Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 15.01.2018r.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa oraz gotycki kościół. Piaseczno k. Warszawy

Kolejka wąskotorowa - Piaseczno. Kolejka wąskotorowa - Piaseczno.

Piaseczno to miasto położone 17 km na południe od centrum Warszawy, wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej. Bliskość stolicy zdecydowała - z jednej strony o rozwoju budownictwa mieszkaniowego, a z drugiej – o zlokalizowaniu tu siedzib wielu zagranicznych firm. Piaseczno nie jest szczególnie bogate w zabytki czy atrakcje turystyczne. Np. jedyne muzeum jest teraz zamknięte, gdyż dotychczasowy zabytkowy budynek, w którym była siedziba placówki został rozebrany do zera (trwa remont).

Jedną z atrakcji jest niewątpliwie Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, uruchomiona w 1898r. W 1994 roku kolejka została wpisana do rejestru zabytków.

k1

Operatorem kolejki jest Piaseczyńsko - Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, założone w 1998 roku. Przejazdy koleją odbywają w sezonie w niedziele, w godzinach 11:00 – 16:00 (poza sezonem np. w sylwestra) na trasie Piaseczno – Tarczyn – Piaseczno. Trasa ma długość 28 km, z postojem na piknik w miejscowości Runów.

k2

k3

k4

k5

k6

k7

k8

Gotycki kościół św. Anny

To najstarszy kościół w Piasecznie, który ufundował w XIV w. książę Siemowit III. Prawie 100 lat później - w 1458 r. parafię ponownie erygowała księżna Anna, matka księcia Bolesława IV. Nadała parafii grunty i ufundowała drewniany kościół. Kres tej świątyni przyniósł pożar, który wybuchł w 1526 r., w tym samym, gdy ziemie księstwa zostały włączone do Polski. Nowy murowany kościół rozpoczęto budować dopiero w połowie XVI w.

k9

Jednonawowa świątynia była kilkakrotnie niszczona, odbudowywana i remontowana. W elewacji wschodniej znajduje się nisza z późnobarokową rzeźbą św. Jana Nepomucena. Bryła budowli wsparta jest okrągłymi szkarpami. W latach 60. XX w. przeprowadzono „gotycyzację” świątyni, a w pobliżu ołtarza głównego, na północnej i wschodniej ścianie prezbiterium odkryto fragmenty polichromii z 1555 r. Przedstawiają one sceny z Ewangelii.

Piaseczno zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, który nadali mu książęta, lokując miasto (książę Janusz Starszy w 1429 r.), a także tradycję jarmarków, które rozpoczął przywilej księżnej Anny - matki ostatnich książąt mazowieckich, wydany w 1513 r.

k13

Od 2004 r. w mieście organizowany jest Jarmark Piaseczyński - coroczna, odbywająca się we wrześniu impreza plenerowa, której celem jest przybliżenie klimatu dawnych jarmarków, kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła.

Niestety w dniu, w którym odwiedziłam Piaseczno świątynia była zamknięta. Mogłam jedynie zobaczyć mur otaczający kościół z wbudowanymi tablicami epitafijnymi i poległych oraz zamordowanych mieszkańców Piaseczna podczas II wojny światowej, a także na przykościelnym placu bożonarodzeniową szopkę.

k10

k11

Na zdjęciach:

- Ratusz

- Rynek

- Centrum Kultury

- Urząd Miasta

- Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa

- Park Miejski

k12

k14

k26

k15

k16

k17

k18

k19

k20

k21

k22

k23

k24

k25

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Pałac w Radziejowicach

Minimuzeum żab w historycznym dworze w Żabiej Woli

- Willę Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim

- Izby pamięci zespołu „Mazowsze” w pałacu karolińskim w Otrębusach

Kościół - ogród w… mieście - ogrodzie. Podkowa Leśna

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku k. Podkowy Leśnej

Zabytkowy Park Potulickich w Pruszkowie

 

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji Szara Eminencja x Piaseczno

 

 

W artykule wykorzystałam tekst z tablicy informacyjnej.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy