Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 14.02.2018r.

Muzeum Stara Chałupa w Milówce (Beskid Żywiecki). Przykład kurnej chaty

Muzeum Stara Chałupa - Milówka. Muzeum Stara Chałupa - Milówka.

Milówka to wieś leżąca w Beskidzie Żywieckim nad rzeką Sołą, w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, siedziba gminy Milówka. Została założona na przełomie  XVI i XVII wieku przez ówczesnych właścicieli Żywiecczyzny, rodzinę Komorowskich. W czasach rozwoju gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej należała do folwarku Węgierska Górka.

W drugiej połowie XIX wieku Milówka stała się centralną osadą w południowej części regionu i nabrała charakteru małomiasteczkowego. Jednak zasadnicza zabudowa wsi to były pojedyncze drewniane domy. Jeden z takich domów zachował się do dzisiaj.  W 1988 r. po dokonaniu gruntownej renowacji budynku, otwarto w nim muzeum. Od 1991 r. Stara Chałupa jest własnością gminy Milówka, a zarządzającym jest Gminny Ośrodek Kultury, który organizuje tu spotkania miłośników tradycji i folkloru. Obiekt wpisany został do rejestru zabytków w 1981 r., leży na Szlaku Architektury Drewnianej. 

 

chałupa

Od karczmy do muzeum

Stara Chałupa pochodzi z 1739 r. Budowniczym był Piotr Gorel, który w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego wymieniony jest jako karczmarz milowiecki. Prawdopodobnie w tym okresie chałupa pełniła funkcję wiejskiej karczmy. W 1760 r. cały majątek kupił Sebastian Caputa - urzędnik folwarku w Węgierskiej Górce, który dokonał gruntownej renowacji budynku. Następnie jego syn Jan przekazał majątek swojemu siostrzeńcowi Marcinowi Kąkolowi. Ostatnimi właścicielami chałupy byli Ludwik i Ludwika Kąkol. Ich córka Maria Cupek wraz z rodziną zamieszkiwała budynek do 1971 r., po czym przeszedł on we władanie Muzeum w Żywcu.

Chałupa zbudowana jest z długich, drewnianych bali połączonych na obłap i rybi ogon, osadzonych na kamiennej podmurówce. Nakrywa ją dwuspadowy dach pokryty gontem z półdaszkami w ścianach szczytowych. Jest przykładem kurnej chaty, czyli domu bez komina, bez przewodów dymowych. Palenisko (ognisko) w takiej chacie znajdowało się najczęściej w środkowej części, a dym uchodził poprzez otwór w centralnym, najwyższym punkcie dachu.

Wystrój chałupy wraz z układem pomieszczeń i sprzętów pokazuje styl życia oraz hierarchię wartości jej mieszkańców. W najważniejszym pomieszczeniu, oprócz pieca z wysmukłym dużym okapem nad paleniskiem, który wyprowadzał dym na strych, po jego przekątnej stronie umieszczony jest stół spełniający dawniej rolę ołtarzyka domowego.

chałupa2

chałupa3

chałupa4

chałupa5

chałupa6

chałupa7

chałupa8

chałupa9

chałupa10

chałupa11

Drugi dom chłopski

Od 2010 r. w sąsiedztwie Starej Chałupy znajduje się inny budynek drewniany, przeniesiony z Przyłękowa. Mieści się w nim m.in. ekspozycja poświęcona Józefowi Szczotce – milowickiemu sabale, góralowi i gaździe, a także nauczycielowi, miłośnikowi i twórcy folkloru góralskiego Żywiecczyzny. Jest też kącik z pamiątkami do kupna.

chałupa12

chałupa13

chałupa14

chałupa15

chałupa16

Chata pasterska

Na placu między budynkami ustawiono mały amfiteatr przypominający bacówkę. Na jego scenie zgromadzono rzeźby dłuta regionalnych artystów, w tym Tadeusza Ruckiego – właściciela Galerii Sztuki Regionalnej „Chata na Szańcach” w Koniakowie.

 amfiteatr

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablicy informacyjnej.

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Pałac Habsburgów (wcześniej Lubomirskich) w Rajczy

- Geo-Park Glinka

- Skansen i Izbę Regionalną Gronicek w Glince

- Ujsoły i górę Muńcuł

- Największą koniakowską koronkę na świecie w Koniakowie

- Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

- Muzeum Browaru w Żywcu

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy