Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 14.09.2013r.

Romantyczny park w Arkadii k. Nieborowa

Arkadia. Park romantyczny - Łazienki. Arkadia. Park romantyczny - Łazienki.

Podążając samochodem trasą nr 70 Skierniewice – Łowicz czy rowerem  (niebieski Książęcy szlak rowerowy: Łowicz – Nieborów) dotrzemy do jednej z większych atrakcji regionu łódzkiego  -  romantycznego parku w Arkadii.

Miejsca wyjątkowego, z niespotykanymi dziełami architektonicznymi i krajobrazowymi.

 

Świątynia Diany. Zejście nad staw.

Śladami tajemniczego ogrodu

Historia Arkadii – jednego z najpiękniejszych polskich parków w stylu angielskim sięga 1778 roku.  Powstaniu sentymentalnych założeń i budowli ogrodowych przyświecała idea wypoczynku i zadumy.  Świątynia Diany - kwadratowa sala główna z parą kolumn korynckich i wystawą.

W Arkadii znajdziemy wszystko to, co typowe dla filozofii Oświecenia nawołującej do życia w zgodzie z naturą i kultywowania przeszłości.

Świątynia Diany. Sala główna - plafon autorstwa J.P. Norblina: Jutrzenka wyprowadzająca rumaki Apollina.To prawdziwa skarbnica skrywająca dzieje z życia (także tragiczne) jego założycielki – księżnej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej, żony M. H. Radziwiłła ówczesnego właściciela dóbr nieborowskich i pałacu w Nieborowie.

Cudny park

Od wejścia zachwycają wypielęgnowane alejki z różnymi gatunkami drzew.

Dywany trawników, tafla stawu, do którego wpada ciągnąca się przez park rzeczka Skierniewka.

Tu i ówdzie wystają rzeźby, kolumny, pozostałości po dawnych budowlach o zadziwiających formach  architektonicznych – od antycznych po wiejskie.

W ich cieniu, nad stawem wznosi się pierwszy, najbardziej charakterystyczny obiekt -  Świątynia Diany. Wystarczy na nią spojrzeć, by poczuć wyjątkowość budynku, który wieńczy cytat z sonetu Petrarki: Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce.

W Świątyni Diany, księżna Radziwiłłowa gromadziła pamiątki z przeszłości, miała też - jak mi powiedziano - swój gabinet. W głównej sali budynku zwraca uwagę plafon ozdobiony malowidłem autorstwa Jana Piotra Norblina „Jutrzenka”. Dzisiaj we wnętrzach Świątyni można oglądać rzeźby i dekoracje architektoniczne pochodzące z antycznej Grecji i Rzymu oraz ekspozycję sarkofagów i urn.

Do  miejsc, których w parku przegapić się nie da, należą też: Dom Murgrabiego, Łuk Grecki, Łazienki, studnia, Domek Gotycki, kapliczka, Akwedukt, obeliski w Cyrku Rzymskim czy nakrywa sarkofagu, która, jak pisze Tomasz Kopalski na stronie Pak romantyczny w Arkadii – Przechadzka po Arkadii:  Dawniej stanowiła element nie istniejącego dziś Grobowca Złudzeń ustawionego na tzw. Polach Elizejskich na drugim brzegu rzeki. W nim spoczywały prochy trzech zmarłych córek księżnej - Krystyny, Róży i Anieli.

Świątynia Diany. Gabinet Etruski z kominkiem.

Świątynia Diany. Sufit z polichromią o motywach antycznych i gotyckich w Gabinecie Etruskim.

Spokój i nostalgia

Park w Arkadii uchodzący za jeden z bardziej urokliwych parków w Polsce zachęca do odwiedzin nie tylko, jako do ciekawego miejsca historycznego. Tutaj warto wybrać się  także po chwilę wytchnienia od zabieganego świata. Wszechobecna cisza, nostalgiczny nastrój sprzyjają - jak przed laty księżnej Radziwiłłowej -  wypoczynkowi i zadumie. 

  

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy