Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

czwartek, 09 marzec 2017 16:57

Panorama Żyrardowa z 1899 roku w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Stała galeria prac Józefa Rapackiego

Willa Karola Dittricha jr. -  Muzeum Mazowsza Zachodniego. Willa Karola Dittricha jr. - Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Żyrardów to miasto w woj. mazowieckim, położone na zachód od Warszawy. Żyrardów to jedno z nielicznych miast w Europie, które może poszczycić się zachowanym niemal w całości zespołem poprzemysłowym i osadą fabryczną. Jest przykładem modelowego miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, zaprojektowanego i zrealizowanego z niebywałym rozmachem i precyzją na obszarze ponad 70 ha, które stanowi dzisiejsze centrum miasta. Żyrardów na przełomie XIX i XX wieku był miejscem współistnienia różnych kultur, wyznań i narodowości, stwarzających wielobarwny krajobraz przemysłowego miasta. Na początku XX wieku w gminie Żyrardów liczącej wówczas ok. 37 tys. mieszkańców zamieszkiwało ok. 10 tys. cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowili Niemcy, Żydzi, Czesi, a także Szkoci, Rosjanie, Szwajcarzy, Holendrzy i Włosi.

W Żyrardowie znajduje się kilkaset zabytków dokumentujących historię i rozwój miasta. Jednym z takich zabytków jest zbudowana w latach 1885 - 1890 rezydencja Karola Dittricha jr. (1853-1918), prezesa Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich „Hielle i Dittrich”. Willa spełniała istotną funkcję reprezentacyjną, tu podejmowano najznamienitszych gości, tu zapadały najważniejsze decyzje dotyczące fabryki. 

1z

Muzeum

Obiekt jest przykładem neorenesansowej miejskiej zabudowy reprezentacyjnej. Otacza go park krajobrazowy, zaprojektowany przez Karola Sparmana, znanego ogrodnika warszawskiego Ogrodu Botanicznego.

Od 1961 r. swoją siedzibę ma tu Muzeum Mazowsza Zachodniego. Początkowo było to Muzeum Historii Ruchu Robotniczego. 

2z

Niesamowita panorama

Unikatowym eksponatem muzeum jest panorama Żyrardowa z 1899 roku, wykonana na zamówienie właścicieli Zakładów Żyrardowskich na wystawę światową w Paryżu. Jest to akwarela o wymiarach 140 x 367 cm z widokiem osady fabrycznej namalowanej z lotu ptaka. Na panoramie widoczne są najmniejsze szczegóły: elewacje budynków, linia kolejowa, dorożki i piesi, wozy, żniwiarze na polach. Stan zabudowy osady fabrycznej z końca XIX wieku przetrwał do dziś niemal w niezmienionej formie.  

3z

Galeria Prac Józefa Rapackiego

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie od wielu lat gromadzi dzieła Józefa Rapackiego, który przez ponad 20 lat swojego życia mieszkał i tworzył w pobliskiej Olszance. Od 1997 roku część systematycznie powiększanej kolekcji prac artysty jest prezentowana na ekspozycji stałej, wśród nich znajdują się obrazy olejne, akwarele, pastele i grafiki. Najcenniejsze z nich to: Pejzaż z kaczeńcami z 1928 roku, Ścieżka w lesie z 1913 roku, Pejzaż jesienny z brzozami z 1923 roku, Nokturn - kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z 1918 roku i Wrzosowisko w lesie z 1928 roku. Na uwagę zasługują również dwa cykle litografii z albumów Z dawnej i niedawnej Warszawy oraz Pro memoria, Prusak w Polsce.

4z

Malarz brzóz i liliowych wrzosów

Józef Rapacki zwany „malarzem brzóz i liliowych wrzosów” - edukację malarska rozpoczął jako uczeń Wojciecha Gersona w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Kształcenie kontynuował w Krakowskiej Szkole Sztuki Pięknej u F. S. Cynka oraz w Monachium u Conrada Fehra. W 1900 r. na światowej wystawie w Paryżu został odznaczony dyplomem honorowym. Należał do grupy Pro Arte. Malował realistyczne pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i wnętrza, rysunki humorystyczne, karykatury, a także zajmował się grafiką i ilustratorstwem. Ten niezwykle utalentowany i wszechstronny artysta z powodów zdrowotnych osiedlił się w Olszance koło Puszczy Mariańskiej. Urzeczony tutejszym krajobrazem i klimatem, spędził większość swojego życia utrwalając piękno mazowieckiej wsi.

Twórczość Józefa Rapackiego prezentowana była na wystawach w Berlinie, Lwowie, Paryżu oraz na wielu wystawach w Warszawie, w tym w Zachęcie, gdzie również odbyła się w 1930 r. jego wystawa pośmiertna. Obecnie prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, które posiada najliczniejszą kolekcję dzieł Rapackiego i jedyną w Polsce stałą galerię jego prac.

Józef Rapacki (1871-1929)

1871- Józef Rapacki urodził się 19 marca 1871 roku w Warszawie w sławnej rodzinie aktorskiej. Był synem Wincentego i Józefiny Hoffmanów.

1885 - Rapacki rozpoczął naukę w warszawskiej Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona.

1887 - Wstąpił do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Studiował pod kierunkiem Floriana Cynka, Feliksa Szynalewskiego i Izydora Jabłońskiego.

1888 - Powrócił do Warszawy i ponownie podjął naukę u Wojciecha Gersona.

1889 - 1891 - Studia w Monachium pod kierunkiem Conrada Fehra. Malował w tym czasie głównie pejzaże m.in. Brzegi Izary, O świcie. Po ukończeniu studiów wrócił do Warszawy.

1894 - Zdobył srebrny medal za pejzaż Pierwszy śnieg na wystawie sztuki współczesnej we Lwowie.

1895 - Rapacki maluje cykl pejzaży przedstawiających wszystkie miesiące roku. 5z

1898 - Wyjechał do Włoch. Malował tam włoskie zabytki i ogrody. W tym czasie podjął współpracę jako ilustrator z pismami warszawskimi m.in. „Tygodnikiem Ilustrowanym”. Otrzymał I nagrodę w konkursie Józefa Kurjerowa za pastelowy tryptyk Dzień z życia robotnika.

1900 - Udział w wystawie powszechnej w Paryżu przyniósł Rapackiemu menton honorable.

1901 - Józef Rapacki zagrożony chorobą płuc przeniósł się do Krakowa, skąd w wyjeżdżał w góry. Odwiedzał Zakopane i Szczawnicę. Malował pejzaże podkrakowskie i tatrzańskie m.in. z okolic Szczawnicy, Droga do hal, Potok górski.

1903 - Powstał monumentalny obraz Wisła pod Bielanami.

1904 - Józef Rapacki korzystając ze stypendium na studia zagraniczne z zapisu Michała Tyszkiewicza odbył ponownie podróż do Włoch.

1906 - Malarz otrzymał wyróżnienie w konkursie wiedeńskiego Stowarzyszenia Grafików za litografię Wieża Mariacka.

1907 - Za radą zaprzyjaźnionego doktora Władysława Wróblewskiego osiedlił się wraz z żoną Gabrielą

z Popowskich w Olszance, małej wiosce położonej na skraju Puszczy Mariańskiej (między Żyrardowem i Skierniewicami). W kilka lat później zbudował tam własny dom.

1912 - Malował pejzaże różnymi technikami (olej, akwarela, pastel), m.in. Z mazowieckiej ziemi, Dookoła mojej siedziby. Powstał cykl ilustracji do powieści Wiktora Gomulickiego Malarja.

6z1915 - Powstała seria typów ulicznych wydanych w albumie Z dawnej i niedawnej Warszawy.

1915-18 - Rapacki wydał cykl litografii zebranych w albumie Pro memoria, Prusak w Polsce.

1919 - Wystawa prac Rapackiego zatytułowana Warszawa w księgarni Gebethnera i Wolffa.

1922 - Rapacki został członkiem grupy Pro Arte. Wraz z nią wystawiał swe prace w Zachęcie.

1924 - II nagroda za obraz Autoportret w ogrodzie oraz III nagroda za obraz Wschód księżyca na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych Lato w Polsce. W Salonie dorocznym odznaczony srebrnym medalem za Zimę.

1926 - Udział w wystawie grafików polskich w Zamościu; wystawa indywidualna w Zachęcie.

1927 - Na wystawie w Zachęcie przyznano Józefowi Rapackiemu dyplom honorowy za całą działalność artystyczną.

1929 - Józef Rapacki zmarł 31 stycznia 1929 roku w Olszance. Pochowany został na wiejskim cmentarzu w Puszczy Mariańskiej.

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych w muzeum.

 Przeczytaj także:

- Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie przywita cię niezwykłymi muralami

- W budynku dawnej kręgielni ciekawa wystawa o Żyrardowie. Oprowadzenie po niej to „marzenie zwiedzającego”

- Resursa fabryczna w mieście, które przez ponad 150 lat było europejską potęgą przemysłu włókienniczego

W Żyrardowie można zjeść w:

- Restauracji „Szpularnia”

- Piwnicy u Tkaczy

- Restauracji Marrakesh

- Restauracji Tropka

- Kawiarni Cafanca

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool