Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 27 marzec 2017 12:00

Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze (Mazowsze). Nordic Walking Park „Przysucha”

Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze. Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze.

Przysucha to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, 40 km na zachód od Radomia. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 12. W Przysusze urodził się Oskar Kolberg (etnograf, folklorysta i kompozytor).

Z autobiografii Oskara Kolberga [1871]:

„Urodziłem się w miasteczku Przysusze w r. 1815 [1814] na rynku polskim - bo są tam trzy rynki polski, żydowski i niemiecki”.

kol

Trzy lata temu w Przysusze powstał atrakcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny z aquaparkiem i kręgielnią w rolach głównych.

3

4

W niedalekiej odległości od miasta znajduje się zalew Topornia.

1

2

Przysucha ma także ciekawą ofertę dla miłośników nordic walking.  W 2014 roku zostały zakończone prace nad powstaniem Nordic Walking Parku „Przysucha”. Jest to jeden z 6. tego typu parków, które zostały wytyczone na terenie działania Stowarzyszenia Razem dla Radomki.  

5

Dla spacerowiczów, biegaczy oraz rowerzystów

Na obszarze Nordic Walking Park „Przysucha” zostały stworzone trzy trasy różniące się stopniem trudności. Wszystkie trzy trasy poprowadzone zostały wśród pięknych lasów Nadleśnictwa Przysucha znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy administracyjnej miasta. Nadleśnictwo Przysucha gospodaruje na powierzchni przeszło 12 tys. ha, obejmując swym zasięgiem obszary trzech województw:  mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, poprzecinanej licznymi naturalnymi i sztucznymi ciekami wodnymi, Nadleśnictwo Przysucha oferuje niezwykle ciekawe miejsca do rekreacji i wypoczynku.

Trasa pierwsza - zielona (długość 6 km, szacunkowy czas przejścia 60 minut) rozpoczyna się przy obiektach sportowych Orlik 2012 w Przysusze. W tym miejscu zlokalizowana jest tablica, na której znajdują się ćwiczenia przydatne do wykonania rozgrzewki. Rozpoczynając marsz trasą zieloną wchodzimy na ulicę Targową i po przejściu kilkuset metrów mijamy siedzibę Nadleśnictwa Przysucha. Dalej nowo wyremontowaną przez Nadleśnictwo drogą asfaltową wchodzimy do lasu. Po dojściu do parkingu leśnego poruszamy się dalej tą drogą i po kilku minutach dochodzimy do obiektu turystycznego „Skałki” wyposażonego w stoły, ławki oraz miejsce na ognisko. Obiekt ten jest w istocie 15-metrową ścianą zbudowaną z piaskowca. Miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Od tego punktu zielony szlak biegnie w całości leśnymi ścieżkami i drogami, pokrywając się ze ścieżką przyrodniczą „Rawicz” utworzoną w 2004 roku przez Nadleśnictwo Przysucha. Tablice usytuowane na ścieżce prezentują bogactwo przyrody, ciekawostki z życia lasu oraz informacje dotyczące przeszłości historycznej tego regionu. Po pokonaniu kilku kilometrów przez las, wychodzimy znów na ulicę Targową i wracamy do Orlika  kończąc tam naszą wędrówkę. Stopień trudności tej trasy oceniony został na łatwy, dlatego też w głównej mierze jest ona przeznaczona dla początkujących.

Trasa druga - czerwona (o długości 10,8 km i szacowanym czasie przejścia 120 minut) jest skierowana zarówno dla początkujących piechurów, jak również dla tych bardziej zaawansowanych. Początek trasy pokrywa się częściowo z trasą zieloną. W tym wariancie mijamy po lewej stronie obiekt turystyczny „Skałki” i ruszamy dalej zgodnie z oznaczeniami trasy znajdującymi się w terenie. Trasa w znacznej swej części poprowadzona została drogą asfaltową, maszerując wzdłuż której docieramy do najwyższego punktu na trasie, leśnej wieży obserwacyjnej znajdującej się na wysokości 350 m n.p.m., i po przejściu  dodatkowych 400. metrów docieramy do tablicy ćwiczeń oraz punktu pomiaru tętna. Po skontrolowaniu tętna i przeprowadzeniu kilku ćwiczeń skręcamy w lewo. W tym momencie trasy czerwona i czarna rozdzielają się. Maszerując gruntową drogą po kilkuset metrach docieramy do punktu, w którym trasa czerwona znów pokrywa się z trasą czarną. Od tego miejsca rozpoczyna się powrót w kierunku Przysuchy. Na tym odcinku trasa pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną „Rawicz”, na której usytuowane są liczne tablice informacyjne. Historia okolicznych lasów to także historia przemysłu metalurgicznego, który rozwijał się na tych terenach w XVIII i XIX w . Pozostałościami po tej działalności stanowią liczne, rozsiane w terenie i widoczne z trasy przemarszu „pagórki” znane jako „rudne doły”. Obiekty te pełniły w przeszłości funkcje szybów górniczych. W trakcie dalszego marszu mijamy między innymi przystanek 18. ścieżki dydaktycznej - Gajówkę „Rawicz”.  Znajdowała się tam stara drewniana gajówka, która w czasie II wojny światowej została spalona przez niemieckich  żołnierzy. Zniszczenie gajówki było następstwem tragicznych wydarzeń z 1943 roku, kiedy to 12. kwaterujących w niej partyzantów zginęło z rąk niemieckich żandarmów. Wydarzenie to zostało upamiętnione poprzez ustawienie w 1993 roku tablicy pamiątkowej. Kierując się w stronę miasta mijamy m. in. jeszcze śródleśne bagienko oraz pamiątkowy krzyż po nieistniejącej już wsi. Z lasu wychodzimy nieco poniżej poziomu parkingu leśnego i idąc asfaltem w dół docieramy do punktu początkowego przy Orliku 2012.

Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Przysucha” została w terenie oznaczona kolorem czarnym. Jej długość wynosi 14,7 km, szacowany czas przejścia zajmuje około 180 minut. Trasa, podobnie jak dwie poprzednie, zaczyna się przy obiektach sportowych Orlik 2012. Maszerując zgodnie z oznaczeniami trasy w kierunku południowym, po pokonaniu odcinka 6,4 km skręcamy w lewo. Pokonując trasę czarną mijamy nieczynną kopalnię gliny „Zapniów” i  następnie ponownie skręcamy w lewo. Po pokonaniu kolejnych kilkuset metrów trasa czarna łączy się z trasą czerwoną i po chwili wchodzimy na ścieżkę dydaktyczną „Rawicz”. Podążając trasą czarną mijamy Grodzką Górę. Wzniesienie to według przeprowadzonych badań w VII w n. e. było prawdopodobnym miejscem lokalizacji sanktuarium solarnego (szczegółowe informacje zostały umieszczone na specjalnie przygotowanej tablicy). Idąc w kierunku obiektu „Skałki” dochodzimy do zwornika wszystkich trzech tras – drogi asfaltowej, którą poruszając się w dół dojdziemy do punktu startowego. Trasa czarna przeznaczona jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej. Nordic Walking Park „Przysucha” cieszy się coraz większą popularnością, liczba osób korzystających z wyznaczonych tras stale wzrasta. Jeszcze przed wytyczeniem opisanych pętli, miejsce to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem spacerowiczów, biegaczy oraz rowerzystów, nie tylko z samej Przysuchy ale i z miejscowości oddalonych nawet o 50 km. Czyste powietrze, spokój, przepiękna sceneria przysuskich lasów, bogactwo gatunków roślin i zwierząt, infrastruktura turystyczna i rekreacyjna – wszystko to sprawia, że Nadleśnictwo Przysucha jest miejscem idealnym do wypoczynku.

W artykule wykorzystałam informacje ze strony Nadleśnictwa Przysucha.

Przysucha w obiektywie

6

8

9

11

10

W pobliżu warto zwiedzić:

-  Muzeum im. Oskara Kolberga

W pobliżu można zjeść w:

 - Pysznym Jadle

- Restauracji w Dworze Zbożenna koło Przysuchy

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool