Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 30.03.2014r.

Tajemnicze schrony w Konewce i Jeleniu – woj. łódzkie

Konewka. Schron kolejowy z czasów II wojny światowej. Konewka. Schron kolejowy z czasów II wojny światowej.

 W okolicach Spały i Tomaszowa Mazowieckiego znajdują się dwa - spośród czterech w Polsce - obiekty, które miały ochronić pociągi sztabowe przed bombardowaniem.

Schrony kolejowe wybudowali w latach 1940-1941 Niemcy podczas budowy stanowisk dowodzenia na środkowym odcinku frontu wojny. Budowle otrzymały kryptonim „Anlage Mitte”. 

Konewka. Tablica informacyjna na terenie kompleksu schronów.

Pociągi pod żelbetonem

Konewka. Schron - widok ściany zewnętrznej.Obiekty w spalskich lasach miały charakter bliźniaczych kompleksów betonowych schronów. I jak można przeczytać w informatorze „Konewka – Jeleń, Niemieckie stanowisko dowodzenia dla pociągów sztabowych z II wojny światowej”: Budowle te różnią się jedynie kształtem; schron w Konewce jest prosty (ma długość ok. 385 m), w Jeleniu ma zaś kształt łuku (jego długość to 355 m). W pobliżu usytuowano schrony zaplecza technicznego mieszczące agregaty prądotwórcze, kotłownie, filtry i wentylatory tłoczące, podziemnymi kanałami, do schronu kolejowego ogrzane i oczyszczone powietrze. Inne obiekty mieściły hydrofornie i stacje uzdatniania wody, studnie i transformatory. Każdy z kompleksów posiadał własną sieć wodno-kanalizacyjną.”  I choć budowę kompleksów zakończono w 1941 r., to: nie wykorzystano ich jako stanowisk dowodzenia w czasie ataku na Związek Radziecki. Hitler i jego dowódcy kierowali bowiem rozwojem sytuacji na froncie wschodnim ze schronów w „Wilczym Szańcu” koło Kętrzyna i kwater rozmieszczonych w okolicznych mazurskich lasach. Konewka. Fragment zewnętrznej ściany schronu.Do schronu w Konewce sporadycznie wjeżdżały pociągi, czemu towarzyszyły szczególne środki ostrożności. W późniejszym okresie wojny Niemcy wykorzystywali schron w Konewce jako magazyn amunicji, w Jeleniu była filia zakładów Daimler-Benz remontujących silniki lotnicze. Do dziś krążą opowieści o tajemniczych podziemiach schronów, gdzie powstawały tajne bronie, benzyna syntetyczna czy też rakiety V-2”.

Prawie jak w jaskini

Wojennej tajemnicy schronów do dziś nie udało się ostatecznie wyjaśnić.  „Obecnie  prowadzone są  prace poszukiwawczo – badawcze zmierzające do wyjaśnienia wojennych tajemnic obiektów. Przekazy i dotychczasowa penetracja obiektów wskazuje bowiem na możliwość istnienia podziemnych kondygnacji lub rozbudowanej sieci instalacji technicznych” - można przeczytać we wspomnianym informatorze.

Konewka. Wnętrze schronu.Ukryte w lesie budowle stały się za to atrakcją turystyczną.

 W Konewce zwiedzającym udostępniono trasę Turystyczną „Bunkier w Konewce”. W oświetlonym schronie znajdują się ekspozycje militariów i wystawy tematyczne związane z historią II wojny światowej. Na zewnątrz jest parking, miejsca odpoczynku i na biwak, szlak spacerowy. Konewka. Kanał pod zdemontowanymi torami w schronie kolejowym.

W miesiącach zimowych część podziemna schronu jest noclegowiskiem nietoperzy. Wtedy niższa kondygnacja, będąca domem dla tych ssaków jest zakrywana i niedostępna dla odwiedzających. 

 

Zapuszczony gigant

O ile w schronie w Konewce stworzono warunki do zwiedzania, to ten w Jeleniu znajduje się w opłakanym stanie.

Aby do niego dotrzeć, od głównej drogi,  z jednej strony – w ślad za zielonym szlakiem pieszym –trzeba pokonać wąską ścieżkę przez gąszcz leśnych krzewów, z drugiej strony dostać się można już bardziej wygodnym odcinkiem asfaltu.

Teren wokół schronu jest  niezagospodarowany. Popadające w ruinę budynki  dawnego zaplecza technicznego, zaniedbany plac, brak miejsca do odpoczynku.  

Konewka. Korytarz techniczny w schronie kolejowym.Mimo że na zewnątrz schron nie nosi widocznych oznak niszczenia, to jego wewnętrzny labirynt prowadzi w ciemną czeluść. Szokuje widokiem coraz większej dewastacji: zaśmiecony, z pomalowanymi i odrapanymi ścianami.

Opuszczonej budowli nie warto jednak skreślać z turystycznej mapy. Bowiem obiekt skrzętnie ukrywany przez Niemców, może i teraz wprawić w zdumienie, zaimponować wielkością. Konewka. Makieta schronu w Jeleniu.

I jeśli komuś znudziły się „zwykłe” atrakcje, to schowane w spalskich lasach gigantyczne schrony kolejowe, do wnętrza których mogły wjeżdżać całe pociągi sztabowe, na każdym zrobią wrażenie. 

 

Zdjęcia schronu kolejowego w Jeleniu:

Jeleń. Schron kolejowy - ściana boczna zewnętrzna.

 

    
Jeleń. Wnętrze schronu kolejowego.Jeleń. Schron kolejowy z zewnątrz.Jeleń. Budynki techniczne obok schronu kolejowego.
Jeleń. Wejście do schronu kolejowego.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy