Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 26.01.2013r.

Solanka i lody w Ciechocinku, woj. kujawsko - pomorskie

Ciechocinek - centrum uzdrowiska. Ciechocinek - centrum uzdrowiska.

W latach 1824-1859 w Ciechocinku powstały potężne konstrukcje drewniane – tężnie, służące do odparowywania wody z solanki, którą pompuje się do dziś ze źródeł solankowych. Solankę wtłaczaną na górę tych monstrualnych budowli czerpie się ze źródła w centrum uzdrowiska, nad którym powstała słynna fontanna „Grzybek”.

 Nowoczesna infrastruktura uzdrowiska - miejsce do wspinaczki na linach

 

Tak narodziła się uzdrowiskowa turystyka ciechocińska. Powstawały kolejno Zakład Zdrojowy, wille, pensjonaty, sanatoria, urządzono parki, skwery, obiekty użyteczności publicznej, doskonalono infrastrukturę.

Tężnia - największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solankiFontanna Grzybek pełni rolę przemysłową i leczniczą Co rusz kurort przechodzi metamorfozy, zmieniając na plus swoje oblicze. Walorami leczniczymi przyciąga nie tylko kuracjuszy i wczasowiczów. Stwarza też możliwości do weekendowych pobytów. Wychodzi naprzeciw zwolennikom zarówno aktywnego wypoczynku , jak i spokojnego spędzania czasu, różnym grupom wiekowym, całym rodzinom. W obrębie tężni, które ustawione są w kształcie podkowy powstała sieć rekreacyjnych miejsc. Tutaj proponuje się wiele atrakcji: park z letnią sceną, szerokie alejki z gustownymi latarniami i wygodnymi ławkami, uzupełnieniem których w lecie są kaskady wodne, kort tenisowy, miejsce do wspinaczki na linach i na ściankach.

 

 ciech16

Zimą tężnie są nieczynne, jednak w powietrzu czuć jest jod. Wytworzony mikroklimat działa terapeutycznie i leczniczo na organizmy także i o tej porze.

Skwapliwie wykorzystują to kuracjusze, poddając się działaniu inhalatorium podczas łagodnego spaceru lub pokonując trasy wokół tężni z kijkami nordic walking.

 

Jedna z tablic w Klinice Pod Tężniami propagująca chodzenie z kijkami

  Zimowa marszruta w rehabilitacyjnej atmosferze ma jeszcze jeden walor: poprawia się metabolizm. Przychodzi wtedy  ochota na coś wykwintnego, najlepiej słodkiego, a dla rozgrzania się na - co nieco czegoś mocniejszego.

  W obrębie tężni o taką przyjemność nie jest trudno. Przy ulicy (jakżeby inaczej) Tężniowej, na gorącą kawę i słodki deser można wpaść do kawiarni Willa Nowa.

Pucharek cherry w kawiarni Willa Nowa

Potężn(iow)y pucharek

Ja stawiam przede wszystkim na lody, bo wiadomo – mniej tuczą od ciastek. Proponowany przez kawiarnię pucharek cherry: 3 gałki lodów, likier wiśniowy 30 ml, wiśnie, śmietana, polewa, posypka pozwolił zaspokoić mój apetyt na coś słodkiego, a zarazem mocniejszego w jednym. Bardzo to dobre wszystko.  Dla większych łasuchów takich propozycji było Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniamiwięcej, np. pucharek włoski z 4. gałkami lodów, orzechami włoskimi, śmietaną, polewą i posypką. Dla smakoszy szeroki wybór kaw od cafe latte po espresso.

 

Warta wizyty

Kawiarnia Willa Nowa mieści się na parterze budynku, w którym są jeszcze restauracja i hotel. Lokal stanowi jedna, niezbyt duża sala. Właściciele zadbali jednak o przestronność za sprawą panoramicznych okien. Gustowne wnętrze w tonacji beżów i brązów. Wygodne tapicerowane kanapy oddzielają drewniane miniparawany. Moją uwagę przykuł oryginalny kwietnik na rzeźbionej w drewnie nodze. Przyjemne miejsce. Miła atmosfera i szybka obsługa.

  Coś fajnego dla wszystkich, którzy chcą czegoś więcej niż napić się kawy. Tutaj można rozkoszować się widokiem parku, przyjemnie spędzić czas po aktywnym dniu czy romantycznym spacerze pośród tężni. Dobre desery, dobre napoje, spokój, gościnność. Jednym słowem – wypoczynek dla ciała i ducha.

 

Kawiarnia Willa Nowa na liście rankingowej restauracji w Polsce otrzymuje notę: 7,5.

 

Willa Nowa: hotel, restauracja i kawiarniaRestauracja Willa Nowa w Ciechocinku       

 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy