Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

niedziela, 14 maj 2017 18:48

Regionalne Muzeum Poczty w Płocku powstało w rocznicę wprowadzenia do obiegu pierwszego znaczka pocztowego

Regionalne Muzeum Poczty - Płock. Regionalne Muzeum Poczty - Płock.

Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie otrzymał w 1237 roku. W średniowieczu miasto było jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku - faktyczną stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej bazyliki katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek gotycki wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, obecnie urzędują w nim biskupi (którzy w Płocku są nieprzerwanie od 1075 roku).

Współczesny Płock to nie tylko zabytki i nowoczesność, ale także  muzea, które pozytywnie zaskakują (Muzeum Mazowieckie, Diecezjalne, Małachowianka, Regionalne Muzeum Poczty, Jagiellonka). Odwiedziłam wszystkie, i jestem pod ich wrażeniem. Aby poznać ich bogatą ofertę, potrzeba kilku dni.

6 maja 2016 roku w skromnych pomieszczeniach przy ulicy Pięknej 4b (niedaleko szkoły „Jagiellonki”) Paweł Mieszkowicz otworzył Regionalne Muzeum Poczty. Nie była to przypadkowa data, gdyż 6 maja 1840 roku wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek o nominale jednego pensa, przedstawiający podobiznę królowej Wiktorii, tzw. „Penny Black”.

1p

6p

Pan Paweł jest osobą znaną w Płocku, przez wiele lat był organizatorem kolekcjonerskiego Jarmarku Tumskiego. Na potrzeby jarmarku wydawał Express Tumski oraz zlecał bicie dukatów płockich, które były przez kilka jarmarkowych dni oficjalnym środkiem płatniczym w mieście.

2p

5p

Jak powiedział mi podczas zwiedzania muzeum, od kilku lat jego relacje z Miastem jednak bardzo się popsuły. Ma żal do władz miasta o „przejęcie” jarmarku oraz wycofanie się z obietnicy przekazania budynku na potrzeby muzeum poczty. Trzeba przyznać, że obecne pomieszczenia przy ulicy Pięknej pękają w szwach od pamiątek związanych z historią usług pocztowych w Polsce i na świecie (mapy pocztowe, znaczki, wagi pocztowe, zabytkowe telefony i telegrafy, plomby, unikatowe maszynki do czyszczenia stempli pocztowych itp.). A i tak to tylko część zbiorów. Właściciel muzeum sporo cierpkich uwag miał także co do obecnej Poczty Polskiej. Wg niego, w obecnym kształcie organizacyjnym nieuchronnie zmierza ona ku upadkowi.

- Wzorem działania poczty była Poczta Królestwa Polskiego. Nawet za czasów komunistycznych nie zmieniono formy organizacyjnej tej poczty. Dopiero w ostatnich latach wszystko pozmieniano na gorsze - dodał Mieszkowicz. 

7p

8p

Listy były już w Egipcie

Najstarszy znany list pochodzi z Egiptu, gdzie już około 2400 roku p.n.e. pomiędzy głównymi ośrodkami władzy, działał sprawnie zorganizowany system łączności „pocztowej” w pełni zaspokajający potrzeby panujących.

Wraz z rozwojem usług pocztowych, nieustannie dążono do normalizacji opłat i usprawnienia obiegu przesyłek. Opłatę, tzw. „porto”, za dostarczony list uiszczał przeważnie odbiorca. Opłatę „z góry”, tzw. „franco” stosowano bardzo rzadko. W 1837 r. w Wielkiej Brytanii, urzędnik pocztowy, Rowland Hill przedstawił projekt uiszczania opłat za przesyłki pocztowe „z góry” przy pomocy małych, zadrukowanych skrawków papieru, naklejanych na kopertę i unieważnianych stemplem pocztowym. Proponowany kawałek papieru został nazwany nalepką pocztową - „Post Office Label”.

W dniu 6 maja 1840 roku wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek o nominale jednego pensa, przedstawiający podobiznę królowej Wiktorii, tzw. „Penny Black”.

W ciągu następnych piętnastu lat wydrukowano w Wielkiej Brytanii 7 miliardów znaczków, a każdy z nich stanowi dziś wielką wartość kolekcjonerską. Wynalazek Rowlanda Hilla w 1849r. wprowadzili Francuzi, a już w następnym roku 17 kolejnych państw, w tym Austria i Prusy. Tak więc na części ziem polskich będących pod zaborami pierwsze znaczki pojawiły się w 1850 roku.

W drugiej połowie XIX wieku, uiszczanie opłaty pocztowej przy pomocy znaczków było już bardzo powszechne.

W tym czasie na terenie Cesarstwa Rosji (10 grudnia 1857 roku) wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek pocztowy o nominale 10 kopiejek. Ze względu na opóźnienie w dostarczeniu maszyny do perforacji (dziurkowania) arkuszy znaczków, znaczek ten występuje jako tzw. „cięty”, czyli bez ząbków. Następne znaczki oddzielane były już przy pomocy perforacji. W Królestwie Polskim, będącym częścią imperium rosyjskiego, znaczki te znane są przesyłek z lat 1858-1860. Funkcjonowały one również w guberni płockiej.

13p

14p

Poczta w Królestwie Polskim

Od początku istnienia Królestwa Polskiego utworzonego na Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku Poczta Polska posiadała dość dużą autonomię. W 1851 roku Dyrekcja Poczt Królestwa Polskiego została podporządkowana Głównemu Zarządowi Pocztowemu Cesarstwa Rosji w St. Petersburgu i przemianowano ją na XIII Okręg Pocztowy. W następstwie częściowej odwilży politycznej, za rządów namiestnika Królestwa, Michaiła Gorczakowa (w latach 1855-1861) Zarząd Okręgu Pocztowego Królestwa Polskiego przeszedł pod bezpośrednie zwierzchnictwo Rady Adrninistracyjnej odzyskując dużą autonomię i swobodę działania.

Dla podkreślenia odrębności państwowości polskiej powstał pomysł wydania własnych całostek i znaczków pocztowych.

Bardzo ważnym elementem tego przedsięwzięcia było opublikowane w Cyrkularzu Zarządu Pocztowego Królestwa Polskiego nr 13 z dnia 2/14 grudnia 1859 roku zarządzenie - wraz z wprowadzeniem polskiego znaczka z dniem 1 stycznia 1860 roku, wycofano z obiegu znaczki rosyjskie, w terminie do 1 kwietnia tego roku.

10p

11p

15p

16p

26p

27p

150 lat płockiego telegrafu (1860-2010)

18 października 1860 roku w Płocku uruchomiona została stacja telegraficzna. Stacje takie były uruchamiane głównie wzdłuż linii kolejowych, ale Płock jako stolica guberni, również został włączony do sieci telegraficznej Królestwa Polskiego, a przez to uzyskał możliwość szybkiego połączenia z całym światem.

17p

18p

19p

Blankiety telegramów pisane były ręcznie, składane podobnie jak listy i zaklejane znaczkami do telegramów. Prezentowany telegram jest drugim telegramem wysłanym z płockiej stacji (na stronie adresowej jest numer nadawczy „2”), a zaadresowany jest do rabina i bożnicy w Płocku. W treści podano: „W Płocku dnia 18/30 października 1860 wskutek odezwy Naczelnika Stacji Telegraficznej Płockiej z dnia dzisiejszego Nr.2 zawiadamia interesowane Osoby, że z dniem dzisiejszym Stacyja tutejsza Telegraficzna rozpoczęła być czynną i depesze tak w Cesarstwo jak i zagranicę przyjmować będzie”.

W krótkim czasie realizowano również telegraficzne przekazy pieniężne.

20p

21p

22p

23p

24p

25p

28p

9p

29p

 

W pobliżu warto zobaczyć:

-  Muzeum Jagiellonki

- „Muzeum secesji” w Muzeum Mazowieckim

- Spichlerz – oddz. Muzeum Mazowieckiego

- Muzeum w „Małachowiance”

Muzeum Diecezjalne

- Pomnik Bolesława III Krzywoustego na Starym Mieście

- Płockie molo

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji w hotelu Tumskim

- Restauracji Starzyński

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych w muzeum.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool