Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 05.03.2014r.

Romański kościółek w Inowłodzu, woj. łódzkie. Aktualizacja fotograficzna 2019 r.

Romański kościółek św. Idziego - Inowłódz. Romański kościółek św. Idziego - Inowłódz.

Inowłódz to dawne miasto, obecnie wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz, nad rzeką Pilicą. Pierwszą lokację miejską Inowłódz otrzymał przed 1370 rokiem, utracił około 1550 roku. Ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce w 1618 roku, a ich definitywne utracenie w 1870 roku.

W połowie XIII wieku Inowłódz zaliczał się do grona większych ośrodków osadniczych dorzecza środkowej Pilicy. Dysponując przeprawą przez Pilicę, poborem cła, karczmami i targowiskiem był przygotowany do obsługi ruchu handlowego. Dużą rolę w gospodarce miasta odgrywało przetwórstwo zbożowe oraz warzenie piwa. W poł. XIV wieku Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie i nakazał kupcom podróżującym z Torunia do Krakowa i dalej na Węgry, aby wybierali szlak prowadzący przez Inowłódz. Fakt ten dodatkowo podniósł rangę miasta, dzięki czemu Inowłódz stał się ważnym punktem na mapie Królestwa Polskiego. To był najpomyślniejszy okres w dziejach miejscowości. Oprócz dochodów płynących z zarządzania dobrami królewskimi i opłat celnych, dochodziły również korzyści z eksploatacji rzeki i wycinania Puszczy Pilickiej.

Parafia inowłodzka musi być tak dawna jak dawnym jest kościół św. Idziego w Inowłodzu, a więc powstać musiała około roku 1080. Choć wyraźnych dowodów na to nie ma, to jednak stąd, że w chwili wybudowania kościoła św. Idziego istniały już dwie wsie w okolicy grodu inowłodzkiego, przypuszczać należy, że obie te wioski należały do kościoła parafialnego w Inowłodzu. 

1iKościół św. Idziego znajduje się na terenie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Skarpa Jurajska” (o pow. 0,3 ha), utworzonego w 2001 roku. Ochroną objęto ciepłolubną murawę kserotermiczną o południowej ekspozycji.

Świątynia jest jedną z wielu na terenie Polski ufundowaną przez księcia Władysława Hermana. Od chwili wystawienia w mieście, w roku 1520 nowego kościoła „miejskiego”, kościół św. Idziego powoli pustoszał i zamieniał się w ruinę.

skarpa z kosc

Więcej na temat historii parafii:  Parafia Inowłódz, kościół „miejski” pod wezwaniem św. Michała Archanioła (woj. łódzkie)

W 1790 roku restaurację kościoła przeprowadziła starościna inowłodzka – Moszczyńska. W 1793 roku (II rozbiór Polski) z rozkazu Kamery Piotrkowskiej, żołnierze pruscy zamienili świątynię na magazyn zbożowy. Dopiero w roku 1911 miejscowi proboszcze zajęli się odbudową kościoła. I wojna światowa przerwała te prace. Powtórnie do nich przystąpiono w roku 1923. W roku 1936 ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki nakazał przeprowadzić gruntowną rekonstrukcję kościoła. 1 stycznia 1938 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie świątyni. W roku 1951 zostały usunięte ostatnie zniszczenia spowodowane II wojną światową.

2i

Przy południowej ścianie, schowana pod rozłożystym drzewem, stoi księga. Na jej drewnianych kartach można przeczytać: „Kościół pw. św. Idziego, jak głosi legenda powstał w podzięce za narodziny księcia Bolesława Krzywoustego przyszłego króla Polski ufundowany około 1100 roku przez Władysława Hermana. O cudownych narodzinach księcia Bolesława dzięki modlitwom św. Idziego pisał w kronikach Gall Anonim”.

posag

Na niewielkim okrągłym placu wyłożonym żółtym kamieniem, znajduje się rzeźba przedstawiająca stojące, przytulone do siebie dwie postacie - mężczyzny i chłopca: księcia Władysława Hermana i księcia Bolesława III Krzywoustego.

Przeczytaj także: Majestatyczny pomnik Bolesława III Krzywoustego. Za jego czasów Płock (woj. mazowieckie) był stolicą Polski. Kościół farny oraz ratusz

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Tratwę Windugę na plaży nadpilickiej

- Zamek Kazimierza Wielkiego

- Romański kościółek

W Spale:

- Ciekawe zabytki

Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich

W Konewce i Jeleniu:

- Tajemnicze schrony

W Smardzewicach:

- Ośrodek Hodowli Żubrów

W Anielinie:

- Szaniec majora Hubala

W Tomaszówku:

- Panteon Opiekunów Łowiectwa

W Wincentowie:

- Miniskansen „Niebowo”

W Opocznie:

- Zamek z czasów Kazimierza Wielkiego – Muzeum Regionalne

W Drzewicy:

Ruiny zamku

- Skwer im. Drzewickich Olimpijczyków i tor do uprawiania kajakarstwa górskiego

W Przedborzu:

- Muzeum Ludowe

W Starej Wsi:

- Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo

W Tomaszowie Mazowieckim:

- Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Skansen Rzeki Pilicy

- Arenę Lodową

- Podziemną Trasę Turystyczną "Groty Nagórzyckie"

W Białaczowie:

- Pałac

 

W pobliżu można zjeść

W Spale w:

- Restauracji hotelu Prezydent

- Karczmie Spalskiej

- Restauracji hotelu Mościcki

- Stołówce COS

- Restauracji „Pod Żubrem”

- Restauracji Rezydencja Spalska

- Zajeździe Spalskim

- Kawiarni Carska Wieża

W Tomaszowie Mazowieckim w:

- Restauracji Advena

- Restauracji Mazowiecka hotelu Mazowiecki

We Fryszerce w:

- Smażalni ryb w starym młynie

W Opocznie w:

- Musique Cafe

- Chacie Opoczyńskiej

W Przedborzu w:

- Restauracji Parkowa

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablicy informacyjnej i gminy.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy