Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 

Utworzono: 21.03.2013r.

Nieborów – któż o nim nie słyszał?

Pałac w Nieborowie. Pałac w Nieborowie.

Siedziba gminy. Wieś założona w XVII w. na terenach wylesionych (stąd "nie-borów"), nad nieistniejącą dziś rzeczką, przy starej drodze łączącej jeszcze za czasów piastowskich Poznań i Gniezno z Łowiczem, Bolimowem i Warszawą. Założycielem wsi miał być - jak głoszą podania - niejaki Niebor. W 1314 r. wzniesiono tam pierwszy kościół (rozebrany w 1884r.).

Na początku XVI w. wybudowano we wsi gotycko-renesansowy dwór z cegły, który przetrwał niemal dwa stulecia jako własność rodu Nieborowskich. Pod koniec XVII w. dobra nieborowskie kupił Prymas Polski, kardynał Michał Stefan Radziejowski, który na miejscu starego dworu wystawił pałac barokowy według projektu holenderskiego architekta Tylmana z Gameren. Pałac przechodził różne koleje losu. Sprzedawany, odsprzedawany, zastawiany, rozbudowywany, to znów zaniedbywany, przeżywał chwile świetności i upadku. Ostatniej przebudowy dokonał w latach 1921/1929 ostatni dziedzic Nieborowa, Janusz Radziwiłł, czyniąc zeń ekskluzywną rezydencję, w której często gościli dyplomaci i znani artyści. W 1995r. pałac, otaczający go park i ogród weszły do zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie. W pałacu urządzono muzeum wnętrz; znajdują się w nim m.in.: antyczne rzeźby (słynna Nieborowska Niobe), cenne meble, zbiór portretów polskich, biblioteka, kolekcje rycin i rysunków, zbiory kartograficzne. Przypałacowy ogród w stylu francuskim (jeden z najpiękniejszych w Polsce) ze strzyżonymi szpalerami, wielką aleją lipową, stanowiącą oś widokową, i rabatami kwiatowymi oraz miniaturowymi labiryntami z bukszpanu cechują symetryczny układ i doskonałe proporcje. Podziwiać w nim można m.in.: 4 Baby - połowieckie rzeźby kultowe z X w., pochodzący z Krymu XVIII-wieczny słup cmentarny z napisami arabskimi i greckimi. Kanał w kształcie litery "L", z trzema basenami i tarasowymi skarpami oraz duży staw oddzielają ogród od parku krajobrazowego, utrzymanego w stylu angielskim, w którym, w czasach świetności urządzony był zwierzyniec dla jeleni, danieli, saren i bażantów. W północno-wschodniej części ogrodu znajduje się oranżeria. Założona w 1881r. przez Michała Piotra Radziwiłła manufaktura majoliki, korzystająca z miejscowych pokładów wysokowartościowej glinki, wytwarzała przez kilkanaście lat znane "fajanse nieborowskie". Dziś tradycje rękodzielnicze podtrzymuje pracownia wytwarzająca repliki, ceramikę użytkową i ozdoby, znajdująca się w budynku byłej manufaktury. Tam też można obejrzeć zbiory majoliki dawnej. Nieborów jest jedną z nielicznych w Polsce rezydencji magnackich, która zachowała się z niemal kompletnym wyposażeniem wnętrz, utrzymanych w stylu baroku, rokoka i klasycyzmu. Poza funkcjami muzealnymi, zespół pałacowo-parkowy jest miejscem pracy artystów, służy także zjazdom, konferencjom i rozmaitym wystawom okresowym; pełni również rolę reprezentacyjną.

Muzeum i park otwarte są dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00 - 15.30; w okresie od 1.IV.do 30.IX. czynna jest kawiarnia i mała restauracja.

Wydanie książkowe przewodnika rowerowego po Puszczy Bolimowskiej z 2005r.

  Wykorzystane materiały pochodzą z broszury: „Ścieżka dydaktyczna Nieborów – Siwica – Arkadia”, Stanisław Pytliński -  wydanej staraniem: Dyrekcji Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Bolimowskiego Parku Krajobrazowego - Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z internetowego wydania przewodnika z serii Rodzinne trasy rowerowe przez puszcze, bory, lasy … PUSZCZA BOLIMOWSKA 2005. 

 

 

 

                                                             Zdjęcia w galerii: marzec 2013r.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy