Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 06.04.2017r.

Centrum Rzeźby Polskiej w dawnym majątku Józefa Brandta - Orońsko k. Radomia

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Orońsko to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie szydłowieckim, w gminie Orońsko, przy drodze krajowej nr 7. Główną atrakcją turystyczną Orońska jest posiadłość i pałacyk należące niegdyś do Józefa Brandta, polskiego malarza szkoły monachijskiej.

Pałacyk ten nadal jest związany ze sztuką - w jego dawnych zabudowaniach gospodarczych mieści się Centrum Rzeźby Polskiej.

Centrum jest narodową instytucją kultury, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje obszar XIX-wiecznego założenia parkowo-dworskiego z Pałacem Józefa Brandta, kaplicą, oranżerią, budynkami gospodarczymi i malowniczym 13-hektarowym parkiem.

Początki tradycji rzeźbiarskich sięgają lat 60. XX wieku, kiedy zaczął funkcjonować Ośrodek Pracy Twórczej Rzeźbiarzy. Obecnie obok działalności warsztatowej CRP realizuje zadania: wystawiennicze, kolekcjonerskie, edukacyjne, dokumentacyjne, wydawnicze oraz promocyjne.

1o

Pałac Józefa Brandta

Budynek powstał w drugiej połowie XIX wieku na wzór neorenesansowej willi włoskiej. Wiele przesłanek wskazuje, że autorem projektu mógł być włoski architekt Franciszek Maria Lanci. Jego budowę rozpoczęły Amelia Christiani, wdowa po Franciszku Ksawerym Christianim, oraz ich córka Amelia Pruszakowa. Do parterowego korpusu głównego dobudowano stopniowo: kolejne ryzality, piętro i wieże. Obecnie w części Pałacu znajduje się ekspozycja XIX-wiecznych wnętrz dworskich.

2o

3o

4o

5o

6o

8o

9o

10o

11o

12o

13o

Galeria „Oranżeria”

Wybudowana w latach 70. XIX wieku. Pierwotnie przeznaczona na uprawę egzotycznych roślin ozdobnych, w czasach Józefa Brandta wykorzystywana również jako pracownia malarska. Niszczejący budynek rozebrano po II wojnie światowej. Decyzja o odbudowie zapadła dopiero w latach 1986-1987, po przejęciu majątku przez CRP. Rekonstrukcję oparto na częściowo zachowanym zarysie fundamentów i XIX-wiecznym rysunku Alfreda Schouppe.

14o

15o

16o

Galeria „Kaplica”

Wzniesiona w stylu neoklasycznym według projektu właściciela majątku Franciszka Ksawerego Christianiego jest najstarszym murowanym budynkiem w obrębie zespołu dworskiego. Ukończona w 1841 roku ma plan prostokąta z czterokolumnowym portykiem z symboliczną dekoracją o treściach religijnych. Wewnątrz zachowane elementy wystroju - ołtarz, kropielnica, fragmenty polichromii Alfreda Schouppe, liczne epitafia i tablice pamiątkowe.

17o

18o

Muzeum rzeźby współczesnej

Jedyna nowoczesna galeria sztuki wkomponowana w przestrzeń zabytkowego zespołu dworskiego. Wzniesiona w latach 1989-1992 wg projektu architekta Wojciecha Gęsiaka z przeznaczeniem na cele wystawiennicze i magazyny dla kolekcji rzeźby współczesnej. We wnętrzu przestrzenie ekspozycyjne z największą Galerią „Główną” o powierzchni 675 m2 z oryginalnymi ceglanymi ścianami oraz żelbetowym stropem wspartym na czterech potężnych filarach.

19o

20o

21o

22o

Galeria „Wozownia”

Wzniesiona w 1905 roku przez Józefa Brandta. Na pierwotną funkcję budynku wskazują podwójne, drewniane wrota umożliwiające wprowadzanie i wyprowadzanie powozów. W gmachu mieściły się także warsztat i kuchnia. Po remontach i modernizacji w pierwszej połowie lat 80. XX wieku środkową część dawnej wozowni przeznaczono na stałą galerię rzeźby. Pozostałą powierzchnię zajmują pomieszczenia administracyjne i techniczne.

23o

24o

Dom Rzeźbiarza

W budynku mieszczą się: Cafe Art, stołówka, hotel.

25o

26o

27o

28o

Park

29o

30o

31o

32o

33o

34o

35o

36o

37o

38o

39o

40o

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy