawno nie widziałam tak paskudnego zdjęcia. Zdjęcia, które w dodatku  przywołało mi niechcący w pamięci zdjęcia zabitych ludzi, wokół których również gromadzą się gapie (np. na wojnie). Takich zdjęć w mediach nie brakuje.

Na pierwszej stronie miesięcznika jest jeszcze taka informacja: "Do Spały zjeżdżają myśliwi i jeźdźcy, by przez dwa dni czcić św. Huberta. Głównym wydarzeniem soboty - pierwszego dnia Spalskiego Hubertusa będzie Pokot - czyli uroczyste podsumowanie polowania".  

Jak podaje Słownik Języka Polskiego, pokot to  obrzęd zakończenia polowania, podczas którego składany jest raport o przebiegu polowania, ubitej zwierzynie (ułożonej pokotem) oraz ogłasza się, kto został królem polowania.

Czyli znowu wszyscy będą się gapić na zabite dla przyjemności myśliwych zwierzęta.  Dziękuję bardzo za takie „atrakcje". Wolę oglądać żywe zwierzęta. Takie, jakie chociażby niedawno w Zwierzyńcu Bałtowskim (safari) w Bałtowie. Przecudnym kompleksie sportowo-turystycznym położonym niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego.  

Przez najbliższy czas szerokim łukiem będę omijać Spałę, miejscowość, w której atrakcją jest  zabijanie zwierząt. A pokot ma przyciągnąć turystów.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy