Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 30 maj 2016 19:16

Park miejski w Zgierzu (Łódzkie). Atrakcją jest między innymi park linowy

Park miejski w Zgierzu - park linowy. Park miejski w Zgierzu - park linowy.

Park odwiedziłam w ostatnią sobotę i zaskoczyła mnie liczba osób korzystających z parku linowego, który istnieje już 7 lat. Przeważali młodzi ludzie z dziećmi. Urządzenia sportowe i rekreacyjne (tory linowe) posiadają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa.

Jednak nie dałam się namówić na skorzystanie z tej atrakcji. Wolę jogę, pływanie czy rower.

12

Zgierz to miasto położone na północ od Łodzi, w powiecie zgierskim, nad rzeką Bzurą. Najważniejszą datą w historii miasta jest 30 marca 1821 roku. Wtedy bowiem zawarto Umowę Zgierską między komisarzem wojewódzkim Wydziału Administracyjnego Komisji Województwa Mazowieckiego a sukiennikami w sprawie ich osiedlenia się i założenia zakładów fabrycznych. Pomysłodawcą umowy był między innymi Rajmund Rembieliński, wizjoner, który zdawał sobie sprawę w potęgi przemysłu. Umowa w 44. punktach głównych i 6. szczegółowych regulowała sprawy osadnictwa przemysłowego i zapewniała imigrantom liczne przywileje. Służyła za wzór dla innych miast i osad rządowych przy formułowaniu szczegółowych warunków osadnictwa.

Dzięki Umowie Zgierskiej Zgierz stał się centralnym ośrodkiem produkcji i handlu w Królestwie Polskim. Osada fabryczna stanowiła nową dzielnicę Zgierza - nazwaną Nowym Miastem.

Dzisiaj po dawnej świetności miasta niewiele zostało. Jednak na szczęście postanowiono uratować od zniszczenia pozostałe domy tkaczy. Powstał między innymi Park Kulturowy „Miasto Tkaczy”. Park znajduje się na terenie obejmującym zabytkową zabudowę i układ przestrzenny miasta. Zajmuje fragment zachowanego układu szachownicowego o regularnym podziale na równej wielkości parcele, gdzie w latach 20. XIX w. wydzielono działki przeznaczone pod budowę domów dla sukienników.   

7

Trochę historii

Ogród Publiczny Spacerowy w Zgierzu powstał w 1826 roku. Prace regulacyjne przy parku prowadził ogrodnik Jan Orzechowski. Pierwotnie Ogród był podzielony na dwie części: spacerową oraz widokową.

Część spacerowa, znajdująca się między ulicami Łęczycką i Piątkowską, ukształtowana była na wzór francuskich ogrodów z klombami i szpalerami. W 1827 roku w tej części wybudowano altanę z kopułą wspartą na kolumnach.

Część widokowa parku, wzorowana na ogrodach angielskich, zajmowała powierzchnię od ulicy Piątkowskiej do stawu. Park obsadzono krzewami ozdobnymi i owocowymi oraz drzewami. Publiczny Ogród Spacerowy otoczony był barierami z bramami, które pomalowane były na „kolor narodowy” (biało-czerwony), a także na zielony i stalowy.

W 2014 roku rozpoczęła się modernizacja parku: „Rewitalizacja Parku Miejskiego w Zgierzu - Centrum Rekreacji Rodzinnej” (prace już zakończono).

Przez park przepływa rzeka Bzura, która swój początek bierze niedaleko parku. 

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

13

14

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Park Kulturowy Miasto Tkaczy i Muzeum Miejsca

Muzeum Miasta Zgierza

Dom rękodzielniczy - Centrum Konserwacji Drewna 

- Krytą pływalnię z 1929 roku 

Kościół farny św. Katarzyny Aleksandryjskiej

 

W pobliżu można zjeść w:

Barze „Myśliwskim” 

Restauracji Dzika Kaczka

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool