Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 07.05.2017r.

Muzeum Jagiellonki. Najnowocześniejsze w Płocku

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku.

Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie otrzymał w 1237 roku. W średniowieczu miasto było jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku - faktyczną stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej bazyliki katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek gotycki wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, obecnie urzędują w nim biskupi (którzy w Płocku są nieprzerwanie od 1075 roku).

Współczesny Płock to nie tylko zabytki i nowoczesność, ale także  muzea, które pozytywnie zaskakują (Muzeum Mazowieckie, Diecezjalne, Małachowianka, Regionalne Muzeum Poczty, Jagiellonka). Odwiedziłam wszystkie, i jestem pod ich wrażeniem. Aby poznać ich bogatą ofertę, potrzeba kilku dni. 

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku to drugie, po Małachowiance najstarsze liceum w Płocku. Różnica czasowa jest jednak tak znaczna, że można przyjąć, że Małachowianka (powstała w 1180 roku) to edukacyjna prapraprababcia Jagiellonki (1905 r.).   

1j  

Powstanie Jagiellonki związane było ściśle z wydarzeniami, które miały miejsce w Królestwie Polskim oraz z tymi, które toczyły się na arenie międzynarodowej na początku XX wieku. Skutkiem bezpośrednim strajków i protestów była uchwała władz rosyjskich wydana 10 czerwca 1905 roku, która zezwalała na zakładanie prywatnych szkół z językiem polskim jako językiem wykładowym zamiast dotychczasowego języka rosyjskiego. W 1905 w Płocku powołano koło Polskiej Macierzy Szkolnej, które w 1906 założyło gimnazjum z językiem polskim jako wykładowym.

4j

5j

6j

Pierwsza inauguracja roku szkolnego odbyła się 4 września 1906 w wynajętym gmachu przy ulicy Królewieckiej w Płocku. Organizatorem i pierwszym dyrektorem szkoły był Józef Szczepański (ojciec pisarki Marii Kuncewiczowej). Inauguracja roku szkolnego 1913/1914 odbyła się już w nowo wybudowanym gmachu szkoły, który służy jej do dzisiaj.

2j

3j

Jesienią 2015 roku w dawnej szatni uroczyście otwarto muzeum szkolne. Inwestycja kosztowała ponad 600 tys. zł, a dofinansowanie unijne wyniosło 85 procent. Na otwarciu obecny był prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który uczył się w Jagiellonce, a później pracował w niej jako nauczyciel języka polskiego.

7j

Pomieszczenia byłej szatni wyposażone zostały w klimatyzację, dzięki której zapewnione są odpowiednie warunki do przechowywania zbiorów. Wilgotność powietrza i temperatura spełniają normy przewidziane dla archiwów i muzeów, co jak przekonywał mnie oprowadzający - czyni muzeum najnowocześniejszym w Płocku.

8j

Podczas zwiedzania zostałam zapewniona, iż pełne utożsamianie przedwojennej szkoły z endecją, jak powszechnie się przyjmuje, nie jest prawdą. Interesująca jest historia związana z archiwami szkolnymi. W przeciwieństwie do archiwów Małachowianki, które prawie w całości zostały zniszczone podczas II wojny światowej, te w Jagiellonce przetrwały prawie nienaruszone. A stało się tak dzięki... Kopernikowi, którego wizerunek do dzisiaj jest widoczny na froncie szkoły. 

9j

10j

Po wybuchu wojny Mikołaj Kopernik stał się bowiem patronem szkoły, a że Niemcy uważają go za swojego, to archiwów takiej szkoły zniszczyć nie zamierzali. Tak przynajmniej przedtawił mi to sympatyczny oprowadzający. 

11j

12j

Muzeum gromadzi dokumenty głównie związane z historią szkoły. Bezcenne są dzienniki szkolne, które jednak ze względu na obowiązujące prawo, zostały przekazane do archiwum centralnego. Szkoła wierzy jednak, że w przyszłości powrócą na „stare śmieci” i będą magnesem przyciągającym zwiedzających.   

13j

14j

15j

16j

17j

18j

19j

20j

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Regionalne Muzeum Poczty

- „Muzeum secesji” w Muzeum Mazowieckim

- Spichlerz – oddz. Muzeum Mazowieckiego

- Muzeum w „Małachowiance”

Muzeum Diecezjalne

- Pomnik Bolesława III Krzywoustego na Starym Mieście

- Płockie molo

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji w hotelu Tumskim

- Restauracji Starzyński

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy