Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 25.09.2018r.

Neogotycki kościół oraz dzwonnica w Kryłowie (Lubelszczyzna)

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Kryłów. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Kryłów.

Kryłów to dawne miasto, obecnie wieś położona w województwie lubelskim nad rzeką Bug, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Mircze. Prawa miejskie Kryłów posiadał w latach 1523 - 1869. Od 1867 do 1954 był siedzibą gminy, następnie do roku 1973 gromady. Był też centrum składającej się z miasta i okolicznych wsi, Włości Kryłowskiej, którą rozparcelowano w latach 1929 - 1931. W latach 1593 -1612 działało tu słynne Gimnazjum Kalwińskie, uczelnia wyższa o wysokiej renomie. Historia Kryłowa wiąże się nierozerwalnie z zamkiem, który już od ponad 500 lat stoi na naturalnej wyspie - dawniej, jako graniczna stanica, chronił Polskę od najazdów ze wschodu.

2k

Początki osadnictwa sięgają tu X wieku, gdzie na wyspie istniał gród, który był zapewne jednym z grodów czerwieńskich. Kryłów najludniejszy był na początku XX wieku, mieszkało w nim około 3142 ludzi (Polaków, Żydów i Ukraińców). I wojna światowa zatrzymała szybki rozwój miasta. Przed II wojną światową liczył 2500 mieszkańców, w roku 1943 - 1500 osób, a po wojnie jedynie 300, w drugiej połowie XX wieku Kryłów liczył najwięcej 600 mieszkańców. Obecnie 350, a Kryłów-Kolonia 200.

1k

Kościół, dzwonnica i plebania

Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony został w latach 1859-1860, w stylu neogotyckim. Jego fundatorką była Aniela z Rzewuskich Chrząnowska, dziedziczka dóbr kryłowskich. Świątynia jest murowana z cegły, otynkowana, trójnawowa. Od frontu znajduje się wysoka wieża. Kościół ogrodzony jest murem i bramą z trzema kapliczkami oraz usytuowaną w lewym narożu murowaną dzwonnicą. Dzwonnica została wzniesiona w 1860 roku. Jest dwukondygnacyjna na rzucie wydłużonego prostokąta, kryta dachem dwuspadowym.

4k

3k

 

 

Tuż za murem otaczającym kościół znajduje się plebania o charakterze dworkowym, z początku XX wieku.

5k

 

We wnętrzu kościoła są piękne witraże, sklepienie i organy kościelne wykonane w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Loretańskiej, przywieziony z Rzymu, za sprawą kardynała Michała Radziejowskiego, ówczesnego właściciela dóbr kryłowskich. Po obu stronach ołtarza umieszczono figury św. Piotra i św. Pawła. W prawym ołtarzu bocznym widnieje obraz św. Mikołaja. Prezbiterium oddziela balustrada. W kościele znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego z 1864 roku wykonana przez Józefa Zagórskiego, piękny krucyfiks z ołtarza głównego niegdyś istniejącego kościoła Reformatów (XVIII wiek) oraz relikwie świętych, które umieszczono w ołtarzu głównym kościoła.

6k

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Zamek

Wiszącą kładkę nad starorzeczem Bugu

- Kryłów i rzekę Bug

- Cudowne źródełko przy figurze świętego Mikołaja na Wilczym Uroczysku (Kryłów-Kolonia)

- Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu 

 

 

W artykule wykorzystałam tekst z tablicy informacyjnej.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy