Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 12 sierpień 2013 19:52

Zdrojowisko Mazowsza - Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna. Tężnia solankowa w parku zdrojowym. Konstancin-Jeziorna. Tężnia solankowa w parku zdrojowym.

Park zdrojowy, XX-wieczna tężnia solankowa, urocze wille i pensjonaty, wszechobecna zieleń i odrobina muzyki w amfiteatrze to przepis na udane popołudnie. Konstancin oferuje to wszystko. A dodatkowo ma dla aktywnych turystów jeszcze jedną atrakcję: szerokie aleje ze ścieżkami rowerowo-pieszymi.

Perły uzdrowiska

Powietrze i walory zdrowotne Konstancina doceniono już przed wojną. Powstały sanatoria, w których i dzisiaj leczy się choroby układów oddechowego, krążenia i  nerwowego. Rehabilitację przechodzą kuracjusze z problemami narządu ruchu.

Leczenie wspomaga leżąca na skraju parku nieduża (obwód 40 m, wysokość 6 m) tężnia. Swoim wyglądem przypomina tort, wokół którego w sezonie (zimą tężnia jest nieczynna) gromadzą się kuracjusze i odwiedzający uzdrowisko goście. Unoszącą się w powietrzu mgłę solankową wchłaniają rozlokowani na ławeczkach i trawie na jej obrzeżu, a także w środku. Po rowerowej przejażdżce chwila relaksu w otoczeniu konstancińkiej solanki.Aby odbyć inhalację bezpośrednio przy grzybku rozpylającym kropelki solanki, trzeba się dostać na wewnętrzny plac tężni za opłatą (10 zł/osoba).  

Sercem uzdrowiska jest park zdrojowy. Urządzony na przełomie XIX i XX wieku miał charakter angielskiego ogrodu. Od niedawna zyskał nowe oblicze. Ma teraz nowoczesną architekturę i urządzenia wplecione w pejzaż starego parku. Powodzeniem wśród odwiedzających cieszą się liczne ławeczki ulokowane wzdłuż spacerowych traktów, przyjemne skwerki i zaciszne miejsca wypoczynku. Estetyczne mostki nad przepływającymi przez park rzekami Jeziorki i Małej odwracają uwagę przybyszy od ich niezbyt czystej wody. Z parku korzystać  mogą też najmłodsi. Do ich dyspozycji oddano trzy place zabaw usytuowane w newralgicznych punktach parku.

Atrakcją konstancińskiego uzdrowiska jest kilkuletni amfiteatr. Prowadzi do niego boczna od głównego traktu spacerowego aleja, na początku której ustawiono kamienny zegar słoneczny. Kilka metrów za nim zobaczyć można głaz upamiętniający założyciela letniska hr. Witolda Skórzewskiego.

W sezonie amfiteatr gromadzi miłośników sztuki. W letnie dni odbywają się tutaj  m.in. koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, seanse filmowe.  

Zdrój od kuchni

Wszyscy uwielbiają takie miejsca. Można w nich zdrowo spędzić czas, zrelaksować się. Po aktywności zawsze z przyjemnością jest móc gdzieś usiąść i coś fajnego zjeść. Z tym na terenie parku, jak zauważyłam, jest krucho.  Wprawdzie działają, jak naliczyłam, trzy lokale gastronomiczne, to jednak brakowało mi kawiarni, kafejek, lodziarni. A jedyny punkt z lodami na rogu ulicy przy wejściu do parku odstraszył mnie tasiemcową kolejką.

Jedyne takie

W parku zdrojowym Konstancina widać nie tylko przechadzających się kuracjuszy. Z bliskości kurortu od stolicy czerpią korzyści także warszawiacy i odwiedzający ją turyści. 

Z racji swojego położenia, warto wstąpić do  jedynego uzdrowiska w woj. mazowieckim będąc tutaj choćby przejazdem.

 

W galerii zdjęcia ze spaceru po konstancinskim parku w letnie popołudnie.

 

Przeczytaj także:

Kulturalny Konstancin-Zdrój

Cafe A. Blikle – Konstancin-Jeziorna

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool