Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

niedziela, 30 listopad 2014 19:18

Leśny Park Niespodzianek - Ustroń, Beskid Śląski

Leśny Park Niespodzianek - stado muflonów. Leśny Park Niespodzianek - stado muflonów.

Odwiedzając  Leśny Park Niespodzianek, teoretycznie można oczekiwać jakiejś niespodzianki. Tym bardziej że w parku niektóre zwierzęta chodzą luzem, wśród zwiedzających. Z niespodzianki, to raczej liczyłam na zrobienie jakiegoś ciekawego, niepowtarzalnego zdjęcia. 

Ale tego, że spotkam namolnego i „brutalnego” muflona nie przewidziałam. W dodatku ten „brutalek” nie działał sam, tylko chyba w porozumieniu z drugim takim jak on. A było to tak. 

Wraz z biletem wstępu nabyłam opakowanie karmy dla zwierząt. Byłam bowiem zapewniona, że zwierzęta w parku  można karmić z ręki. Podczas zwiedzania pierwszym, jakie spotkałam była alpaka (trawożerny ssak, hodowany  na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000–4700 m n.p.m.). Owszem, alpaka jadła spokojnie z ręki. Później był jakiś młody daniel i inne alpaki. I nagle zjawił się on. To znaczy młody muflon. Podszedł do mnie i niespodziewanie - buch zębami w torebkę z pokarmem. Torebka się rozerwała i połowa pokarmu wylądowała na ziemi. Z takiej okazji skorzystały inne muflony. Ale nie on.

Patrzył na mnie, jak starałam się uratować pozostałą zawartość torebki i znowu - buch. No to  odwróciłam się do niego bokiem, a tu stoi inny muflon. Wtedy ten namolny mnie kopytkami w boczek. Niewiele myśląc cisnęłam pozostały pokarm na ziemię i krzyknęłam: „A masz, jedz. Tylko daj mi spokój!”. Niestety, nieopatrznie na zwiedzanie parku ubrałam się w jasną kurtkę.          

Jednak po kolei

Powstały w 2002r. Leśny Park Niespodzianek to niekonwencjonalny ogród zoologiczny. Zaskakuje swoją formą, pozwala na bezpośrednie obcowanie z dzikimi zwierzętami, przyrodą. Park zajmuje obszar 15 ha z dominującym drzewostanem bukowym. Oprócz muflonów, alpak i danieli, w parku żyją także (odgrodzone od zwiedzających): żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki, jenoty.

Największą atrakcją parku są sokolarnia i sowiarnia. O wyznaczonych godzinach w sokolarni odbywają są pokazy lotów ptaków drapieżnych, w czasie których, w zupełnie swobodnym locie oglądać je można nad głowami zwiedzających. Ja podziwiałam w akcji bielika amerykańskiego. Herbowego ptaka Stanów Zjednoczonych, który obecnie występuje tylko na Alasce i w części północno-zachodnich Stanów. Bielik amerykański odżywia się głównie rybami. Nie gardzi także innymi ptakami oraz małymi ssakami. Ten, którego loty obserwowałam zrobił sobie kiedyś  tygodniową wycieczkę po okolicy. Głodny odnalazł się w okolicach Cieszyna. Od tamtej pory już nie ucieka.

- „Chyba nie nacieszył się zbytnio wolnością i bezwzględnymi prawami dzikiej przyrody” - stwierdził w rozmowie ze mną sokolnik.

Obecnie na terenie sokolarni przebywa około 30 ptaków. Są wśród nich gatunki rodzime, jak np.: kania ruda, kania czarna, myszołów, jastrząb, orzeł przedni czy raróg. Z innych ptaków są m.in.  wspomniane bieliki amerykańskie oraz sokół indyjski czy jedyna w naszym kraju aguja - z Ameryki Południowej.

Pokazy lotów ptaków drapieżnych odbywają się: od kwietnia do końca października w godzinach: 11:00, 14:00 i 16:00; od listopada do końca marca w godzinach: 11:00 i 14:00.

Natomiast w sowiarni, pokazy lotów odbywają się: od kwietnia do końca października w godzinach: 12:00 i 15:00; od listopada do końca marca o godzinie 12:00.

Podczas tych pokazów można się przekonać, iż chociaż sowy to ptaki nocne, to również świetnie radzą sobie z lataniem w dzień.

Co jeszcze?

Park to edukacja i rekreacja. Przy jednej ze ścieżek zainstalowane zostały plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, a na jej końcu znajduje się Centrum Przyrodniczo - Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. Dla najmłodszych, w Alei Bajkowej w specjalnych domkach czekają  postacie z ulubionych bajek, m.in.: Bolek i Lolek, Pszczółka Maja z przyjacielem Guciem, kot w butach. Jest także plac zabaw  z trampoliną, huśtawkami i karuzelą oraz suchym basenem.

Park czynny jest codziennie: od 1 kwietnia do 31 października w godz. od 9:00 do 18:00; od 1 listopada do 31 marca w godz. od 10:00 do 16:00. Za normalny bilet trzeba zapłacić 16 zł, a za ulgowy 13 zł.

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Wielką Czantorię i jej atrakcje

Pałac w Rajczy

Pijalnię uzdrowiskową - kawiarenkę w Goczałkowicach-Zdroju

 

W pobliżu można zjeść w:

Restauracji Sielanka

Karczmie Wrzos

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool