Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 10.11.2014r.

Krzemionki – turystyczno-archeologiczna perełka Polski

Krzemionki - sala wystawowa. Krzemionki - sala wystawowa.

Pradziejowe kopalnie krzemienia w Krzemionkach (8 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego) to jeden z najwspanialszych zabytków archeologicznych w Europie. Na obszarze ponad 78 ha zlokalizowanych jest tu ok. 4.000 kopalń pochodzących z późnego neolitu i wczesnego okresu brązu (3.900 - 1.600 p.n.e.). Pomimo upływu tysięcy lat ten wyjątkowy i rozległy obiekt przetrwał do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. 

Główną atrakcją Krzemionek jest trasa turystyczna prezentująca oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze i zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5.000 lat. Przy trasie turystycznej znajduje się rekonstrukcja pradziejowej osady neolitycznej. Składają się na nią zabudowania mieszkalne i gospodarcze,  jakie były użytkowane w młodszej epoce kamienia.

Trasę turystyczną można zwiedzać przez cały rok, normalny bilet wstępu kosztuje  18 zł w sezonie i 12 zł poza sezonem (sezon turystyczny trwa od kwietnia do października). Analogicznie,  za bilety ulgowe trzeba zapłacić 12 i 8 zł. Dzieci do lat 6 zwiedzają muzeum za darmo.

W cenę biletów wliczona jest opłata za przewodnika. Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki" odbywa się tylko i wyłącznie w towarzystwie przewodnika.

Odkrycie geologa

Odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma pow. 78,5 ha, szerokość od 20 do 200 m i długość 4,5 km. Na jego obszarze znajduje się około 4 tysięcy kopalń, reprezentujących większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia. Największe i najbardziej skomplikowane kopalnie komorowe osiągały głębokość 9 m i kilkaset metrów kwadratowych powierzchni. Wysokość podziemnych wyrobisk mieści się w przedziale 55 a 120 cm. Wydobyciem krzemienia zajmowali sie wyspecjalizowani górnicy, posługujący się prostymi, kamiennymi i rogowymi narzędziami. Jednorazowo załogę stanowiło od kilku do kilkunastu osób zajmujących się drążeniem, transportem na powierzchnię i obróbką krzemienia. Wydobyty na powierzchnię surowiec trafiał do pracowni obróbki. Tam był dzielony na mniejsze fragmenty, z których formowano narzędzia (np. gładzone siekiery). 

Podobne kopalnie znajdowały się w rejonie Opatowa, Ożarowa, Gościeradowa i Ćmielowa.

Jak powstał krzemień pasiasty

Przed milionami lat, w okresie jurajskim na terenie dzisiejszej Opatowszczyzny falowało morze, które oblewało wystające góry zbudowane ze starych skał, zwanych dzisiaj Górami Świętokrzyskimi. W morzu, przy brzegu, w okolicach dzisiejszej Ożarowszczyzny żyły gąbki. Niektóre w swym składzie miały szkielet krzemionkowy, złożony z drobnych igiełek nazywanymi  "spikulami". Kiedy gąbka obumarła, jej szkielet rozpuszczała słona woda morska. Taka miękka masa krzemionkowa wytrącała się z roztworu i układała się wokół ziarenka pisaku, kawałka muszli czy innych stałych ciał. Z biegiem czasu tworzyła się buła zwana konkrecją. Ale żeby jeszcze bardziej skomplikować to zjawisko należy dodać, że poszczególne warstwy, które otaczały jądro (np. ziarnko piasku) układały się przemiennie z dwóch rodzajów krzemionki. Jedna warstwa to krzemionka bezpostaciowa zwana chalcedonem, a druga to krzemionka uwodniona, czyli opal. A cały ten proces odbywał się w mule wapiennym (powstającym z obumarłych organizmów), który tworzył na krzemiennej powierzchni białą korę.

Kiedy morze wyschło, to z wapiennych żyjątek utworzyła się potężna warstwa białej skały, w której zostały ukryte buły krzemienne.

Krzemień sprawił, iż człowiek starożytny porzucił wędrowny tryb życia i zajął się rolnictwem. Narzędzia zaczął bowiem wytwarzać właśnie z krzemienia.

W pobliżu warto zobaczyć:

1. Iłżę (Iłża – miasto o ciekawej historii)

2. Nietulisko (Walcownia w Nietulisku Dużym - pamiątka po Staszicu)

3. Wąchock (Z wizytą w Wąchocku, byłej stolicy Polski)

4. Święty Krzyż (Po stu latach Święty Krzyż ponownie z wieżą)

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy