Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 22.04.2015r.

Skałki Piekło oraz źródlana woda na ...nalewki

Rezerwat przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”. Rezerwat przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”.

Niedaleko Stąporkowa (woj. świętokrzyskie) jest miejsce trochę niezwykłe. Poznanie go może być wspaniałym pomysłem na spędzenie aktywnego dnia. Mowa o rezerwacie przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, który  został utworzony pierwszego kwietnia 1959r.    

 

Źródlana woda

Rezerwat znajduje się na północny-wschód od Stąporkowa, w pobliżu miejscowości Niekłań Wielki. Z Niekłania trzeba kierować się na Szydłowiec, po około 200 m w lesie ukaże nam się parking. Tu musimy zostawić auto (dalej jest już zakaz wjazdu). Do rezerwatu jest około 1.600 m, jeśli pójdziemy (pojedziemy rowerem) oznakowaną ścieżką dydaktyczną koloru zielonego - czyli drogą najkrótszą. Ale w lesie jest kilka oznakowanych szlaków pieszych i tylko od naszej inwencji zależeć będzie, ile czasu w nim spędzimy. Ścieżka dydaktyczna jest wspaniałym źródłem informacji o lesie dzięki umieszczonym wzdłuż niej licznym tablicom.      

Około 100 m za parkingiem stoją prawie zawsze samochody. Tutaj bowiem jest źródło wody. Podobno wspaniałej. W wielu opracowaniach spotkałam się z informacją, że źródło to jest początkiem rzeki Kamiennej. Jednak wg map, rzeka Kamienna ma swój początek w zupełnie innym miejscu. Nie pozostało mi więc nic innego, jak sprawę wyjaśnić u najbardziej kompetentnej osoby - Zbigniewa Wijasa, nadleśniczego z nadleśnictwa Stąporków.

- Rzeczywiście, w wielu opracowaniach jest podane, że to źródło to początek rzeki Kamiennej. Nie jest to jednak prawda, gdyż wywierzysko będące początkiem Kamiennej znajduje się kilka kilometrów dalej, w środku lasu. Tam już mało kto dociera, bo nie można poruszać się pojazdami – usłyszałam.

- Woda w źródle, w tym przy drodze, jest bardzo miękka. Jest brana do przyrządzania napojów (kawa, herbata), zup oraz przez wielu także do nalewek. Podobno jest do tego ostatniego celu idealna - dodał nadleśniczy.

A ja dodam jeszcze, że na fotografii źródła (woda wypływająca z kamiennej obudowy) są widoczne plastikowe butelki. Jest to wynikiem tego, iż poprosiłam osoby czerpiące z niego wodę (właśnie do takich pojemników), by na chwilę dały mi możliwość zrobienia zdjęcia tego miejsca.

Woda z tego źródła wpada do niewielkiego zalewu na rzece Czarna, który znajduje się w Niekłaniu Wielkim.    

O rezerwacie

Rezerwat obejmuje fragment grzbietu wzniesienia Piekło, zbudowanego z piaskowcowo-ilastych osadów dolnej jury. Na terenie rezerwatu występuje kilkadziesiąt różnych form skalnych w postaci urwisk, skałek, grup skałek o bardzo różnorodnych i oryginalnych kształtach: kazalnic, kominów, okapów i grzybów. Skałki rezerwatu tworzą dwa oddzielone od siebie siodlastym zagłębieniem skupiska: wschodnie i zachodnie. Ciągną się na długości 1 km. Wysokość skał dochodzi do 8 metrów. Te przedziwne kształty, skały uzyskały na skutek wietrzenia i działalności wiatru, sprawiły to także warstwy kamienia o niejednolitym charakterze. W szczelinach skalnych występuje bardzo rzadka paproć - zanokcica północna, roślina reliktowa schyłku epoki lodowcowej.

Na wschód od rezerwatu (około 2 km) znajduje się wywierzysko o nazwie Biały Stok będący początkiem najważniejszej rzeki regionu - Kamiennej.

Legenda o piekle

To z pewnością zasługa skałek o fantastycznych kształtach, które przyczyniły się do tworzenia niesamowitych opowieści. Według jednej z nich, zamieszczonej w książce Jerzego Stankiewicza pt. „Legendy świętokrzyskie”, z rozkazu samego Lucyfera pokutowały tu diabły za złe wykonywanie swoich obowiązków. Ludzi, którzy niebacznie znaleźli się w pobliżu, kierowały na złą drogę lub topiły w bagnach. Same zaś diabły nocą miały odbywać swoje harce. Odwalały kamienie i wdrapywały się na skały, które świeciły piekielnym blaskiem. Ze strachu przed czartami mieszkańcy opuścili ponoć pobliską leśną osadę. Dziś diabłów już nie ma, przynajmniej w tym Piekle, więc bez obaw można się tu wybrać na wycieczkę.

Dla aktywnych turystów

W lasach stąporkowskich są  wytyczone 4 szlaki turystyczne PTTK oraz 3 szlaki rowerowe.

Szlaki piesze:

1. szlak niebieski im. Stanisława Malanowicza (Kuźniaki – Pogorzałe, na terenie nadleśnictwa Stąporków: Furmanów, Skałki Piekło, Leśnictwo Mościska, Borki)

2. krótki czarny – Wólka Plebańska – rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem

3. czerwony Sielpia – Łączna (na terenie  nadleśnictwa obręb Miedzierza, Kawęczyn, Mokra)

4. żółty – Wąsosz – Krasna - Serbinów  - Rogowice (w całości w granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wyznaczony przez Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody)

Szlaki rowerowe:

1. szlak zielony - Sielpia - Czarniecka Góra

2. szlak żółty - Stąporków - Nagłowice

3. szlak niebieski - Żarnów - Antoniów

Lasy nadleśnictwa Stąporków silnie związane są z okresem II wojny światowej. W nich przebywał oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal”. W latach okupacji walczyły tu oddziały AK ze zgrupowania „Ponurego”, „Robota", „Szarego” i Gwardii Ludowej.

A już po leśnych szaleństwach proponuję zjeść obiad w Zajeździe pod Lipą w Stąporkowie. Rewelacji nie ma, ale źle też nie jest (w rankingu restautacji w Polsce zajazd otrzymał notę: 5,0).

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy